Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że "miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku".
Stan formalny jest taki, że maszt jest eksponatem muzeum, ale stał na gruncie miejskim. Mieszkańcy Szczecina od jakiegoś czasu dyskutują, czy po remoncie powinien on wrócić na dawne miejsce, czyli przed Zamek Książąt Pomorskich.

Pojawia się jednak pytanie, kto powinien o tym zdecydować? Dyrektor Karwowski pisze, że "Maszt może wrócić. ZALEŻY TO WYŁĄCZNIE OD MIASTA" (podkreślenie oryginalne).

- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu. Zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby stanąć na starym miejscu.

Tu pada kolejne pytanie: na jakich warunkach? Karwowski podkreśla, że "musi być choćby chęć, aby o tym porozmawiać. Na razie tej chęci ze strony miasta nie ma".

Tymczasem urząd zapewnia, że jest odwrotnie. - Jesteśmy otwarci na rozmowy - dodaje Grabowski.

Według miejskich urzędników, nikt z muzeum nie zwrócił się do nich z taką propozycją. Lech Karwowski zapowiadał, że jeżeli nie dogada się z miastem, to maszt mógłby stanąć np. na Łasztowni - obok przyszłego Muzeum Morskiego.
- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu.
Grabowski zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby wrócić na stare miejsce.
- Jesteśmy otwarci, żeby o tym porozmawiać - dodaje Grabowski.

Zobacz także

2011-11-07, godz. 14:43 Naukowiec z US nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Nagrodę czytelników w ogólnopolskim konkursie na historyczną książkę roku otrzymał Tomasz Sikorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2011-11-05, godz. 12:25 "dokumentART" - pierwsze pokazy konkursowe W Szczecinie i w niemieckim Neubrandenburgu trwa 20 Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych "dokumentART" 2011. » więcej 2011-11-05, godz. 11:50 Jubileusz chóru ZUT Jubileusz XX-lecia istnienia obchodzi chór kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2011-11-02, godz. 12:02 RadioArt w naszym studiu zainauguruje DokumentArt RadioArt czyli spotkanie z dokumentem radiowym w Studiu Koncertowym Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego - tak rozpocznie się 20 Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych w Szczecinie. » więcej 2011-11-01, godz. 11:14 Szczecińska Opera na Zamku wyjechała w tournee Przez najbliższy tydzień w Szwajcarii i Austrii sześciokrotnie zaprezentuje operę "Fidelio" - jedyne sceniczne dzieło Ludwiga van Beethovena. » więcej 2011-10-31, godz. 10:02 Szczecińscy jazzmani jadą do Chin [WIDEO] Sylwester Ostrowski i jego Orkiestra Jazzowa wystąpią na tegorocznych Guangdong Tourism and Culture International Festival w Chinach. » więcej 2011-10-30, godz. 15:47 Wystawa największych europejskich cmentarzy Fotografie największych cmentarzy w Europie można oglądać na specjalnej wystawie przy Bramie Głównej szczecińskiego Cmentarza Centralnego. » więcej 2011-10-28, godz. 10:28 Wręczenie nagród Pomerania Nostra Stowarzyszenie polenmARkT zostało tegorocznym laureatem nagrody Pomerania Nostra. » więcej 2011-10-27, godz. 07:19 Twórcy miesięcznika Obraz w Książnicy Pomorskiej Słowo jako broń w walce z niesprawiedliwością - to temat dyskusji, w której udział wezmą dziennikarze pisma "Obraz" działającego w stanie wojennym. » więcej 2011-10-27, godz. 07:17 Widzowie zachwyceni szczecińską premierą muzycznego dokumentu Premiera filmu Bogdana Bogiela dokumentującego historię polskiego rock and roll'a nazywanego w latach 60. big beatem - odbyła się wczoraj wieczorem w kinie Pionier w Szczecinie. » więcej
601602603604605606607