Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. Wydawnictwo Rebis
fot. Wydawnictwo Rebis
Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze…

II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I żyć dalej…

"Najważniejsze to przeżyć" – najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia. Autorka tej książki była gościem magazynu Trochę Kultury
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ałbeną Grabowską
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ałbeną Grabowską
 

Zobacz także

2024-12-16, godz. 02:50 "Ziemie. Historia odzyskiwania i utraty" - Karolina Ćwiek-Rogalska Za kilka dni, większość z nas usiądzie przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawią się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego?… » więcej 2024-12-16, godz. 02:19 „Fale czasu Szczecin i port na kartach historii” - Wojciech Lizak "Jakiś czas temu rozważany był projekt Muzeum Portu Szczecińskiego. O dziwo, mniej było barier biurokratyczno-organizacyjnych, a więcej mentalnych, w tym… » więcej 2024-12-15, godz. 14:57 "Dzióbek" - Kasia Brzozowska Ma być magicznie i bajkowo. Nie zabraknie niespodzianek, zagadek i konkursów, kawy i ciasteczek, a przede wszystkim czytania, teatru i rozmów. W niedzielę… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 „Chłopiec w ogniu” Alana Sasinowskiego Tydzień temu w sobotę przyznana została Nagroda Literacka Jantar 2023. W tym roku do Książnicy Pomorskiej przesłano 29 książek, których autorzy są związani… » więcej 2024-11-25, godz. 15:41 "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku" - Adam Zadworny „Mayday, mayday! Jan Heweliusz” - kapitan nadaje komunikat, który na całym świecie oznacza wezwanie pomocy na morzu. Jest 14 stycznia 1993 roku, godzina… » więcej 2024-11-25, godz. 17:47 „Artysta” - Diana Brzezińska „Artysta” to kolejny, po „Wizjonerze”, kryminał Diany Brzezińskiej, której bohaterem jest profiler Aleksander Lewis. Tym razem bohaterowie powieści… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 "Jadwiga, Opowieść o Stańczakowej" Justyna Sobolewska. Justyna Sobolewska wczytuje się w autofikcyjną twórczość Stańczakowej i odkrywa pełne niespodzianek archiwum pisarki. Rekonstruuje nie tylko fascynującą… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 "Bambino" Ingi Iwasiów w nowej odsłonie. W tym roku przypada 15. rocznica wydania nominowanej do Nagrody Nike powieści Ingi Iwasiów Bambino. Osadzona w powojennym Szczecinie książka opowiada losy… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 "Dunder albo kot z zaświatu" - nowa książka Radka Raka To pierwszy laureat Nagrody Literackiej Nike za powieść fantastyczną. Radek Rak w 2020 roku podbił serca jury najważniejszego polskiego konkursu literackiego… » więcej 2024-11-14, godz. 01:47 "Panie Abrahamson, Pańska synagoga płonie!" - Hans-Gerd Warmann Z 9 na 10 listopada 1938 r. w całych Niemczech i niektórych miastach Austrii zapłonęły synagogi, mieszkania i sklepy żydowskie.Ten pogrom Żydów zainicjowany… » więcej
12345