Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Filmem Mateczka z 1938 w reżyserii Józef Greek, Konrad Tom rozpocznie się trzeci dzień I Szczecińskiego Festiwal Filmowego Etniczne Klimaty. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Filmem Mateczka z 1938 w reżyserii Józef Greek, Konrad Tom rozpocznie się trzeci dzień I Szczecińskiego Festiwal Filmowego Etniczne Klimaty. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Filmem Mateczka z 1938 w reżyserii Józef Greek, Konrad Tom rozpocznie się trzeci dzień I Szczecińskiego Festiwal Filmowego Etniczne Klimaty.
W tym roku prezentowane są filmy żydowskie, stąd wspólny tytuł wszystkich projekcji
"Życie unicestwione". To świat, którego już nie ma. Żydzi w Polsce mieszkali od tysiąca lat, ale II wojna światowa tę kulturę, obyczaje unicestwiła.

W tym roku mija 70. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. To też cezura współistnienia w Polsce społeczności żydowskiej.

- Przegląd jest naszą pamięcią o tamtych ludziach - mówi pomysłodawczyni przeglądu przewodnicząca szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Róża Król. - Filmy są w języku jidysz.

To jest ważny fragment kina polskiego - mówi filmoznawca Roman Włodek. - Zapominamy o tym, że kino polskie i jidyszowe rozwijały się równolegle. W kinie polskim okresu międzywojennego i części powojennego działali ci sami twórcy.

Widzowie są zachwyceni. - Bardzo dobry pomysł, stary klimat, trzeba to zobaczyć. Szukaliśmy tego, a teraz przyszło do nas - oceniają.

Pierwszy pokaz w sobotę o 15 w kinie Zamek.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2009-11-27, godz. 10:55 "Wesele" wraca do Szczecina "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w niezwykłej inscenizacji Anny Augustynowicz powraca na deski Teatru Współczesnego w Szczecinie. Przedstawienie docenione zostało w całej Polsce, obsypane wieloma nagrodami - między innymi na Festiwalu… » więcej 2009-11-27, godz. 08:17 Pomerania Nostra dla szczecińskiego archeologa Tegorocznym laureatem polsko-niemieckiej nagrody Pomerania Nostra został profesor Władysław Filipowiak, archeolog, historyk, emerytowany dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie i profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2009-11-25, godz. 13:15 O wielkim Szczecinie w Muzeum Narodowym "Mój wielki Szczecin, ludzie przełomów" to tytuł debaty, która dziś odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2009-11-24, godz. 09:51 Szymon Hołownia w Szczecinie Dla jednych celebryta i gwiazda telewizji, dla innych wybitny publicysta katolicki i znawca religii. Szymon Hołownia przyjeżdża dziś do Szczecina, by rozmawiać o swojej najnowszej książce - "Monopol na zbawienie". » więcej 2009-11-19, godz. 08:47 Powieść Bambino w ścisłym finale Szczecińska pisarka Inga Iwasiów i jej powieść "Bambino" są w ścisłym finale tegorocznego konkursu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. » więcej 2009-11-16, godz. 09:58 Przesłuchania akordeonistów Rozpoczęły się przesłuchania pierwszego etapu w ogólnopolskim konkursie akordeonowym. W Sali Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich teraz prezentuje się nasz wykonawca Marek Stawniak. » więcej 2009-11-15, godz. 12:09 Romantycznie i recytatorsko XIV Jesienny Turniej Recytatorski "Romantycznie" odbywa się w Klubie Delta Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu. Jest to konkurs o zasięgu ogólnopolskim. » więcej 2009-11-15, godz. 12:08 Tryzna zagra w w Klubie XIII Muz Liry szwedzkie, lutnie, dudy i archaiczny śpiew - wieczorem w Klubie XIII Muz wystąpi szczeciński zespół muzyki dawnej Tryzna. » więcej 2009-11-14, godz. 18:14 Przedwojenne zdjęcia w Kamieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim wzbogaciło się o nowe zbiory. Kolekcję przedwojennych fotografii wraz z negatywami przekazał Muzeum, Honorowy Obywatel Miasta, Günter Kleyer. » więcej 2009-11-14, godz. 17:34 Koncert muzyki dawnej Liry szwedzkie, lutnie, dudy i archaiczny śpiew- wieczorem w Klubie XIII Muz wystąpi szczeciński zespół muzyki dawnej Tryzna. » więcej
652653654655656657658