Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Relacje teatralne
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Od wczorajszego wieczoru (26.08.) dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie nosi imię Jana Banuchy.
Pan Jan był ulubionym scenografem Zygmunta Huebnera i Adama Opatowicza. Sam o sobie wolał mówić "dekorator". Zaprojektował niemal pół tysiąca scenografii, wiele z nich dla sceny przy Swarożyca w Szczecinie.

Uroczyste nadanie imienia sali odbyło się po premierze "Komediantów" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Sztukę Grabowski napisał w oparciu o dzieła Bogusława Schaeffera, w których sam przed laty grał. To "Próby", "Scenariusz dla trzech aktorów", "Kwartet dla czterech aktorów". Spore fragmenty dzieła są wynikiem improwizacji aktorskich.
Całość - to wyśmienita uczta, której towarzyszy wystawa archiwalnych zdjęć ze spektakli z 75-letniej historii sceny przy Swarożyca. Z Mikołajem Grabowskim rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2026-05-24, godz. 23:10 "Choinka u Iwanowów. Horror w domku dla lalek". Ostatnia w sezonie Rosyjski absurd trafił do Teatru Polskiego w Szczecinie. Wczoraj (23 maja) na Scenie Szekspirowskiej odbyła się ostatnia w tym roku premiera - przedstawienie… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 TRUMP. KRÓLEWSKI SZLAK według Elfride Jelinek n scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie Rok 2028. W Waszyngtonie na złotym tronie siedzi Król. Ogarnięty obsesją i samozachwytem rozporządza krajem i wpływa na losy całego świata. Wywołuje wojny… » więcej 2026-05-03, godz. 17:00 „Idiota” Jordiego Casanovasa - dawno oczekiwana premiera w Teatr Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich. „Idiota” Jordiego Casanovasa to intensywny dramat o człowieku, który przypadkiem trafia w sam środek niepokojącej gry. Zadłużony bohater przyjmuje pozornie… » więcej 2026-04-13, godz. 19:23 "Czy to M…?" na inaugurację Kontrapunktu [POSŁUCHAJ] W piątek (10 kwietnia) w Szczecinie w Teatrze Lalek "Pleciuga" rozpoczął się 58. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. To spektakl dla nastolatków… » więcej 2026-03-30, godz. 00:10 „Czy to M...?” w Pleciudze [ROZMOWA] Próby do najnowszej kontrapunktowej premiery w Teatrze Lalek Pleciuga nabierają intensywności. Małgorzata Fymus odwiedziła zatem teatr, by porozmawiać z… » więcej 2026-03-16, godz. 02:08 "Sen nocy letniej" na 30. urodziny Teatru Brama [POSŁUCHAJ] Z okazji swojego 30-lecia Teatr Brama w Goleniowie przygotował "Sen nocy letniej" według Williama Szekspira. Na scenie znalazły się niemal wszystkie grupy… » więcej 2026-03-16, godz. 02:32 "Piękny i krótki spektakl o komunikacji". Premiera w Teatrze Współczesnym [ROZMOWA] Kilka osób zbiera się na karaoke. Każda z nich wybiera tę samą piosenkę, ale każdy z uczestników zabawy śpiewa ją inaczej. Przy pomocy tych samych słów… » więcej 2026-03-08, godz. 17:00 „Co wiemy o miłości” premiera w Teatrze Kameralnym w Szczecinie Michał Janicki dyrektor artystyczny Teatru Kameralnego ze studentami z Akademii Sztuki zastanawiać się będzie „Co wiemy o miłości”. To temat, który… » więcej 2026-03-02, godz. 22:47 "Sztuka protestu" - jubileuszowy spektakl Teatry Współczesnego [ROZMOWA] "Sztuką protestu", autorskim spektaklem Michała Buszewicza szczeciński Teatr Współczesny zaczął roczne obchody swojego 50-lecia. To 294. premiera Teatru… » więcej 2026-02-16, godz. 00:42 "Piękny świat". Spektakl dla najnajów w Pleciudze [ROZMOWA] Teatr Lalek Pleciuga ma kolejną propozycję dla najmłodszych widzów - od 2 do 4 roku życia. Dziś (15 lutego) odbyła się premiera spektaklu "Piękny… » więcej
12345