Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do scenicznej adaptacji kultowej opowieści Mary Shelley „Frankenstein".
Historia o przerażającym potworze i jego stwórcy wielokrotnie inspirowała filmowców, tym razem na nowo historię odczytuje duet Mateusz Górniak- dramaturg i Grzegorz Jaremko - reżyseria.

Chciałem zrealizować horror w teatrze, bo ten gatunek rzadko gości na scenie. Ale czy będziemy potrafili odpowiedzieć kim jest dzisiejszy Frankenstein, tego nie wiem - mówi reżyser Grzegorz Jaremko.

- Próbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Myślę, że nie odpowiadamy jednoznacznie. Mamy w spektaklu kilka potworów. Próbujemy sobie poradzić bardziej z Wiktorem Frankensteinem, taką tożsamością, która potwory wytwarza. To bardziej w takim trybie. Kim jest Frankenstein? Ciężko chyba to nazwać jednoznacznie - mówi Jaremko.

Frankenstein jest dla mnie metaforą współczesności - dodaje dramaturg Mateusz Górniak.

- Mniej straszne i łatwiejsze do wyobrażenia jest to, że ktoś stworzył w laboratorium potwora, a prawdziwy horror jest gdzieś w tym świecie. Nie w wytworzeniu potwora, tylko w doświadczaniu codzienności, chociażby zmian klimatycznych. Chciałem użyć bardzo takiego uniwersalnego mitu popkultury jakim jest Frankenstein. Do tego, żeby zbliżyć się do jakiegoś naszego tu i teraz - mówi Górniak.

Premiera w sobotę na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Relacja Małgorzaty Frymus z audycji "Tematy i Muzyka" [Radio Szczecin]
Chciałem zrealizować horror w teatrze, bo ten gatunek rzadko gości na scenie. Ale czy będziemy potrafili odpowiedzieć kim jest dzisiejszy Frankenstein, tego nie wiem - mówi reżyser Grzegorz Jaremko.
Frankenstein jest dla mnie metaforą współczesności - dodaje dramaturg Mateusz Górniak.

Zobacz także

2024-08-15, godz. 12:00 Ińskie Lato Filmowe. "Możemy znaleźć się trochę w innym świecie" Simona Kossak - córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, jest tytułową bohaterką filmu Adriana Panka. Obraz przedpremierowo zostanie pokazany w czwartek dwukrotnie na 51. Ińskim Lecie Filmowym, o 13 i 16. » więcej 2024-08-14, godz. 20:46 Blisko 50 wydarzeń na międzynarodowym festiwalu "Bramat" Przed nami 25. Goleniowskie Spotkania Teatralne "Bramat". » więcej 2024-08-13, godz. 11:28 Wybitni operatorzy tworzący kino na wystawie w Ińsku [ZDJĘCIA] Spacerem po Ińsku szlakiem wystawy „Cinematographers” z Piotrem Jaxą rozpoczął się kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-12, godz. 20:48 Ińskie Lato Filmowe nabiera tempa [ZDJĘCIA] Zdobywca Jantara za reżyserię - Klaudiusz Chrostowski pokazał swój nagrodzony debiut w Ińsku. » więcej 2024-08-12, godz. 09:51 Andrzej Chyra: mam dobre wspomnienia z festiwalu w Ińsku Trwa Ińskie Lato Filmowe - w niedzielę z jego uczestnikami spotkał się Andrzej Chyra. » więcej 2024-08-11, godz. 09:05 Andrzej Seweryn gościem Ińskiego Lata Filmowego Andrzej Seweryn, znany aktor filmowy i teatralny, jest gościem 51. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-10, godz. 21:18 Literatura Działa na Łące Kany [WIDEO, ZDJĘCIA] Wystartował już w piątek a potrwa do niedzieli, chodzi o festiwal Literatura Działa, który odbywa się na Łące Kany. » więcej 2024-08-09, godz. 17:54 Markowy Festiwal w Świnoujściu trwa Ogrom wydarzeń kulturalnych: wystawy, prelekcje, koncerty i spektakle - tak można opisać to, czym obecnie żyje Świnoujście. » więcej 2024-08-09, godz. 08:16 Startuje Ińskie Lato Filmowe [ZDJĘCIA] Rozpoczyna się wielkie święto kina na Pomorzu Zachodnim - rusza Ińskie Lato Filmowe. » więcej 2024-08-08, godz. 08:51 Ostatnie pożegnanie aktora i lektora Krzysztofa Banaszyka W czwartek w Warszawie odbędzie się pogrzeb aktora teatralnego, telewizyjnego i dubbingowego, Krzysztofa Banaszyka. » więcej
16171819202122