Ponad 100 prac wybitnego szczecińskiego fotografa Macieja Jasieckiego, unikatowe aparaty z jego kolekcji i pamiątki rodzinne można oglądać na wystawie w Książnicy Pomorskiej.
Wśród nich są słynne szczecińskie, czarno-białe ujęcia m.in. z krwawej pacyfikacji protestu w grudniu 1970 roku, czy robotnika dzielącego się chlebem z Edwardem Gierkiem w trakcie negocjacji w stoczni Warskiego w styczniu 1970 roku. Dzięki prezentowanym fotografiom i dużemu wyborowi pocztówek można przyjrzeć się nie tylko wydarzeniom historycznym, ale też codziennemu życiu Szczecina i jego mieszkańców sprzed lat.
Pokazane są również fotografie, które w latach 1963-77 brały udział w 109 zagranicznych i 9 krajowych wystawach międzynarodowych. To między innymi fotoreportaże "Czarne i białe", "Moskwa", "Uniafrica", "Retrospekcje", czy "Rodzi się człowiek". Maciej Jasiecki był laureatem 32 nagród, w tym tak prestiżowych jak Grand Prix w Hongkongu (1967 r.) i Turynie (1969 r.), czy Złotego Medalu FIAP. W 1968 r. został uhonorowany tytułem Artist FIAP a międzynarodowej federacji fotograficznej.
Wystawę fotografii w Sali Pod Piramidą uzupełniają zabytkowe i unikatowe aparaty fotograficzne z kolekcji Macieja Jasieckiego, będące obecnie w zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji. W gablotach można obejrzeć m.in. pierwszy produkowany masowo radziecki aparat fotograficzny FED, złożony około 1935 roku przez dzieci ulicy resocjalizowane w komunie w Charkowie. To pierwowzór słynnych aparatów Zorkij i Zenit. Wystawiono także legendarną, dwuobiektywową lustrzankę Rolleiflex z pierwszej serii produkcyjnej, stereoskop do oglądania zdjęć z trójwymiarowym efektem, czy składane aparaty mieszkowe tzw. kamery podróżne z drugiej połowy XIX wieku.
Wystawa będzie prezentowana do 29 września, a wernisaż odbędzie się 12 września o godzinie 18.
Sylwetkę Macieja Jasieckiego przybliżyła w niedzielę Agata Rokicka. Zapraszamy do wysłuchania "Machiny Czasu".
Relacja z wystawy w audycji "Migawka" w sobotę 15 września o 15.30.
Zobacz także
2012-05-30, godz. 15:07
Elektryczny bard w Radiu Szczecin [WYWIAD]
Piotr Bukartyk to autor i kompozytor piosenek, artysta kabaretowy nazywany "elektrycznym bardem".
» więcej
2012-05-30, godz. 14:43
Będzie okrągły stół w sprawie "Pograniczy"?
Okrągły stół w sprawie "Pograniczy" zaproponowali szczecińscy radni podczas obrad Komisji Kultury. W ubiegłym tygodniu redakcja, wychodzącego od 18 lat szczecińskiego kwartalnika, złożyła na ręce prezydenta miasta rezygnacje. Powód?…
» więcej
2012-05-28, godz. 18:58
Teatralny maraton w Kanie
Niezależna sztuka teatralna i taneczna z Berlina w teatrze Kana. Szczecińska widownia będzie mogła zobaczyć zwycięskie produkcje z zakończonego właśnie festiwalu "100 stopni Berlin".
» więcej
2012-05-28, godz. 13:44
Bogaty sezon artystyczny na Różance
Koncerty, wystawy, kiermasze, zabawy dla dzieci - z początkiem czerwca na szczecińskiej Różance rusza V edycja "Różanego Ogrodu Sztuki".
» więcej
2012-05-28, godz. 12:09
120 wokalistów chce śpiewać w naszej Operze
Rozpoczął się casting na solistów szczecińskiej Opery na Zamku. Chętnych jest 120 osób, a wśród nich wokaliści zza wschodniej granicy i z Francji. Spośród nich dyrekcja Opery wybierze dwie lub trzy osoby.
» więcej
2012-05-28, godz. 06:52
US organizatorem Tygodnia Whitmanowskiego
Studenci z Harvardu i naukowcy z całego świata spotkają się w Pobierowie w ramach Międzynarodowego Tygodnia Whitmanowskiego. Siedmiodniowy cykl konferencji zorganizował Uniwersytet Szczeciński.
» więcej
2012-05-27, godz. 16:55
Opera: Sukces Madama Butterfly [ZDJĘCIA]
Madama Butterfly jest najgłębszą psychologicznie ze wszystkich postaci Pucciniego. Trzyaktowa opera przedstawia historię piętnastoletniej gejszy Cio-Cio-San, która szczerze zakochała się w poślubiającym ją nieco dla zabawy poruczniku…
» więcej
2012-05-27, godz. 15:05
Dzieło Orffa na zakończenie Festiwalu
Kantatą "Carmina Burana" Carla Orffa w wykonaniu ośmiu chórów zakończy się w Szczecinie VIII Międzynarodowy Festiwal Chóralny. Ostatni koncert w niedzielę w w sali Filharmonii Szczecińskiej.
» więcej
2012-05-27, godz. 12:04
Klimat jak sprzed wieku, czyli urodziny Pioniera
"Brzdąc" Charlie Chaplina w wersji takiej, jak w dniu jego premiery będzie można zobaczyć w niedzielę w szczecińskim kinie Pionier. Projekcji filmu towarzyszyć będzie grający na fortepianie taper.
» więcej
2012-05-26, godz. 15:22
"Madama Butterfly": Z XIX w. do współczesności [ZDJĘCIA]
XIX wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii. Całość reżysersko oprawiła Pia Partum. Premiera dziś wieczorem.
» więcej