Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Nikola Kołodziejczyk. Fot. [Marta Rybicka]
Nikola Kołodziejczyk. Fot. [Marta Rybicka]
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunkach fortepian jazzowy oraz kompozycja i aranżacja, poszerzał dodatkowo wiedzę podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów, takich jak m.in.: Ralph Alessi, Lotte Anker, Richard Bellis, Shem Bitterman, Jim Black, Ravi Coltrane, Kurt Elling, Raymond de Felitta, Mark Isham, Rolfe Kent, Dave Liebman, Adam Makowicz, Tony Malaby, Vince Mendoza, Andy Milne, Ed Partyka, czy Maria Schneider. Był także stypendystą Berklee College of Music World Scholarship Tour.

Jest autorem m.in. suit koncertowych: „Chord Nation” na orkiestrę jazzową, „Barok Progresywny” na instrumenty historyczne, ludowe i współczesne, „Koncertu na puzon i orkiestrę symfoniczną”, czy „Koncertu Brzezińskiego” na maszyny do szycia i pisania oraz 9 instrumentalistów. Skomponował także muzykę do spektaklu multimedialnego widowiska „Kryptonim 27” inspirowanego twórczością Zdzisława Beksińskiego. Jako dyrygent współpracował z wieloma orkiestrami m.in. z NFM Leopoldiunum, Filharmonii Lwowskiej, Łódzkiej, Koszalińskiej, Pomorskiej oraz im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Z Michałem Tomaszczykiem założył „Konglomerat Big Band” tworzący nowe, niekomercyjne dzieła jazzu współczesnego, a z Michałem Bryndalem i Maciejem Szczycińskim „Stryjo” — trio wykonujące improwizowane utwory bez zapisu nutowego, oparte wyłącznie na muzycznej komunikacji pomiędzy instrumentalistami. Jest laureatem wielu konkursów polskich i zagranicznych. W kategorii muzyka jazzowa otrzymał dwukrotnie nagrodę „Fryderyka” za fonograficzny debiut roku i za Album Roku.

W roku 2016, z okazji 140. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza, przygotował aranżacje pieśni kompozytora i wykonał je jako dyrygent z sopranistką Agatą Zubel, Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie oraz zespołem „Konglomerat Big Band”. Efekty tej pracy poznamy w niedzielę, 3 maja 2020 roku o godzinie 19 na kanałach YouTube PWM Edition i Facebook Filharmonii w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Nikolą Kołodziejczykiem
 

Zobacz także

2024-10-21, godz. 03:00 Zmarł Leszek Szaruga [WSPOMNIENIE] W wieku 78 lat zmarł prof. Aleksander Wirpsza - poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego w latach 1992-2004, znany… » więcej 2024-10-21, godz. 02:16 "Zapiski z umierania" [ROZMOWA] "Zapiski z umierania" - to słuchowisko w odcinkach, które powstało na podstawie wojennych pamiętników Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Maria przyszła… » więcej 2024-10-21, godz. 05:17 Co w Odrzanii znaczy dziś tożsamość lokalna? [ROZMOWA] O tym, co dla nas, mieszkających na tzw. "Ziemiach Odzyskanych", poniemieckich, czyli w Odrzanii znaczy dziś tożsamość lokalna będzie można porozmawiać… » więcej 2024-10-13, godz. 18:01 900 lat Chrztu Pomorza: Pomerania christiana. Stan oraz perspektywy badań nad życiem religijnym Pomorza Zachodnim w … W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych Pomorza, prowadzonych w latach 1124-1125 i 1128 przez św. Ottona z Bambergu. Jubileusz… » więcej 2024-10-14, godz. 01:24 Cienie zapomnianych kultur po raz 16. w Kołbaczu [RELACJA] Już po raz 16. w Kołbaczu odbyła się impreza pod nazwą "Cienie zapomnianych kultur". Jak deklarują organizatorzy czyli Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki: "Impreza… » więcej 2024-10-13, godz. 18:01 Nagrody dla literatów - Nobel Literacki dla Koreanki Han Kang i Nike dla Urszuli Kozioł Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana południowokoreańskiej pisarce Han Kang. Wyróżniono ją za "intensywną poetycką prozę, która konfrontuje… » więcej 2024-10-13, godz. 14:50 Chór Uniwersytetu Szczecińskiego zdobył Złoto na Międzynarodowym Konkursie w Herceg Novi w Czarnogórze [ROZMOWA… Chór Akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego kierowany od kilku lat przez dyrygentkę prof. Annę Tarnowską jest jedynym tego typu zespołem funkcjonującym… » więcej 2024-10-06, godz. 23:37 "Szczecin do mojego wiersza stworzył drzewo" - spotkanie z Anną Frajlich "Poezję Anny Frajlich można nazwać poezją przesunięcia, poezją wykorzenienia i marzenia o powrocie. Autorka zaczęła pisać wcześnie, jako kilkunastoletnia… » więcej 2024-10-07, godz. 01:07 Cienie zapomnianych kultur [ROZMOWA] "Między zamieszkiwaniem, a wędrowaniem" - to hasło tegorocznej 16. edycji "Cieni zapomnianych kultur". To wydarzenie organizuje w Kołbaczu Stowarzyszenie Spichlerz… » więcej 2024-10-07, godz. 01:57 Chopin w cenie [RELACJA] Konkurs Chopinowski odbędzie się w Warszawie za rok. A już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 1 października w samo południe rozpoczęła się sprzedaż… » więcej
12345