Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że "miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku".
Stan formalny jest taki, że maszt jest eksponatem muzeum, ale stał na gruncie miejskim. Mieszkańcy Szczecina od jakiegoś czasu dyskutują, czy po remoncie powinien on wrócić na dawne miejsce, czyli przed Zamek Książąt Pomorskich.

Pojawia się jednak pytanie, kto powinien o tym zdecydować? Dyrektor Karwowski pisze, że "Maszt może wrócić. ZALEŻY TO WYŁĄCZNIE OD MIASTA" (podkreślenie oryginalne).

- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu. Zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby stanąć na starym miejscu.

Tu pada kolejne pytanie: na jakich warunkach? Karwowski podkreśla, że "musi być choćby chęć, aby o tym porozmawiać. Na razie tej chęci ze strony miasta nie ma".

Tymczasem urząd zapewnia, że jest odwrotnie. - Jesteśmy otwarci na rozmowy - dodaje Grabowski.

Według miejskich urzędników, nikt z muzeum nie zwrócił się do nich z taką propozycją. Lech Karwowski zapowiadał, że jeżeli nie dogada się z miastem, to maszt mógłby stanąć np. na Łasztowni - obok przyszłego Muzeum Morskiego.
- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu.
Grabowski zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby wrócić na stare miejsce.
- Jesteśmy otwarci, żeby o tym porozmawiać - dodaje Grabowski.

Zobacz także

2013-03-08, godz. 06:14 Najlepsze fotografie dzikiej przyrody [ZDJĘCIA] Zdjęcia egzotycznych zwierząt, ale i fotografie zrobione w miastach można podziwiać na wystawie dzikiej przyrody "Wildlife Photographer of the Year" w szczecińskim Muzeum Narodowym. W czwartek wieczorem na wernisaż przyszły tłumy … » więcej 2013-03-07, godz. 22:09 Włączyli Orkiestrę w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Młodzi i zdolni artyści, którzy zdobywali wykształcenie w muzycznych uczelniach świata wystąpili z Baltic Neopolis Orchestra w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin. » więcej 2013-03-07, godz. 17:16 Promocja historycznego albumu w Książnicy [ZDJĘCIA] Kilkaset zdjęć ze stanu wojennego w Szczecinie zawiera album, który opublikował Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2013-03-07, godz. 16:02 Włącz orkiestrę na www Muzycofeelya z Baltic Neopolis Orchestra wystąpią dziś w Studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego. » więcej 2013-03-06, godz. 21:10 Essiet Okon Essiet w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Kolejny artysta zaprezentował się dziś w ramach szczecińskich zmagań jazzowych. Amerykański kontrabasista - Essiet Okon Essiet wystąpił przed szczecińską publicznością w studiu koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego. » więcej 2013-03-06, godz. 10:54 Ostrowski w tournee z Jazzmanią [ZDJĘCIA, WIDEO] Poniedziałkowym występem w gdyńskim klubie Ucho Sylwester Ostrowski Quintet wraz z Piotrem Wojtasikiem zainaugurowali cykl koncertów promujących muzykę jazzową. » więcej 2013-03-05, godz. 13:36 Bubliczki w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Zespół Bubliczki, który gra muzykę będącą połączeniem tradycyjnych rytmów kaszubskich z cygańskimi, bałkańskimi i żydowskimi pojawił się we wtorkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-03-04, godz. 10:02 Kiermasz i koncert, czyli Kaziuki po szczecińsku Mini jarmark z wileńskimi obwarzankami oraz koncert ludowej kapeli "Solczanie" - szczecińskie Stowarzyszenie "Świteź" zaprasza na Tydzień Kresowy. 4 marca wypada bowiem dzień świętego Kazimierza, czyli patrona Litwy. » więcej 2013-03-03, godz. 16:19 Lekcja historii na żywo [ZDJĘCIA, WIDEO] Na Jasnych Błoniach blisko pół tysiąca osób w tym kilkunastu kombatantów obejrzało rekonstrukcję potyczki Żołnierzy Wyklętych z wojskami radzieckimi. » więcej 2013-03-01, godz. 17:31 Opowieść o tolerancji w Pleciudze Jakże ciężko być jedynym na świecie niebieskim pieskiem, gdy wszystkie inne psy są brązowe, czarne, rude lub w łatki. Sztuka Gyuli Urbana to poruszająca historia przyjaźni, poszukiwania swego miejsca w świecie i prawa do bycia … » więcej
542543544545546547548