Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Nakładem wydawnictwa Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Rafała Wojaczka pt. "Byłem, jestem". Jak podkreśla Maciej Melecki, publikacja bezpośrednio związana jest z uczczeniem 50. rocznicy śmierci poety, jaka przypadła 11 maja 2021 roku.

Książka zwiera wybór faksymiliów związanych z twórczością i życiem Wojaczka – pochodzących z archiwum Instytutu Mikołowskiego, gromadzonego nieprzerwanie od początku powstania instytucji, którego siedzibą przez dwadzieścia lat (1999 – 2019) było rodzinne mieszkanie poety. Oprócz pamiątek po Poecie, jakie zostały zachowane przez jego rodziców, a które przeszły na poczet własności IM, na przestrzeni lat pojawiały się raz po raz – w postaci darowizn lub zakupu – kolejne rzeczy autorstwa Wojaczka, kompletowane oraz archiwizowane w postać bogatego zbioru.

Redaktorem inicjującym był Maciej Melecki, redaktorem zaś dr Konrad Wojtyła z Uniwersytetu Szczecińskiego. W książce opublikowano teksty Bogusława Kierca, Romualda Cudaka, Joanny Dembińskiej – Pawelec, Dariusza Pawelca, Konrada Wojtyły, a także pracowników IM: Macieja Meleckiego i Krzysztofa Siwczyka.

We wstępie Konrada Wojtyły czytamy:

"W rozrastającej się od ponad 50 lat bibliotece tekstów poświęconych twórczości Rafała Wojaczka, jak też jemu samemu, brakowało pozycji, która ukazywałaby autora Innej bajki przez pryzmat obiektów czy pamiątek z nim związanych. Za taką winien uchodzić album Byłem, jestem, w którym opublikowano reprodukcje rękopisów wierszy i ich maszynopisów, faksymilia listów i dedykacji, odręczne notatki w periodykach literackich, wreszcie fotografie. Wartość samą w sobie stanowią nieupublicznione dotąd zdjęcia z wizerunkiem poety oraz trzy nieznane utwory: Metamorfoza (pierwotny tytuł: Ptaszek w mowie Polaków), 1966 i Trudny wiersz.

Materiały rękopiśmienne pozwalają nie tylko „przedmiotowo” rekonstruować i opisywać biografię Wojaczka, ale też jeszcze wnikliwiej analizować jego utwory – poznajemy pierwotne wersje, a również śledzimy skomplikowany proces ich powstawania. Wersje oryginalne, ale też nanoszone na nie poprawki, dają wgląd w charakter pisma autora, lecz przede wszystkim są przykładem niekończącej się wręcz redakcji wiersza. Studium zapisu ujawnia kulisy immanentnego powstawania tekstu, stawania (się) autora względem tekstu, a także jego (genetycznego) odczytania".

Z Konradem Wojtyłą rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2023-01-22, godz. 19:47 Marek Teler - "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia" [ROZMOWA] Arystokratki, stenotypistki, początkujące aktorki - wybory przedwojennej Miss Polonia były niezwykle demokratyczne. Zdjęcie do prasy, która zajmowała się… » więcej 2023-01-13, godz. 09:55 Nowy tom Bogdana Prejsa - "lękopisy dla kotanki" [ROZMOWA] "lękopisy dla kotanki" (wyd. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, 2022) - taki tytuł nosi najnowszy tom wierszy Bogdana Prejsa. Jak pisze Leszek Szaruga… » więcej 2023-01-08, godz. 14:57 Maciej Zdziarski - "Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia" [ROZMOWA] "Na skrzydłach..." to wyjątkowy zbiór piętnastu rozmów, w trakcie których polscy birdwatcherzy opowiadają o swojej niecodziennej pasji. Niektórzy zrywają… » więcej 2022-12-26, godz. 22:10 Cezary Harasimowicz - "Adam" [POSŁUCHAJ] "Mickiewicz nie jawi się tu wyłącznie jako geniusz, cudowne dziecko romantyzmu. Jest mężczyzną z krwi i kości - delikatnym i uduchowionym, ale też kochliwym… » więcej 2022-12-18, godz. 22:53 Iwony Poczopko - "Nie chcę żeby umarła" [POSŁUCHAJ] "Kontrowersyjna, okrutna, zabawna rzecz o chorowaniu i umieraniu. Temat posępny, ale tekst pogodny, czasami można się uśmiać do łez, bo wiadomo, że najlepsze… » więcej 2022-12-04, godz. 15:30 Marek Teler - "Amanci II Rzeczypospolitej" [ROZMOWA] Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz… To do nich wzdychały wielbicielki przedwojennego kina… » więcej 2022-11-27, godz. 20:28 "Gryf, młot i cyrkiel - Szczecin w polityce władz NRD 1970-1990" [POSŁUCHAJ] "Gryf, młot i cyrkiel - Szczecin w polityce władz NRD 1970-1990" to piąta publikacja z serii "Świat wobec Szczecina" wydawanej przez szczeciński oddział… » więcej 2022-11-20, godz. 14:51 Ałbena Grabowska - "Doktor Zosia. Uczniowie Hipokratesa" [POSŁUCHAJ] Przedwojenna i wojenna Warszawa, to tło, trzeciej i ostatniej już części cyklu powieściowego Ałbeny Grabowskiej "Uczniowie Hipokratesa". W powieści "Doktor… » więcej 2022-11-20, godz. 15:03 "Bizarny Szczecin" - zbiór nieoczywistych historii o mieście [POSŁUCHAJ] Spotkali się na "Studiach pisarskich" Uniwersytetu Szczecińskiego. Pochodzą z różnych środowisk, są w różnym wieku, wykonują różne zawody. Połączyła… » więcej 2022-11-20, godz. 14:57 Kazimierz Kyrcz Jr i "Punk Ogito" [ROZMOWA] Kazimierz Kyrcz Jr swój tom poezji "Punk Ogito" wydał w szczecińskim Wydawnictwie Forma w ubiegłym roku, ale spotkanie z pisarzem połączone z promocją tomu… » więcej
12345