Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Na rynku wydawniczym ukazał się czwarty tom poetycki Zbigniewa Mikołejki - wybitnego filozofa i historyka religii, eseisty, pedagoga i poety. Książkę zatytułowaną "Teraz i zawsze" wydał Instytut Mikołowskim.

Na okładce rekomenduje ją Konrad Wojtyła:
"W lirykach Mikołejki spazmy życia są pozorne, bo wszystko zrywa się ku zatracie, by – wcześniej lub później – runąć w „odór ciemności”. Katastrofa jest nieunikniona, stąd Wielki Piątek niewiele się różni od Wiosny na Kujawach. Tym, co warunkuje istotę bytu, jest jego irracjonalność i bezzasadność. Niespecjalnie się tu wierzy w istnienie Boga, podobnie jak nie wierzy się w szatana.

Antylitanie (nie o formę, a o istotę rzeczy idzie) mają dystopijny charakter. Wersy zalewa fala śmiercionośnych – życiowych – obrazów, i nie do życia – śmiercionośnych – metafor i symboli. Mikołejko dobywa je ze słownika religijnego, odwracając funkcje znaczeniowe. Podmiot to byt humanoidalny, „głos boży zwabiony do piekieł”, któremu – pozwólmy sobie na trawestację Baczyńskiego – czynów nieboskich i nieludzkich stało w życiu aż nadto. Nie obywa się tu bez biczowania, krzyżowania czy bolesnej męki po prostu, jak na przywoływanych obrazach Hansa Baldunga, Jakuba Schikanedera i Fransa Pourbusa".

Zbigniew Mikołejko - prof. dr hab. nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020), wykładowca różnych uczelni warszawskich i ASP w Krakowie. Autor blisko tysiąca publikacji w dziewięciu językach.
Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły ze Zbigniewem Mikołejką
 

Zobacz także

2024-12-22, godz. 17:00 "Maszynka do świerkania. Teksty z krainy absurdu" Michała Zabłockiego. Teksty wygenerowane na czacie w projekcie MULTIPOETRY stały się kanwą do powstania pięknej publikacji znanego poety i autora tekstów piosenek Michała Zabłockiego… » więcej 2024-12-16, godz. 02:50 "Ziemie. Historia odzyskiwania i utraty" - Karolina Ćwiek-Rogalska Za kilka dni, większość z nas usiądzie przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawią się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego?… » więcej 2024-12-16, godz. 02:19 „Fale czasu Szczecin i port na kartach historii” - Wojciech Lizak "Jakiś czas temu rozważany był projekt Muzeum Portu Szczecińskiego. O dziwo, mniej było barier biurokratyczno-organizacyjnych, a więcej mentalnych, w tym… » więcej 2024-12-15, godz. 14:57 "Dzióbek" - Kasia Brzozowska Ma być magicznie i bajkowo. Nie zabraknie niespodzianek, zagadek i konkursów, kawy i ciasteczek, a przede wszystkim czytania, teatru i rozmów. W niedzielę… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 „Chłopiec w ogniu” Alana Sasinowskiego Tydzień temu w sobotę przyznana została Nagroda Literacka Jantar 2023. W tym roku do Książnicy Pomorskiej przesłano 29 książek, których autorzy są związani… » więcej 2024-11-25, godz. 15:41 "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku" - Adam Zadworny „Mayday, mayday! Jan Heweliusz” - kapitan nadaje komunikat, który na całym świecie oznacza wezwanie pomocy na morzu. Jest 14 stycznia 1993 roku, godzina… » więcej 2024-11-25, godz. 17:47 „Artysta” - Diana Brzezińska „Artysta” to kolejny, po „Wizjonerze”, kryminał Diany Brzezińskiej, której bohaterem jest profiler Aleksander Lewis. Tym razem bohaterowie powieści… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 "Jadwiga, Opowieść o Stańczakowej" Justyna Sobolewska. Justyna Sobolewska wczytuje się w autofikcyjną twórczość Stańczakowej i odkrywa pełne niespodzianek archiwum pisarki. Rekonstruuje nie tylko fascynującą… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 "Bambino" Ingi Iwasiów w nowej odsłonie. W tym roku przypada 15. rocznica wydania nominowanej do Nagrody Nike powieści Ingi Iwasiów Bambino. Osadzona w powojennym Szczecinie książka opowiada losy… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 "Dunder albo kot z zaświatu" - nowa książka Radka Raka To pierwszy laureat Nagrody Literackiej Nike za powieść fantastyczną. Radek Rak w 2020 roku podbił serca jury najważniejszego polskiego konkursu literackiego… » więcej
12345