Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Pierwsze organy zbudowane zostały w III wieku p.n.e. przez pochodzącego z Aleksandrii Greka Ktesibiosa. Na przestrzeni tysięcy lat udoskonalane były przez niepoliczalną liczbę organmistrzów. Stały się w końcu dętym instrumentem muzycznym o największej ilości barw, największych rozmiarach i najbardziej skomplikowanej budowie.

Niezaprzeczalną myślą przewodnią organmistrzów było poszanowanie dla dzieł minionych epok. Tej idei hołdował ród Grünebergów żyjący w Szczecinie od początku XVIII do połowy XX wieku, który stworzył około tysiąca instrumentów. Eksportowane były do najdalszych zakątków świata, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Z tej pokaźnej liczby w Polsce zostało ich blisko 80, a w Niemczech ok. 90 egzemplarzy. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Problem dostrzegł pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, które pragnie ukrócić barbarzyńskie praktyki, zdarza się nawet, wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. W celu ratowania organów i potwierdzenia słuszności tego typu działania stowarzyszenie przeprowadziło w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że takie wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów.

W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła w ubiegłym tygodniu zabrzmiały organy Barnima Grüneberga z 1914 roku. Instrument wymaga pieczołowitego odrestaurowania, o które zabiega proboszcz parafii ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wieczór zbiegł się z uroczystością poświęcenia zabytkowej rozety świątyni przez księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgę – Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego.

Podczas koncertu zamykającego międzynarodowy festiwal wystąpiła sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska, której jury pod przewodnictwem ks. dr. Mariusza Cywki – Duszpasterza Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jednogłośnie przyznało nagrodę GRAND PRIX Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Środki finansowe nagrody w wysokości 1000 euro śpiewaczka przekazała na rehabilitację dla osób poparzonych kilka dni temu w pracowni grafiki warsztatowej Akademii Sztuki w Szczecinie.

W 20-rocznicę śmierci prof. Jana Szyrockiego – Artysty, który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki, zaśpiewał też Chór Słowiki 60 Jego imienia pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke oraz Ireneusza Radzika. Na organach Barnima Grüneberga z 1914 roku zagrał prof. Bogdan Narloch.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.
 

Zobacz także

2024-07-15, godz. 01:30 Zmarł Jerzy Stuhr. Wspomnienie ze łzą, ale i uśmiechem [POSŁUCHAJ] We wtorek (9 lipca) odszedł wspaniały artysta, aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog - Jerzy Stuhr. Przed 30 lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie… » więcej 2024-07-15, godz. 21:17 "My Hrabiny" - spotkanie z czytelnikami i słuchaczami [ROZMOWA] Od początku wakacji w Radiu Szczecin można słuchać felietonów Anny Ołów-Wachowicz czytanych przez Olgę Adamską. Teksty autorka zebrała w tomiku „My… » więcej 2024-07-14, godz. 18:30 Ireneusz Radzik | „Szkoda byłoby stracić tak wspaniale wykonaną pracę przez profesora Szyrockiego...” [ROZMOWA… Ireneusz Radzik – absolwent Akademii Muzycznej w Szczecinie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Ryszarda Handke uznany został przez jury pod przewodnictwem… » więcej 2024-07-08, godz. 00:40 Dozwolone do lat 18. 1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Young Hearts Film Festiwal [POSŁUCHAJ] Dziś (7.07) w Ińsku ostatni dzień 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18". "Nasz festiwal, to przede wszystkim… » więcej 2024-07-08, godz. 01:01 10 lat Tworzę się [POSŁUCHAJ] Galeria Tworzę się ma 10 lat. Obecnie w Galerii można oglądać zaprojektowana przez najmłodszych wystawę MIASTO (dla) DZIECI. Ekspozycja jest jak duża… » więcej 2024-07-08, godz. 01:09 Opera nad morzem [ROZMOWA] Opera na Zamku zaprosiła wczoraj (6.07.) do amfiteatru w Świnoujściu na letni koncert muzyki klasycznej z najsłynniejszymi ariami operowymi i operetkowymi… » więcej 2024-07-08, godz. 00:52 Filmy o nieszablonowych artystach, najciekawszych trendach i wyjątkowych zjawiskach w szczecińskiej Trafo [ROZMOWA] Tego lata w sobotnie wieczory w Trafostacji Sztuki odbywać się będą prezentacje w ramach Festiwalu On Art. Przez najbliższe 2 miesiące jednocześnie w wielu… » więcej 2024-07-07, godz. 19:35 Akademia Sztuki w Szczecinie i Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. obchodzą 10-lecie współpracy [ROZMOWA, ZDJĘ… Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie zagrali kilkadziesiąt koncertów w Niemczech. Przedstawili gale operowe, operetkowe i musicalowe, a także wielkie… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum non Profanum "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 Festiwal Audiomat - słuchowiska radiowe Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. Po raz kolejny Fundacja Teatr Wyobraźni zaprosiła do Grodna… » więcej
12345