Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Przez całe wakacje w każdy czwartek o godz. 20.00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie prezentuje na swoich kanałach Facebook i YouTube ostatnią książkę Waleriana Pawłowskiego w interpretacji Przemysława Żychowskiego – aktora Teatru „Pleciuga”. „Poradnik Melomana”, bo najprawdopodobniej taki tytuł będzie nosiło to vademecum, Filharmonia wyda jeszcze w tym roku z okazji setnej rocznicy urodzin Artysty.

Walerian Pawłowski choć urodził się w Kielcach, to dzieciństwo i młodość spędził w Poznaniu. Okupację przeżył w Krakowie, gdzie w 1951 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Jego nauczycielami akademickimi byli m.in. Artur Malawski, Walerian Bierdiajew, Henryk Sztompka i Adam Bronisław Ciechański. Studiował m.in. z przyszłymi wybitnymi pianistkami – Haliną Czerny-Stefańską i Reginą Smendzianką, oraz przyszłymi dyrygentami – Stefanem Marczykiem, Krzysztofem Missoną i Jerzym Procnerem. Po studiach artysta pracował z Bydgoską Orkiestrą Radiową. W 1954 roku przyjechał do Szczecina, w którym zadebiutował jako dyrygent „Eroiką” Ludwiga van Beethovena i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta. Pracował w Filharmonii jako dyrygent i prelegent audycji muzycznych, współpracował ze szczecińską operą, prowadził zajęcia m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, a także na Politechnice Szczecińskiej z zakresu sztuki. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli m.in. „Otello” Williama Szekspira i „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Stworzył także sporo utworów scenicznych m.in. do tekstów litewskiego poety Eduardasa Mieželaitisa „Żmogus” oraz „In memoriam” i do utworów Czesława Miłosza. Napisał wiele książek popularyzujących głównie muzykę klasyczną, wśród których znalazła się m.in. „Muzyka i miłość”. Napisał także dwie autobiograficzne książki: „Na krzywej pięciolinii” oraz „Takty i nietakty”. Przez kilkadziesiąt lat prowadził w Polskim Radiu Szczecin audycję „Gawęda Mistrza Waleriana, a w „Kurierze Szczecińskim” rubrykę „Walerianowe Kropelki”. Zasiadał w gronie założonego w maju 1998 roku Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Domu Koncertowego w Szczecinie, dziś nowej siedziby Filharmonii.

Był zamiłowanym podróżnikiem, fotografikiem, pasjonatem sportów motorowych, sztuki walki zapaśniczej wolnoamerykanka, zapalonym motocyklistą i miłośnikiem motocykli „Junak”, a także kolekcjonerem nagrań płytowych.

O „Poradniku Melomana” Waleriana Pawłowskiego, jednej z najbarwniejszych postaci życia kulturalnego Szczecina, z Ludwiką Mitkiewicz rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej 2024-06-11, godz. 22:58 "Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje… » więcej 2024-06-11, godz. 23:10 Sztukmistrz Jan Szurmiej [WSPOMNIENIE] Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących… » więcej 2024-06-12, godz. 01:09 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów… » więcej 2024-06-12, godz. 01:59 Tomasz Licak Trio w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W czwartek w Willi Loentza odbył się kolejny koncert z cyklu Jazz w Willi. Tym razem na muzycznej estradzie wystąpiło Tomasz Licak Trio w składzie: Tomasz… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 "Gong" opowieść o Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga. Opowieść o Helence… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 Otton z Bambergu 900 lat temu ochrzcił Pomorze. [ROZMOWA] Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza"… » więcej 2024-06-02, godz. 21:44 II Festiwal Sztuk Uhuru rozpocznie się w Szczecinie [ROZMOWA] Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą… » więcej 2024-06-02, godz. 14:45 Organy z 1930 roku zabrzmiały na inauguracji Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZD… Organy w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako swój opus 754. Był to stosunkowo niewielki… » więcej 2024-05-27, godz. 19:25 "Artysta, który szanuje i kocha publiczność". Wiesław Ochman na VOICE and VILLAS w Szczecinie [ROZMOWA] Występował na największych scenach operowych i estradach świata - w mediolańskiej La Scali, przez 15 sezonów w nowojorskiej Metropolitan Opera, a także… » więcej
12345