Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Książnica Pomorska. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Książnica Pomorska. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosenki.
Podraza od lat współpracuje z Książnicą, której przekazał wiele pamiętek i dokumentacji związanej ze swoimi badaniami. Przy okazji czwartkowej uroczystości pokaże swoje najnowsze zdobycze, związane m.in. z Marią Pawlikowską-Jasnorzewską, córką najsłynniejszego z Kossaków - Wojciecha.

To wieczne pióro, ofiarowane przyszłej poetce przez znaną już wówczas pisarkę Gabrielę Zapolską, która gościła na krakowskiej Kossakówce, jako żona malarza Stanisława Janowskiego - wspomina Podraza.

- Także pani "malarzowa" z panią "malarzową" się dobrze czuły, to co jakiś czas Gabriela zjeżdżała z Lwowa do Krakowa. To przy okazji takiego spotkania Gabriela Zapolska jakby na zachętę - już wtedy Maria myślała czy iść malarstwo czy idzie tak poezję, ofiarowała jej swoje pióro - mówi Podraza.

Będzie też można obejrzeć torebkę z koralików pisarki Magdaleny Samozwaniec, drugiej córki Wojciecha Kossaka.

Uroczystość wręczenia ekslibrisu uświetni spotkanie autorskie z Podrazą. Początek o godzinie 17.30 w sali Flukowskiego Książnicy Pomorskiej.
To wieczne pióro, ofiarowane przyszłej poetce przez znaną już wówczas pisarkę Gabryjelę Zapolską, która gościła na krakowskiej Kossakówce, jako żona malarza Stanisława Janowskiego - wspomina Podraza.

Zobacz także

2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej
14151617181920