Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Pierwsze organy zbudowane zostały w III wieku p.n.e. przez pochodzącego z Aleksandrii Greka Ktesibiosa. Na przestrzeni tysięcy lat udoskonalane były przez niepoliczalną liczbę organmistrzów. Stały się w końcu dętym instrumentem muzycznym o największej ilości barw, największych rozmiarach i najbardziej skomplikowanej budowie.

Niezaprzeczalną myślą przewodnią organmistrzów było poszanowanie dla dzieł minionych epok. Tej idei hołdował ród Grünebergów żyjący w Szczecinie od początku XVIII do połowy XX wieku, który stworzył około tysiąca instrumentów. Eksportowane były do najdalszych zakątków świata, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Z tej pokaźnej liczby w Polsce zostało ich blisko 80, a w Niemczech ok. 90 egzemplarzy. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Problem dostrzegł pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, które pragnie ukrócić barbarzyńskie praktyki, zdarza się nawet, wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. W celu ratowania organów i potwierdzenia słuszności tego typu działania stowarzyszenie przeprowadziło w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że takie wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów.

W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła w ubiegłym tygodniu zabrzmiały organy Barnima Grüneberga z 1914 roku. Instrument wymaga pieczołowitego odrestaurowania, o które zabiega proboszcz parafii ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wieczór zbiegł się z uroczystością poświęcenia zabytkowej rozety świątyni przez księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgę – Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego.

Podczas koncertu zamykającego międzynarodowy festiwal wystąpiła sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska, której jury pod przewodnictwem ks. dr. Mariusza Cywki – Duszpasterza Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jednogłośnie przyznało nagrodę GRAND PRIX Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Środki finansowe nagrody w wysokości 1000 euro śpiewaczka przekazała na rehabilitację dla osób poparzonych kilka dni temu w pracowni grafiki warsztatowej Akademii Sztuki w Szczecinie.

W 20-rocznicę śmierci prof. Jana Szyrockiego – Artysty, który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki, zaśpiewał też Chór Słowiki 60 Jego imienia pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke oraz Ireneusza Radzika. Na organach Barnima Grüneberga z 1914 roku zagrał prof. Bogdan Narloch.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.
 

Zobacz także

2023-10-02, godz. 14:35 "Siła kobiecej opowieści" - warsztaty w Szczecinie i w Berlinie [ROZMOWA] "Siła kobiecej opowieści" - to hasło warsztatów dla Pań, organizowanych równolegle w Szczecinie i w Berlinie. Jak twierdzi prowadząca, Beata Zuzanna Borawska:… » więcej 2023-09-28, godz. 12:38 Pierwsze miejsce w Bułgarii i Grand Prix we Włoszech dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCI… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Prof. Georgi Dimitrova w Warnie w Bułgarii. Podczas zmagań… » więcej 2023-09-25, godz. 23:10 Młynarski plays Młynarski & Gaba Kulka w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Wojciech Młynarski kochał wielobarwność w muzyce, sztuce i w życiu. Taki też był sobotni i niedzielny koncert pt. „Młynarski plays Młynarski & Gaba… » więcej 2023-09-24, godz. 21:35 1000 żonkili dla Adiny Blady-Szwajger [ROZMOWA, GALERIA ZDJĘĆ] W czwartek (21 września) w Parku im. Adiny Blady-Szwajger na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Dzieci i młodzież z 6 Gromady Zuchowej… » więcej 2023-09-24, godz. 23:31 Zakończył się 6. Festiwal Filmowy Senior Movie [POSŁUCHAJ] Już po raz 6. w Szczecinie odbył się Festiwal Filmowy Senior Movie. Adresowany jest do młodych twórców filmowych powyżej sześćdziesiątki oraz do twórców… » więcej 2023-09-24, godz. 23:51 Rusza Festiwal Mniejszości pod polską flagą [ROZMOWA] To ma być cudowne, kolorowe święto! Co ja mówię – to już jest, bo festiwal Mniejszości pod polską flagą właśnie dziś się rozpoczął. Szczecin -… » więcej 2023-09-25, godz. 22:57 Jak nastroić świat? | 6. MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2023 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby… » więcej 2023-09-24, godz. 21:27 Książnica Stargardzka znów otwarta po remoncie [ROZMOWA] "Dom książki" – historyczny neon, z jednej z najstarszych stargardzkich księgarń, umieszczono w odnowionej Książnicy. Obiekt otwarto w piątek po kilkuletnim… » więcej 2023-09-17, godz. 23:00 Pracownia historyczna Jarosława Eysmonta Piastów 75 to znane miejsce dla wielu Szczecinian. Jedni przychodzą tam do Jarosława Eysmonta na lekcje rysunku, inni po sztukę, kolejni po poradę artystyczną… » więcej 2023-09-17, godz. 23:46 Premiera Środowiska Inicjatyw Artystycznych Hybadu w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie "Kobieta, która zajęła się ogniem" to muzyczny spektakl komediowy, stworzony na bazie prawdziwych kobiecych historii – kontynuacja mającej gorące grono… » więcej
45678