Twórczość zespołu Republika łączy pokolenia. Teksty Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego od 20 lat leadera grupy wciąż elektryzują i mówią o sprawach, które nic nie straciły na aktualności. Wczoraj w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec w Szczecinie zagrali Obywatele Republiki.
Oddajemy hołd Grzegorzowi z młodszymi artystami polskiej sceny. Jego twórczość nie może pójść w zapomnienie – powiedział muzyk Republiki Leszek Biolik.
- Mimo tego, że nie gramy aktywnie jako Republika, to Republika to jest nasze DNA. W niej się ukształtowały nasze gusta, trochę sposób widzenia świata. Oczywiście, że się rozwijamy, robimy inne rzeczy, myślimy trochę inaczej, natomiast Republika cały czas jest jak nasze dzieciństwo muzyczne i szansa powrotu do tego i zagrania tych piosenek jest absolutnie nieprawdopodobną podróżą dla nas, ale też dla ludzi, którzy przychodzą na koncerty. Grzegorz Ciechowski naprodukował mnóstwo dobrych rzeczy i jak się okazuje po latach, to wciąż działa, to wciąż jest. Publiczność przekonuje mnie o tym, że Republika to był naprawdę dobry zespół – dodał Leszek Biolik.
W projekcie udział wzięły również Czarno-Białe Ślady w składzie: Zbigniew Krzywański, Jakub Nowak i Jacek Bończyk oraz Julia Pietrucha, Piotr Rogucki, Błażej Król, Michał Wiraszko i Renata Przemyk.
- Grzegorz zostawił piosenki, w których można się cudownie odnaleźć, że nie ma się ochoty w ogóle z tego świata wyprowadzać. Uważamy wszyscy, jak tutaj jesteśmy, że te piosenki trzeba przypominać, bo one są warte zdecydowanie tego, żeby nieść je w kolejne pokolenia i jak widać spotykają się z wdzięcznym przyjęciem – podsumowała Renata Przemyk.
Podczas gorąco przyjętego dwugodzinnego koncertu zabrzmiały przeboje takie, jak m.in. „Nie pytaj o Polskę”, „Telefony”, „Zapytaj” i „Biała flaga”.
Zobacz także
2020-05-09, godz. 19:31
"Pomerania Film" zaprasza na kolejny seans online
Bohaterem filmu "Vivaldi. Piąta Pora Roku" jest szczecinianin Waldemar Góźdź, który wiele lat spędził w więzieniu. Dziś Góźdź odkrywa świat na nowo, filmując go telefonem komórkowym.
» więcej
2020-05-04, godz. 17:06
Konkurs Chopinowski przełożony na 2021 rok
Ze względu na pandemię COVID-19 osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona o rok. Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
» więcej
2020-05-03, godz. 18:16
Mięsny sprzed stulecia nową, kulturalną przestrzenią przy Pocztowej 19
Dawny sklep mięsny z 1904 roku stanie się księgarnią i miejscem spotkań. Chodzi o miejsce przy ul. Pocztowej 19 w Szczecinie.
» więcej
2020-05-03, godz. 16:10
Chopin na ulicach Szczecina; ideał sięgnął bruku
O godz. 17 na Bulwarach, o godz. 19 na ul. Królowej Jadwigi i Bohaterów Getta Warszawskiego, a o godz. 20 na ulicy Chodkiewicza rozpocznie się "Szopenizacja miasta".
» więcej
2020-05-02, godz. 10:45
Majówka z Moniuszką Polskiej Opery Królewskiej
Polska Opera Królewska zaprasza na Majówkę z Moniuszką. Internetowe obchody 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki instytucja zaplanowała do 5 maja, czyli dnia rocznicy urodzin kompozytora.
» więcej
2020-04-28, godz. 07:47
Roboty na wysokości, czyli Czary Malary
Będzie nowa kolorowanka szczecińskiej artystki. Ewa Kownacka kończy swoje kolejne dzieło.
» więcej
2020-04-25, godz. 08:18
Teatr w sieci. Pleciuga zaprasza w weekend
Na "weekendowe poranki z Pleciugą" zaprasza szczeciński Teatr Lalek. To zachęta do wspólnego oglądania spektaklu w sieci.
» więcej
2020-04-24, godz. 21:49
Szlakiem szczecińskich pomników. Galeria [od] Ulicy zaprasza
Szczecin ma blisko 130 pomników i akcentów rzeźbiarskich, 25 pochodzi jeszcze sprzed II Wojny Światowej. Na samym szlaku: Aleja Kwiatowa, przez place Lotników i Grunwaldzki po Jasne Błonia, aż do Teatru Letniego w Parku Kasprowicza…
» więcej
2020-04-24, godz. 13:33
Galeria "Przepraszam Tworzę się" zaprasza do akcji
Do stworzenia wspólnego dzieła sztuki zachęca szczecińska galeria "Przepraszam Tworzę się". Organizatorzy zapraszają do przesyłania zdjęć, które posłużą do stworzenia mozaiki w internecie.
» więcej
2020-04-23, godz. 17:26
Bibliofile świętują. Dziś Dzień Książki i Praw Autorskich
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii - tego dnia hucznie obchodzony jest tam dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować…
» więcej