Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Gwiazda Andrzeja Nebeskiego i muzyków zespołu ABC w szczecińskim „Sorrento”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Gwiazda Andrzeja Nebeskiego i muzyków zespołu ABC w szczecińskim „Sorrento”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Willa przy Alei Adama Mickiewicza 2 stanowi jeden z nielicznych w Szczecinie obiektów drewnianych w tzw. stylu szwajcarskim. Należy do najstarszych willi na szczecińskim Westendzie. Wzniesiona została w 1873 roku na zlecenie spółki Westend Settin Bauverein auf Aktien dla kupca Augusta Horna – jednego z założycieli i głównych udziałowców spółki. Równocześnie z willą powstała stajnia i nieistniejąca dziś altana. Kolejni właściciele rozbudowywali obiekt, jednak w 1945 roku willa ostatecznie została upaństwowiona. Znalazły się w niej mieszkania, a w latach 50. XX wieku kawiarnia „Sorrento”.

Znana z koncertów jazzowych i rockowych, była miejscem spotkań szczecińskiej bohemy oraz miejscowej młodzieży o muzycznych ambicjach, tzw. Sorrenciaków. Nadal zmieniała zarządców, by w 2017 roku stać się znów własnością prywatną, jak dawniej pod nazwą „Sorrento”.

W 2019 roku nowi właściciele willi otworzyli Muzeum Muzyczne i zorganizowali pierwszą edycję Alei Gwiazd, propagującej muzyków polskiej sceny rozrywkowej. Artyści nie tylko związani ze Szczecinem od pięciu lat odsłaniają więc swoje honorowe gwiazdy w ogródku „Sorrento”. Dziś jest ich 39.

Po tegorocznej uroczystości, która odbyła się w sobotę, 29 lipca 2023 roku, w Alei zostało odsłoniętych siedem gwiazd artystów popularnych przede wszystkim w latach ery big-beatu, wśród nich m.in. Jana Knapa z zespołu Czerwono-Czarni, Michała Szumana z grupy Kon-Tiki, Janusza Popławskiego z Niebiesko-Czarnych, saksofonisty jazzowego Marka Kazany oraz Marka Mataczyńskiego, Grzegorza Szczepaniaka i Andrzeja Nebeskiego z zespołu ABC. Ten ostatni zagrał przy okazji doskonały koncert w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec ze znakomitymi polskimi muzykami – Mieczysławem Jureckim – gitarzystą basowym znanym m.in. z Budki Suflera i Dariuszem Kozakiewiczem – gitarzystą grającym m.in. w grupie Perfect.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Andrzejem Nebeskim, Mieczysławem Jureckim i Dariuszem Kozakiewiczem
 

Zobacz także

2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej
12345