Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Po wielu latach perturbacji wydawniczych ukazała się monumentalna (blisko 700 stron) książka Zbigniewa Bieńkowskiego - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne" zbierająca ponad 200 felietonów, szkiców i not krytycznych. Dzieło opracowała córka pisarza - Katarzyna Bieńkowska. Jak pisał w posłowiu prof. Michał Głowiński "ta książka mówi dużo o znakomitym autorze, poecie, tłumaczu i eseiście, który ponad dwadzieścia lat po śmierci zaczyna wreszcie być doceniany. Pokazuje jego niezwykłą sztukę pisarską. Teksty te – w podtytule określone jako felietony – są w istocie nie tylko felietonami, są esejami w miniaturze i portretami pisarzy znanych, mniej znanych i całkiem nieznanych, są polemikami i recenzjami, a także w wielu wypadkach medytacjami o życiu i śmierci, o przemijaniu i o literaturze. Dużo w nich znakomitych formuł, analizy łączą się w sposób naturalny z uogólnieniami, entuzjazmowi towarzyszą ujęcia pełne dystansu. Bieńkowski nie tylko opisuje literaturę, on nią żyje – i w sugestywny sposób problematyzuje, wskazuje na szersze odniesienia – estetyczne, filozoficzne, historycznospołeczne. Fascynuje go oryginalność, ale umie spojrzeć krytycznie na kicz, tandetę, modnisiostwo – i przed nimi ostrzega. Kolejny walor tej książki: we wszystkich zawartych w niej tekstach obcuje się z niezwykłą osobowością autora, chciałoby się powiedzieć, że słyszy się jego głos".

ZBIGNIEW BIEŃKOWSKI (ur. 31 sierpnia 1913 roku w Warszawie – zm. 23 lutego 1994 tamże) – poeta, krytyk literacki, eseista, tłumacz. Autor m.in. tomów wierszy: Sprawa wyobraźni, Trzy poematy, Liryki i poematy, Poezje wybrane oraz książek eseistycznych oraz krytycznoliterackich: Piekła i Orfeusze: szkice z literatury zachodniej, Modelunki. Szkice literackie, Notatnik amerykański, Ćwierć wieku intymności. Szkice o poezji i niepoezji, Przeszłość przyszłości. Pracował w tygodniku „Odrodzenie” i miesięczniku „Twórczość”. Tłumaczył m.in. Baudelaire’a, Hugo, Lermontowa czy Éluarda.

Dr Konrad Wojtyła rozmawia z Katarzyną Bieńkowską i Maciejem Meleckim.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2025-06-15, godz. 17:00 „Nad Dziwnę i Świnę. Relacje osadników z fonotek wolińskiego muzeum". Pierwszy tom książki „Nad Dziwnę i Świnę” zawiera wspomnienia i wywiady z pierwszymi polskimi osadnikami Ziemi Wolińskiej, nagrane na taśmy magnetofonowe… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 "Kociej Szajki i Baszty Siedmiu Płaszczy" W Dniu Dziecka proponujemy też coś dla naszych najmłodszych słuchaczy. Tydzień temu ukazał się kolejny tom kultowej serii autorstwa Agaty Romaniuk. Tym… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 „Ideburga. Igranie z ogniem” - nowa powieść Leszka Hermana Szczecin, koniec XIX wieku. Miasto przestaje być twierdzą, powstają nowe dzielnice, rodzą się fortuny przemysłowców. W takich czasach Leszek Herman umieszcza… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 "Kapitanowie" Krystyny Pohl odsłona trzecia Wybierali morze z różnych powodów, w zawodowym życiu trafiali do różnych armatorów i na różne statki. Ciekawie o tym opowiadają. Te krótkie opowieści… » więcej 2025-05-19, godz. 13:24 "Repatrland '45. Drogi Polaków na Ziemie Odzyskane" - Tomasz Bonek "Nazwano ich repatriantami, wrzucono do tygla i próbowano przetopić na jednolitą masę. Jedni jechali tu z niemieckich obozów koncentracyjnych, bo nie mieli… » więcej 2025-05-17, godz. 11:31 Marek Stelar - rozmowa o najnowszej powieści "Ołowiane żołnierzyki" Sylwia Trojanowska, Hania Beza, Monika Szymanik, Marcin Grzelak, Przemysław Kowalewski, Jarosław Molenda czy Marek Stelar – wielu szczecińskich autorów bierze… » więcej 2025-05-11, godz. 17:00 Nowa książka Diany Brzezińskiej - ŁGARZ "Łgarz" - najnowsza powieść popularnej szczecińskiej autorki Diany Brzezińskiej - to trzeci tom z serii o doktorze Aleksandrze Lewisie. Bohaterowie cyklu… » więcej 2025-05-05, godz. 15:48 "Czarny świt" - Urszuli Kusz-Neuman Thriller, którego fabuła rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, współcześnie i w czasach II wojny światowej. "Czarny świt" to opowieść o… » więcej 2025-04-27, godz. 17:00 "Martwe mleko" nowa powieść Marcina Grzelaka "Martwe mleko" to opowieść o zbrodni bez kary, o przyszłości i ludziach bezradnych wobec przeznaczenia. Początek tej historii to wydarzenia do których Niemcy… » więcej 2025-04-06, godz. 17:00 Książka za złotówkę akcja Książnicy Pomorskiej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy w Polsce. Modlitewnik z XVIII wieku i harmonijka ustna z 1920 roku wzbogaciły w ostatnim czasie zbiory specjalne Książnicy Pomorskiej. A to zakupy dokonane dzięki kiermaszowi… » więcej
12345