Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. Wydawnictwo Rebis
fot. Wydawnictwo Rebis
Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze…

II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I żyć dalej…

"Najważniejsze to przeżyć" – najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia. Autorka tej książki była gościem magazynu Trochę Kultury
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ałbeną Grabowską
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ałbeną Grabowską
 

Zobacz także

2024-03-11, godz. 18:38 "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami " - Marty Strzeleckiej "Ziemianki" - książka Marty Strzeleckiej to doskonałe uzupełnienie niezwykle popularnej książki Joanny Kuciel-Frydryszak "Chłopki'. To niemal lektura… » więcej 2024-03-11, godz. 18:30 "Rzym. Spacerem po niezwykłych zaułkach Wiecznego Miasta - Magdalena Wolińska-Riedi Pełna sala i świetna atmosfera - tak wyglądało spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi w Szczecinie. Dziennikarka promowała swoją ostatnią książkę "Rzym… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Sierociniec” Przemysława Kowalewskiego. [ROZMOWA] „Sierociniec” to najnowsza książka szczecińskiego pisarza Przemysława Kowalewskiego. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść ukaże się w najbliższą… » więcej 2024-02-26, godz. 02:07 "Dołączcie do teamu jubilerów” czyli książka “Słuchaj, aby zrozumieć” Fundacji Audionomia [ROZMOWA] „Świetny pomysł na książkę! I jakie wykonanie! W czasach, gdy delikatność zmysłów rozjeżdża walec zanieczyszczenia hałasem i zbędnymi treściami… » więcej 2024-02-26, godz. 00:58 "Ptasznik" Marka Stelara [ROZMOWA] Szczecińska księgarnia „Mandala” pękała wczoraj w szwach. Czytelników na spotkanie przyciągnęła najnowsza książka Marka Stelara „Ptasznik”. Jest… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991 Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się we wtorek (13.02.2024) w Książnicy… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 „Weź moje serce” najnowsza książka Iwony Małgorzaty Żytkowiak. [ROZMOWA] Relacje między ludźmi i rola przypadku w życiu - to to o czym Iwona Małgorzata Żytkowiak pisze najchętniej. Autorka jest absolwentką szczecińskiej polonistyki… » więcej 2024-02-13, godz. 22:55 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” Marka Telera [ROZMOWA] Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Spotkania z Książką Biograficzną.[ZAPROSZENIE] Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na cykliczne seminaria „Spotkania… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Lubimyczytać.pl wybiera najlepsze książki Roku 2023. Po które książki najchętniej sięgają Polacy? Od kilku lat na najpopularniejsze lektury można głosować na portalu lubimyczytać.pl. o największa czytelnicza… » więcej
34567