Zdobywca wielu prestiżowych nagród na świecie. W Polsce m.in. pięciu Fryderyków. W ciągu 11 lat istnienia stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki współczesnej. Sekstet wokalny proMODERN zainaugurował w piątek rezydenturę artystyczną w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Starannie dobieramy repertuar w oparciu o rzadko wykonywane najbardziej wymagające dzieła twórców naszych czasów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Zygmunta Krauze, Luciano Berio, czy Karlheinza Stockhausena – powiedział Piotr Pieron (bas) z zespołu proMODERN.
- Cieszymy się, że idea powstania proMODERN tak dobrze zarezonowała w środowisku muzycznym, bo faktycznie kompozytorzy lubią pisać takie dzieła, więc my z chęcią taką lukę wypełniamy będąc zespołem wokalnym specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej i mamy takie ambicje, by najciekawszą muzykę pokazywać jak najlepiej – uzupełnił Piotr Pieron.
W piątek grupa przejmująco wykonała utwory Claudio Monteverdiego, Tadeusza Kasserna, Andrzeja Karałowa i Arvo Pärta. Tego ostatniego twórcy, ze szczecińskimi symfonikami pod batutą Macieja Tworka.
- To jest wspaniała idea, że Filharmonia w Szczecinie w tak oryginalny sposób potraktowała rezydenturę – proMODERN jest strzałem w dziesiątkę. Także cieszę się, że ten koncert inauguracyjny miałem przyjemność i szczęście poprowadzić z tym niezwykłym „Stabat Mater” Arvo Pärta – podsumował Michał Tworek.
Kolejny koncert w Filharmonii z udziałem proMODERN odbędzie się 3 grudnia 2023 roku.
Skład proMODERN
Marta Czarkowska – sopran
Katarzyna Bienias – sopran
Anna Krawczuk – mezzosopran
Aleksander Rewiński – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – baryton
Piotr Pieron – bas
Zobacz także
2022-11-29, godz. 19:40
Obrasqi malowane dźwiękiem [WIDEO, ZDJĘCIA]
To kolejny minikoncert w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-11-29, godz. 12:37
Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA]
Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.
» więcej
2022-11-28, godz. 20:00
Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły.
» więcej
2022-11-28, godz. 16:12
Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym.
» więcej
2022-11-28, godz. 07:44
Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski…
» więcej
2022-11-27, godz. 13:17
Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza
Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz.
» więcej
2022-11-27, godz. 09:55
"Jantar" dla Piotra Oleksego
Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar".
» więcej
2022-11-27, godz. 09:23
Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie
To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata.
» więcej
2022-11-26, godz. 21:11
Szczeciński JachtFilm rozpoczęty
To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych.
» więcej
2022-11-26, godz. 13:20
"Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA]
To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie.
» więcej