Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Portret Magdaleny Samozwaniec namalowany przez Wojciecha Kossaka. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Portret Magdaleny Samozwaniec namalowany przez Wojciecha Kossaka. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Rafał Podraza - dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, biograf i cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka (słynnego malarza z okresu międzywojennego) - w swoim domu zbiera pamiątki rodzinne po słynnej krewniaczce, pisarce satyrycznej, autorce "Na ustach grzechu", "Marii i Magdaleny" czy "Zalotnicy niebieskiej". Kossakowie - to był niezwykły klan, należący do artystycznej i intelektualnej bohemy pierwszej połowy XX wieku. Malarz, Juliusz Kossak, poetka, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, pisarka, Zofia Kossak-Szczucka, malarka, Gloria Kossak czy biolog i leśnik, Simona Kossak, a to nie wszyscy przedstawiciele tego wspaniałego rodu - oni wszyscy w różnych czasach spędzali święta w Kossakówce - dworku-wilii w Krakowie, przy placu Juliusza Kossaka 4.
Małgorzata Frymus namówiła Rafała Podrazę, by opowiedział o wigilii na Kossakówce - zwyczajach i potrawach, które wtedy serwowano.
Posłuchaj 1 część rozmów Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 część rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2026-04-27, godz. 20:14 ...i po KONTRAPUNKCIE. Finał 58. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Autorski spektakl Mariny Otero "F*ck me" zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Formy na 58. KONTRAPUNKCIE. Przedstawienie otrzymało od jurorów Grand Prix Festiwalu… » więcej 2026-04-27, godz. 22:50 Szczecin Classic zaprasza miłośników muzyki nie tylko klasycznej [ROZMOWA/GALERIA ZDJĘĆ] Koncertem w studiu Radia Szczecin dziś wieczorem (26 kwietnia) oficjalnie rozpocznie się 8. edycja Szczecin Classic. Muzyczne spotkanie zatytułowane jest… » więcej 2026-04-26, godz. 22:41 Zaproszenie do Teatru Radia Szczecin - "Dom na klifie" [POSŁUCHAJ] Morze, miłość, rodzina, smutek i strach, radość i nadzieja - Radio Szczecin zaprasza na premierę słuchowiska na podstawie powieści Moniki Szwai "Dom na… » więcej 2026-04-27, godz. 23:04 "Stan odmienny" - debiutancka płyta "Jasinki" "Jasinka", czyli Natalia Czapiewska to instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów oraz muzyki do gier i filmów. Nagrała właśnie - jak sama mówi… » więcej 2026-04-27, godz. 23:49 100. urodziny Andrzeja Wajdy na III Festiwalu Bonhoeffera w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Jednym z patronów 2026 roku jest Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf; jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego… » więcej 2026-04-20, godz. 12:05 Radio Szczecin na Kontrapunkcie [POSŁUCHAJ/GALERIA ZDJĘĆ] 58. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT zaprasza artystów i artystki, którzy traktują teatr nie jako bezpieczną przestrzeń eskapizmu, lecz jako… » więcej 2026-04-13, godz. 18:05 III Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY” [POSŁUCHAJ] Spotkaniem z Adamem Michnikiem i jego biografią intelektualną autorstwa Anny Nasalskiej w środę w Szczecinie rozpoczął się III Festiwal Bonhoeffera "Ślady"… » więcej 2026-04-13, godz. 18:53 Zaczęło się! Ruszył 58. Kontrapunkt [ROZMOWA] To druga edycja Kontrapunktu czyli Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w formule biennale. W piętek premierą „Czy to M…?" według scenariusza i w reżyserii… » więcej 2026-04-12, godz. 17:00 Piotr Alexewicz zachwycił Brahmsem w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Laureat wielu prestiżowych konkursów, w tym m.in. ubiegłorocznego, 19. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas… » więcej 2026-04-12, godz. 17:00 Baltic Neopolis Orchestra zagra w Filharmonii Berlińskiej [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Powstała w 2008 roku z inicjatywy szczecińskiej altowiolistki Emilii Goch. O doskonałym brzmieniu Baltic Neopolis Orchestra, bo o tym zespole mowa, decyduje… » więcej
12345