Blisko dwustu śpiewaków z Polski rozpoczęło wczoraj zmagania konkursowe. W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła pierwszy wystąpił Chór Dziewczęcy „Canzona” z Murowanej Gośliny. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego.
Iść na tak zwany pierwszy ogień, to dodatkowy stres – powiedziała dyrygentka zespołu Adrianna Wtorkowska-Kubińska.
- Bardzo się cieszę, że chór został w ogóle zakwalifikowany do tak znakomitego konkursu. Wielu dyrygentów marzy o tym, żeby tutaj przyjechać, także jest to dla nas ogromny zaszczyt. Jesteśmy pierwszy raz, a dziewczyny są bardzo zadowolone z pobytu w Międzyzdrojach i z organizacji całego festiwalu – uzupełniła dyrygentka.
W pierwszym etapie ocenialiśmy utwory sakralne – stwierdziła jurorka konkursu, prof. Monika Mielko-Remiszewska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- Przed nami pięć pracowitych dni, ale z dzisiejszego dnia jesteśmy bardzo zadowoleni. Chóry pokazały się w pełnej krasie. W kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach jest znakomita akustyka, więc myślę, że chóry dobrze się tam czuły. Był to przekrój utworów z różnych epok ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej – podsumowała prof. Mielko-Remiszewska.
Zespoły oceniano także w Międzynarodowym Domu Kultury.
Dziś w konkursie weźmie udział pięć kolejnych chórów. O godzinie 16 w kościele pw. św. Piotra Apostoła i o 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Dodatkową atrakcją festiwalu będzie pokaz próby amerykańskiego zespołu Richard Zielinski Singers o godzinie 17.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Więcej o festiwalu w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2022-11-29, godz. 19:40
Obrasqi malowane dźwiękiem [WIDEO, ZDJĘCIA]
To kolejny minikoncert w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-11-29, godz. 12:37
Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA]
Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.
» więcej
2022-11-28, godz. 20:00
Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły.
» więcej
2022-11-28, godz. 16:12
Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym.
» więcej
2022-11-28, godz. 07:44
Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski…
» więcej
2022-11-27, godz. 13:17
Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza
Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz.
» więcej
2022-11-27, godz. 09:55
"Jantar" dla Piotra Oleksego
Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar".
» więcej
2022-11-27, godz. 09:23
Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie
To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata.
» więcej
2022-11-26, godz. 21:11
Szczeciński JachtFilm rozpoczęty
To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych.
» więcej
2022-11-26, godz. 13:20
"Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA]
To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie.
» więcej