Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sekstet wokalny proMODERN. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Sekstet wokalny proMODERN. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Wybitni śpiewacy-soliści połączeni pasją i umiejętnością interpretowania najbardziej wymagających utworów dzisiejszych twórców stworzyli wokalny sekstet proMODERN. Zespół sięga po niedostępny dla innych repertuar, od dzieł najważniejszych polskich kompozytorów, takich jak m.in. Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik, przez klasyków europejskich – Luciano Berio, Arvo Pärta, czy Karlheinza Stockhausena, po tworzone na specjalne zamówienia utwory m.in. Zygmunta Krauzego, a także wyjątkowe projekty z udziałem Krzysztofa Herdzina i Krzesimira Dębskiego.

W ciągu 11 lat istnienia zespół stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki wokalnej. Wydał cztery obsypane nagrodami własne płyty i dokonał prawykonania kilkudziesięciu utworów. W swoim dorobku ma aż pięć nagród polskiego przemysłu muzycznego (Fryderyki). I to nie jest wyczerpująca lista osiągnięć tych znakomitych solistów.

Sekstet wokalny proMODERN, który tworzą Marta Czarkowska (sopran), Katarzyna Bienias (sopran), Anna Krawczuk (mezzosopran), Aleksander Rewiński (tenor), Krzysztof Chalimoniuk (baryton) i Piotr Pieron (bas) – zainaugurował w piątek, 15 września 2023 roku rezydenturę artystyczną w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W 1-części koncertu wykonał utwory a cappella Arvo Pärta, Claudio Monteverdiego, Andrzeja Karałowa i Tadeusza Kasserna, natomiast w drugiej, przejmujące „Stabat Mater” estońskiego twórcy Arvo Pärta. Śpiewakom towarzyszyli szczecińscy symfonicy pod batutą doskonałego Michała Tworka – znanego m.in. ze ścisłej współpracy z Krzysztofem Pendereckim.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z sekstetem wokalnym proMODERN i dyrygentem Michałem Tworkiem
 

Zobacz także

2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra symfoniczna pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt… To był nadzwyczajny koncert. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiała w piątek, 23 lutego 2024 roku monumentalna Symfonia… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej
12345