Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Ogromną rolę w moim życiu artystycznym odegrał Szczecin, bo tutaj w słynnym Studiu Nagrań Polskiego Radia Szczecin rejestrowałem swoje pierwsze utwory z zespołem Fun Factory (...) – stwierdził Mieczysław Szcześniak, polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Wkrótce występy m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „Śpiewać każdy może” dały Jemu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 roku za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar.

Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim. Współpracuje z najwybitniejszymi instrumentalistami z kręgu m.in. muzyki jazzowej. Ogromną popularność przyniosła mu piosenka „Dumka na dwa serca” do historycznego filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Przebój Krzesimira Dębskiego zaśpiewał z Edytą Górniak. Nagrał ponad dziesięć krążków, z których kilka mieni się złotem i platyną.

Mieczysław Szcześniak lubi wracać do Szczecina. Ostatnio koncertował z Baltic Neopolis Orchestra i Chórem Akademickim im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Publiczność gromkimi brawami przyjęła Jego występ.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mieczysławem Szcześniakiem
 

Zobacz także

2026-06-07, godz. 17:00 Rozpoczyna się 61. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA] W tegorocznym, 61. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Choralnej im. prof. Jana Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach, o najwyższy laur Konkursu Głównego powalczy… » więcej 2026-06-07, godz. 16:20 Premiera płyty „Kompozycje szczecińskie” vol. 2 Baltic Neopolis Quartet [ROZMOWA] Powstała w Szczecinie w roku 2008 kameralna Baltic Neopolis Orchestra kontynuuje projekt fonograficzny pt. „Kompozycje szczecińskie”. Został zainicjowany… » więcej 2026-05-31, godz. 17:00 Przyznano Nagrody Artystyczne i Mecenasa Kultury Szczecina za rok 2025 [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Przyznawane są od 1991 roku. W czwartek, 29 maja 2026 roku w Willi Lentza wręczono Nagrody Artystyczne Miasta Szczecin za rok 2025. Wyróżnienia przyznano w… » więcej 2026-05-31, godz. 23:02 Elizabeth von Arnim wróciła do Rzędzin. Nowa patronka Publicznej Szkoły Podstawowej [POSŁUCHAJ] Za Wołczkowem, Dobrą, Bukiem i Łęgami, wśród pól i lasów leży wioska Rzędziny. Tamtejsza szkoła podstawowa obchodzi w tym roku piękny jubileusz. Historia… » więcej 2026-05-31, godz. 17:00 23.Festiwal Muzyki Dawnej - młodzi górą W Kościele pod wezwaniem św. Trójcy parafii Ewangelicko-Augsburskiej wystąpili młodzi artyści, laureaci prestiżowych konkursów muzyki dawnej. Wśród nich… » więcej 2026-05-31, godz. 17:00 Nie żyje Stanisław Janicki - to dzięki Niemu znamy "Stare kino" Ciemne okulary, charakterystyczny głos i ...czarno-biały świat przedwojennego kina. Zmarł Stanisław Janicki - legendarny prezenter i dziennikarz telewizyjny… » więcej 2026-05-24, godz. 20:23 „Języki z wody” Bogny Burskiej i Daniela Kotowskiego na 61. Biennale Sztuki w Wenecji [POSŁUCHAJ] W tym tygodniu gościliśmy artystów, których praca reprezentuje Polskę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Bogna Burska i Daniel Kotowski przyjechali do Szczecina… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Uroczysta Gala Jubileuszowa 80-lecia Chóru „Hejnał” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, w tym m.in. występ podczas audiencji u Papieża Jana Pawła II w 1995 roku. Liczne nagrody na prestiżowych… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Premierowy koncert Szczecińskiej Orkiestry Nastrojowej w Willi Lentza [ROZMOWA z ARTYSTAMI] A gdyby tak przenieść się do przedwojennych kabaretów, dancingów i rewii? Gdyby tak poczuć atmosferę tamtego czasu? Takiemu nastrojowi trudno jest się… » więcej 2026-05-24, godz. 23:49 Sydonia uniewinniona! Noc Otwartych Sądów w Szczecinie [RELACJA] Po Nocy Muzeów swoje drzwi do niedostępnych na co dzień nawet dla urzędników miejsc otworzyły sądy. To w ramach ogólnopolskiego wydarzenia, która zagościło… » więcej
12345