Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Historia Pinokia, któremu kiedy kłamał wydłużał się nos, po raz pierwszy będzie można zobaczyć na deskach szczecińskiej Pleciugi. Dziś premiera. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Historia Pinokia, któremu kiedy kłamał wydłużał się nos, po raz pierwszy będzie można zobaczyć na deskach szczecińskiej Pleciugi. Dziś premiera. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Historia Pinokia, któremu kiedy kłamał wydłużał się nos, po raz pierwszy będzie można zobaczyć na deskach szczecińskiej Pleciugi. Dziś premiera.
Spektakl, w oparciu o książkę Carla Collodiego i adaptacją Marty Guśniowskiej wyreżyserował Ireneusz Maciejewski.

Przed laty mieliśmy tylko "Buratina". To tako radziecka wersja opowieści drewnianego chłopca - mówi dyrektor Pleciugi, Zbigniew Niecikowski. - Przede wszystkim ta książka jest popularna wśród naszych najmłodszych widzów. To rodzice chcą, by historię drewnianego pajacyka poznawały również współczesne dzieci.

Reżyser przedstawienia Ireneusz Maciejewski podpowiada, że "Pinokio" to taki moralitet dla dzieci. - Przestroga i morał. Ludzką rzeczą jest błądzić, głupców trwać w błędzie

Historia, którą będzie można zobaczyć w Teatrze Lalek jest bliska wersji Collodiego. - Staraliśmy się przede wszystkim zachować główny szkic tej historii o chłopcu, który był niegrzeczny, poznał trochę świata i przez to się przemienił - dodaje Maciejewski.

A tuż po spektaklu dla dzieci przygotowano niespodziankę. Przed teatrem odbędzie się sadzenie drzew, którą Pleciuga organizuje wspólnie ze szczecińskim Zakładem Usług Komunalnych.

- Chcemy, żeby ta akcja była cykliczna, żeby wykształcić w młodych ludziach szacunek do drzew i przyrody - mówi Monika Bąk z ZUK-u i dodaje, że dziś posadzonych zostanie 14 drzew: magnolii i lip. - Każde drzewo otrzyma imię, które znajdzie się na tabliczce. Mamy nadzieję, że dzieci będą opiekowały się tymi drzewami, a kiedyś przyprowadzą tam swoje pociechy i z dumą powiedzą, że to właśnie oni zasadzili te drzewa.

Premierowy pokaz "Pinokia" dziś o godz. 17.
Relacja Małgorzaty Frymus
- Chcemy, żeby ta akcja była cykliczna, żeby wykształcić w młodych ludziach szacunek do drzew i przyrody - mówi Monika Bąk z ZUK-u.
- Każde drzewo otrzyma imię, które znajdzie się na tabliczce. Mamy nadzieję, że dzieci będą opiekowały się tymi drzewami, a kiedyś przyprowadzą tam swoje pociechy i z dumą powiedzą, że to właśnie oni zasadzili te drzewa - dodaje Monika Bąk.

Zobacz także

2013-11-16, godz. 19:20 Były debaty o sztuce, teraz powstanie diagnoza - to efekt Kongresu Kultury Internetowa publikacja o stanie kultury na Pomorzu Zachodnim - taki będzie efekt cyklu debat, które od piątku odbywały się w Szczecinie. » więcej 2013-11-15, godz. 19:06 "Muzea nakręcają koniunkturę". W Szczecinie trwa Kongres Kultury [ZDJĘCIA] Kultura wpływa na rozwój gospodarczy, a tezy sprzed dekady mówiące o tym, że powinna utrzymać się sama, odchodzą do lamusa - m.in. na ten temat dyskutują w Szczecinie uczestnicy I Kongresu Kultury Pomorza Zachodniego. » więcej 2013-11-15, godz. 12:34 Andrzej Poniedzielski w Radiu Szczecin Po raz kolejny odwiedził nasze radio Andrzej Poniedzielski - znany poeta, autor tekstów piosenek, scenariuszy, konferansjer i satyryk. » więcej 2013-11-15, godz. 12:29 Chór Akademii Morskiej ma 10 lat Z tej okazji czeka nas cykl koncertów. Już w sobotę o godzinie 17 w Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się koncert otwarty dla publiczności a capella z udziałem znanych artystów szczecińskich. » więcej 2013-11-15, godz. 07:13 Historia Filipinek spisana. Zespół promuje książkę i nagrywa audiobooka [ZDJĘCIA, WIDEO] W ciągu 15 lat swojego istnienia dały ponad cztery tysiące koncertów, sprzedały ponad dwa miliony płyt. W czwartek gościły w Studiu Bałtyk Radia Szczecin, nagrywały w naszej rozgłośni audiobooka, a wieczorem promowały swoją … » więcej 2013-11-14, godz. 18:37 Bogato ilustrowana monografia muzeum. Prezent na jubileusz Gmach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego na stulecie istnienia dostał monografię. » więcej 2013-11-14, godz. 16:22 "To najważniejsza książka o Szczecinie po wojnie". Promocja w Książnicy Jak Stettin zamieniał się w Szczecin opisuje w swej książce "Między Stettinem, a Szczecinem" Jan Musekamp, który w czwartek będzie gościem Książnicy Pomorskiej. » więcej 2013-11-14, godz. 07:29 BNO i Chorzy "Włączą orkiestrę" [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński zespół rockowy Chorzy wraz z Baltic Neopolis Orkiestrą zagrają w czwartek wieczorem w studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin. To będzie kolejny koncert z cyklu "Włącz orkiestrę". » więcej 2013-11-12, godz. 19:32 Balet w szczecińskim centrum handlowym [WIDEO] Baletmistrzowie szczecińskiej Opery zatańczyli w centrum handlowym "Kaskada". » więcej 2013-11-12, godz. 14:36 Gorąca dyskusja po słuchowisku "Chłopiec malowany" [ZDJĘCIA] Moment, gdy dociera informacja o śmierci jest najtrudniejszy - wspomina wdowa po szczecińskim żołnierzu, który po misji w Afganistanie popełnił samobójstwo. Katarzyna Wiśniewska była jednym z gości premiery słuchowiska pt. "Chłopiec… » więcej
499500501502503504505