Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że "miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku".
Stan formalny jest taki, że maszt jest eksponatem muzeum, ale stał na gruncie miejskim. Mieszkańcy Szczecina od jakiegoś czasu dyskutują, czy po remoncie powinien on wrócić na dawne miejsce, czyli przed Zamek Książąt Pomorskich.

Pojawia się jednak pytanie, kto powinien o tym zdecydować? Dyrektor Karwowski pisze, że "Maszt może wrócić. ZALEŻY TO WYŁĄCZNIE OD MIASTA" (podkreślenie oryginalne).

- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu. Zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby stanąć na starym miejscu.

Tu pada kolejne pytanie: na jakich warunkach? Karwowski podkreśla, że "musi być choćby chęć, aby o tym porozmawiać. Na razie tej chęci ze strony miasta nie ma".

Tymczasem urząd zapewnia, że jest odwrotnie. - Jesteśmy otwarci na rozmowy - dodaje Grabowski.

Według miejskich urzędników, nikt z muzeum nie zwrócił się do nich z taką propozycją. Lech Karwowski zapowiadał, że jeżeli nie dogada się z miastem, to maszt mógłby stanąć np. na Łasztowni - obok przyszłego Muzeum Morskiego.
- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu.
Grabowski zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby wrócić na stare miejsce.
- Jesteśmy otwarci, żeby o tym porozmawiać - dodaje Grabowski.

Zobacz także

2011-11-22, godz. 14:01 Światowy znawca fotografii w Szczecinie "Nowe kierunki rozwoju cywilizacyjnego ujawniające się w charakterystyce obrazu cyfrowego" to tytuł wykładu, jaki André Rouillé wygłosi dla studentów Akademii Sztuki. » więcej 2011-11-22, godz. 08:04 Nie ma pieniędzy na "Pogranicza" Szczecińskie "Pogranicza" w tym roku się już nie ukażą. Na wydanie kolejnego numeru literackiego dwumiesięcznika zabrakło 20 tysięcy złotych. » więcej 2011-11-22, godz. 07:35 Szczecinianie napiszą muzykę do ekranizacji komiksu? Szczecińscy muzycy mają szansę na współtworzenie ścieżki dźwiękowej do nowego polskiego filmu. » więcej 2011-11-21, godz. 14:35 Nowa inicjatywa aktorów w Teatrze Polskim Premierą "Wszystko o mężczyznach" Miro Gavrana rozpoczyna działalność dziś w Szczecinie nowa inicjatywa aktorska - Scena Poniedziałek. » więcej 2011-11-20, godz. 17:23 Studenci zachęcają do radiowej przygody Studencka rozgłośnia ArcyRadio poszukuje chętnych do współpracy. » więcej 2011-11-19, godz. 11:36 Debata z ks. Bonieckim bez dziennikarzy "Prawda w oczy kole? Miejsce prawdy życiu człowieka" to tytuł dwudniowej debaty w której udział biorą ks. Adam Boniecki oraz o. Ludwik Wiśniewski i prof. Ryszard Bugaj. » więcej 2011-11-19, godz. 11:11 Czy opłaca się myśleć o człowieku w architekturze? Pokazem filmu "Barcelona" szczecińskiego reżysera Andrzeja Fadera zakończy się w 13 Muzach festiwal architektoniczny Westival - Sztuka Architektury. » więcej 2011-11-19, godz. 08:58 Szczecin: Koncert TGD w Zaduszki Akademickie Zespół Trzecia Godzina Dnia zaśpiewa dziś w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa. To główny punkt Zaduszek Akademickich, które co roku odbywają się u szczecińskich chrystusowców. » więcej 2011-11-18, godz. 15:27 Prawda w oczy kole - debata z ks. Bonieckim w Zamku Ks. Adam Boniecki, o. Ludwik Wiśniewski, prof. Ryszard Bugaj to niektórzy goście dwudniowej debaty "Prawda w oczy kole? Miejsce prawdy życiu człowieka", która rozpocznie się dziś o 18 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-11-18, godz. 14:08 Cenne klejnoty w Muzeum Narodowym Jedna z najcenniejszych kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie ponownie będzie dostępna dla zwiedzających. » więcej
588589590591592593594