Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Chór Cantores Graudentes z Grudziądza pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Fot. Dorota Zamolska
Około czterystu śpiewaków z dziesięciu zespołów stanęło już na dwóch scenach 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Wczoraj zmagania konkursowe rozpoczął Chór Cantores Graudentes z Grudziądza.
To ogromny zaszczyt brać udział w jednym z najlepszych i najstarszych festiwali chóralnych Polsce – powiedział Michał Rajewski, dyrygent zespołu.

- Jestem po raz drugi na tym Festiwalu. Po raz pierwszy byłem jako słuchacz podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu, i nigdy nie myślałem, że przyjadę ze swoim chórem, i stanę na tej scenie. Czuję się bardzo szczęśliwy i spełniony. Daliśmy to słuchaczom, co mamy najpiękniejsze – swój głos. Jest to pokazywanie emocji i to myślę, że się dzisiaj nam udało – uzupełnił dyrygent.

Zespoły ubiegające się o nagrodę w konkursie „Musica Sacra” ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek z Uniwersytetu Śląskiego oraz „Prezentacji Festiwalowej” pod przewodnictwem prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

- Zwracamy uwagę na jakość brzmienia, emisję, intonację, różnorodność artykulacyjną, dynamiczną, dobór repertuaru i w jaki sposób dyrygent tworzy koncepcję wykonania, jaka relacja jest pomiędzy dyrygentem a zespołem na estradzie itd. I ogłaszamy wyniki w piątek wieczorem – podsumował prof. Krawczyński.

Dziś ostatnie przesłuchania konkursowe. O godzinie 16:00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8 i o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 20.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2023-10-28, godz. 10:41 Wrażliwość i wyjątkowość kobiet na wystawie w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Oficjalnie od wtorku, ale nieoficjalnie już od piątku w Willi Lentza w Szczecinie oglądać można wystawę prac Joanny Sarapaty. » więcej 2023-10-27, godz. 14:36 Moje serce zostało we Lwowie To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2023-10-27, godz. 08:50 SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA] Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich… » więcej 2023-10-26, godz. 00:00 Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami. » więcej 2023-10-24, godz. 20:16 Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO] I to już w najbliższą środę. » więcej 2023-10-21, godz. 16:04 Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona. » więcej 2023-10-19, godz. 08:35 Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music… » więcej 2023-10-18, godz. 12:01 Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés. » więcej 2023-10-15, godz. 10:52 Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur". » więcej 2023-10-14, godz. 18:17 Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu. » więcej
51525354555657