Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
27 stycznia 1945 rok żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.
W Auschwitz, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. W obozie macierzystym Auschwitz i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.
Historia wciąż niewiele mówi o tych więźniach, którzy w chwili wyzwolenia nie mieli sił, by chodzić i opuścić obóz. Tych, którzy odrobinę tych sił mieli i nadawali się do dalszej pracy hitlerowcy pognali na zachód w tzw marszach śmierci Takich osób, które zostały w obozie było blisko 5 tysięcy, pochodzili z całej Europy, potrzebowali natychmiastowej pomocy. I nie chodziło tu tylko o kilka kromek chleba... To był koniec stycznia, śnieg leżał dookoła obozu , a mróz sięgał kilku-kilkunastu stopni poniżej zera. Z pomocą przyszli przerażeni ogromem okrucieństwa sowieci i polski lekarz z Krakowa Józef Bellert. Z grupą ponad 30 krakowskich lekarzy i pielęgniarek przyjeżdża do Oświęcimia 5 lutego. Tam przez osiem miesięcy prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie.
Historie szpitala i doktora Bellerta opisał w swojej książce "Lekarz z Auschwitz" Szymon Nowak. Autor jest historykiem, pracownikiem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, interesuje go historia Powstanie Warszawskiego i Żołnierzy Wyklętych.
Z autorem rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy, cz. 2.
 

Zobacz także

2024-10-21, godz. 04:43 "Gdzie jest Yeti?" - Marcin Tomaszewski "Yeti" Marcin Tomaszewski, ps. Yeti - to alpinista, wspinacz specjalizujący się m.in. w wielkościanowej wspinaczce. Z wykształcenia geodeta. Członek Kadry Narodowej… » więcej 2024-10-07, godz. 00:28 "Bursztynowa" - Leszek Herman Londyn, Gryfice i Koserow - to przede wszystkim tam toczy się akcja najnowszej powieści Leszka Hermana "Bursztynowa". To kolejna książka autora, która rozgrywa… » więcej 2024-10-07, godz. 01:38 "Myśli srebrne i posrebrzane" - Magdalena Samozwaniec Przed nami zbiór aforyzmów Magdaleny Samozwaniec. Pochodząca z rodziny Kossaków pisarka, błyskawicznie podbiła serca polskich czytelników. Ceniono jej dowcip… » więcej 2024-09-30, godz. 12:20 "Władca" Jana Lacha W maju 1449 roku wrócił do Darłowa zdetronizowany władca największego wówczas mocarstwa - Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii… » więcej 2024-09-23, godz. 15:06 „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego” - Dariusz Staniewski Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady... Tej… » więcej 2024-09-15, godz. 17:00 Michał Gierke i jego "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w." Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Maria Pakulnis z "Moją nitką". Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju… » więcej 2024-08-12, godz. 23:24 "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023" - Krzysztof Lichtblau "Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia… » więcej 2024-07-23, godz. 00:13 "Scherzofrenia" - Konrad Wojtyła "Scherzofrenia" - to najnowszy, 7. tom poetycki Konrada Wojtyły. Autor, który przez wiele lat był naszym redakcyjnym kolegą, zebrał w nim wiersze, które… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 "Koniec świata" w eleWatorze Przed nami... koniec świata. Taki bowiem jest temat 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator". Tekstom towarzyszą pełne tajemniczych symboli… » więcej
12345