Dokonał wielu światowych prawykonań utworów kompozytorów muzyki współczesnej, w tym Jemu dedykowanych. Występuje z najlepszymi orkiestrami po obu stronach globu. Lista dokonań artysty jest nieskończenie długa. Ignacy Lisiecki – wielce utytułowany polski pianista wystąpił w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Ze szczecińskimi symfonikami pod dyrekcją doskonałego brytyjskiego dyrygenta Stefana Asbury brawurowo wykonał mało znany, bardzo trudny Koncert Fortepianowy nr 2 Aleksandra Tansmana dedykowany Charliemu Chaplinowi.
- Jest to rzeczywiście wymagający utwór, ale na co dzień przede wszystkim zajmuję się wykonywaniem muzyki współczesnej komponowanej przez bardzo cenionych, wspaniałych polskich młodych kompozytorów. Na przykład miałem przyjemność w NOSPR zagrać prawykonanie Koncertu Fortepianowego „Phantomaticon” Pawła Hendricha, tak więc w tym przypadku był to bardziej wymagający utwór – powiedział Ignacy Lisiecki.
Aleksander Tansman napisał koncert na ogromny skład symfoniczny – dodał pianista.
- W tej chwili jestem w Japonii dyrektorem artystycznym zespołu kameralnego Hakushu Hall Ensemble w Yanagawie i właściwie granie z wielką orkiestrą symfoniczną traktuję jako wykonywanie muzyki kameralnej z trochę większym składem. Jako człowiek, który mieszka od kilku lat w Japonii, to jakby moją misją jest również dwustronne przedstawianie i promowanie polskiej muzyki w Japonii, ale również japońskiej muzyki w Polsce. Widzę, że w Filharmonii w Szczecinie jest bardzo pozytywne nastawienie, ludzie są uśmiechnięci, jest przyjemność współpracować, tak więc w Szczecinie z chęcią bym wykonał jakiś utwór współczesnego japońskiego kompozytora, co jest dla mnie dość ważne – podsumował Ignacy Lisiecki.
Artysta gorąco oklaskiwany przez publiczność zamknął wirtuozowski występ potrójnym bisem.
Na program wieczoru złożył się również poemat symfoniczny Wyszehrad Bedřicha Smetany i Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.
Na program wieczoru złożył się również poemat symfoniczny Wyszehrad Bedřicha Smetany i Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.
Spotkanie z Ignacym Lisieckim TUTAJ
Zobacz także
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej
2023-04-02, godz. 17:55
Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł.
» więcej