Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uroczysty koncert z okazji 50-lecia pracy artystycznej prof. Tomasza Bugaja.
Dyrygowałem Orkiestrą tej Filharmonii jeszcze w starej siedzibie. Dziś przedstawię z nią Wielką Mszę c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta – powiedział Tomasz Bugaj.
- Jest to dzieło fascynujące, które śmiało można postawić w gronie dziesięciu największych arcydzieł muzyki oratoryjnej w całym światowym repertuarze. Mozart stawia najwyższe wymagania wykonawcom, choć wydaje mi się, że trzeba go po prostu starannie odczytać, wykonać czysto, równo i muzykalnie. Nic więcej przy Mozarcie „majstrować” nie trzeba. Obcowanie z tym arcydziełem było dla mnie zawsze, jak zresztą i z całym szeregiem innych dzieł Mozarta, ogromną radością i przywilejem. Mam nadzieję, że będzie także radością dla publiczności szczecińskiej – dodał dyrygent.
Partie pierwszego sopranu wykona Magdalena Stefaniak – solistka m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
- To bardzo trudne dzieło, dlatego że jednak „wędruję” głosem po górach. Musi być to śpiew niebiański, przy tym lekki, oddający cały kolor utworu, żeby to wszystko pięknie brzmiało. I dokładam wszelkich starań, żeby było fantastycznie – podsumowała Magdalena Stefaniak.
Zaśpiewają także Anna Bernacka (sopran II), Jacek Szponarski (tenor), Karol Skwara (bas) i Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, obchodzący 70-lecie istnienia.
Początek koncertu o godzinie 19.
Zobacz także
2021-10-16, godz. 08:30
Gratka dla wielbicieli kina w Warszawie
W sobotę poznamy zwycięzców 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wielbiciele światowego kina mogli obejrzeć 170 filmów z ponad 50 krajów świata.
» więcej
2021-10-16, godz. 08:23
Coraz bliżej rozstrzygnięcia w Konkursie Chopinowskim
Dwadzieścioro troje uczestników z 11 krajów, w tym sześciu Polaków, ma szansę na finał 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Werdykt jurorów poznamy późnym wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
» więcej
2021-10-14, godz. 13:10
Jan Popis o poziomie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
W Filharmonii Narodowej w Warszawie pianiści prezentują się w ramach przesłuchań trzeciego etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.
» więcej
2021-10-14, godz. 09:01
Rusza trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
» więcej
2021-10-13, godz. 08:46
XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na półmetku [ZDJĘCIA]
W Filharmonii Narodowej zakończył się we wtorek II etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
» więcej
2021-10-13, godz. 08:05
Szczecin Film Festival 2021
Pokazy kilkudziesięciu polskich i zagranicznych produkcji filmowych, konkursy oraz spotkania ze znanymi twórcami... - rusza Szczecin Film Festival 2021.
» więcej
2021-10-12, godz. 06:01
Drugi etap Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
45 pianistów z 14 krajów, w tym dziewięciu Polaków ma szansę na trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
» więcej
2021-10-11, godz. 13:24
Koncert Grünebergowski w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, Georga Friedricha Händla i słynne tematy filmowe zabrzmiały w niedzielę w kościele św. Ducha w Szczcinie-Zdrojach.
» więcej
2021-10-10, godz. 13:35
"Igraszki Lema na temat Chopina" w cyklu Koncertów Grünebergowskich
Perły muzyki nie tylko klasycznej zabrzmią w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach w ramach cyklu Koncertów Grünebergowskich. Uczestniczący w wydarzeniu melomani włączą się m.in. w obchody 100. rocznicy urodzin…
» więcej
2021-10-09, godz. 17:49
XVIII Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej
Tegoroczne motto Festiwalu: Musica Mediterranea przywołuje tradycję kultury śródziemnomorskiej na przestrzeni wielu epok: od średniowiecznych pieśni pielgrzymów poprzez śpiew bizantyjski, renesansowe i manierystyczne tradycje związków…
» więcej