Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna. Fot. Dariusz Gorajski
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna. Fot. Dariusz Gorajski
Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich hollywoodzkich produkcji. Na program piątkowego i sobotniego koncertu, 5 i 6 stycznia złożyły się utwory Victora Younga do filmu „Samson i Dalila”, Tańce symfoniczne z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina oraz słynna „Błękitna Rapsodia” George'a Gerhwina.

Solistą noworocznych spotkań był Aleksander Dębicz – nie tylko mistrz klawiatury, ale także kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Trudno w Polsce znaleźć lepszego interpretatora znanej Rapsodii Gershwina. Jego talentem zachwycają się nie tylko najbardziej prestiżowe sale koncertowe na świecie, ale także doskonałe wytwórnie płytowe. Wśród nich choćby Warner Music Poland, a od tego roku znakomita Warner Classics & Erato skupiająca wielu wybitnych artystów. Przy okazji warto wspomnieć, że zarejestrował już albumy ze znanymi, m.in. kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim, by wymienić tylko kilku. Ciąg dalszy nastąpi...

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej koncertuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu, m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Rumunii, Turcji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i naturalnie w Polsce, prezentując zarówno własną twórczość, jak i muzykę klasyczną. W 2022 roku z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Michała Klauzy prawykonał dedykowaną mu Symfonię koncertującą Macieja Małeckiego.

Aleksander Dębicz zdobył wiele prestiżowych nagród; m.in. w 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu. W 2022 wygrał międzynarodowy konkurs Bridgerton Scoring Competition, organizowany przez firmę Spitfire Audio. Jego muzyka do fragmentu serialu Netflixa „Bridgertonowie” została uznana za najlepszą spośród zgłoszonych czterech tysięcy.

Do jednego z największych, jak dotąd, swoich autorskich przedsięwzięć zalicza najnowszy album „Sideways” (2022), na który skomponował utwory m.in. na kwintet dęty i orkiestrę smyczkową. Na albumie zawarł także oryginalne interpretacje klasycznych dzieł Johanna Sebastiana Bacha i George’a Gershwina.
W Szczecinie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod dyrekcją Rune Bergmanna brawurowo wykonał Rapsodię Gershwina, a na bis zagrał własną kompozycją Toccata 1 inspirowaną muzyką Jana Sebastiana Bacha oraz hip-hopem.

To wyjątkowy Artysta, który tak jak nietuzinkowo przedstawia siebie na scenie, tak również zajmująco mówi o swoim miejscu w muzyce. Polecam gorąco spotkanie z Aleksandrem Dębiczem.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrem Dębiczem
 

Zobacz także

2026-06-28, godz. 20:00 "Dynastia Grünebergów" Heleny Kwiatkowskiej.   Helena Kwiatkowska reżyserka filmowa, autorka dokumentów „Johannes Quistorp”, „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny.” , "Małej ojczyzny hrabiego… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 9. Festiwal Muzyki Przywracanej, 23 - 30 sierpnia 2026 Szczecin spotkanie z muzycznymi archeologami Jakie to uczucie usłyszeć muzykę, która przez sto lat nie zabrzmiała ani razu? Czy da się wrócić do dźwięków dawnych synagog, salonów, kościołów… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Gryf Film - Szczecin w kinie Nigdy nie byliśmy i nie jesteśmy „białą plamą” na filmowej mapie kraju. Od kilku lat można zauważyć coraz większe zainteresowanie filmowców Szczecinem… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 "Paderewski" płyta Dominika Wizjana i Pawła Skałuby Płyta „Paderewski” to wspólne dzieło wybitnego tenora Pawła Skałuby oraz cenionego pianisty Dominika Wizjana. Na płycie znajduje się monumentalny… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Alicja Kondzioła Adela w studenckiej "Zemście nietoperza". Alicja Kondzioła, studentka Wydziału Wokalno‑Aktorskiego z klasy śpiewu solowego prof. dr hab. Katarzyny Dondalskiej, wystąpiła w studenckiej "Zemście… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Kultura wolności czas na podsumowanie Spotkania podsumowujące Kulturę Wolności - forum, które odbyło się w styczniu tego roku, połączone z promocją bibuły pokongresowej czyli wydawnictwa… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Przegląd Chórów Garnizonu Szczecin w 81. rocznicę 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W ramach obchodów 81. rocznicy powstania 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Dom Kultury „Słowianin” zorganizowano uroczysty Przegląd Chórów… » więcej 2026-06-21, godz. 17:00 Pożegnanie Ryszarda Słowickiego [POSŁUCHAJ] W miniony piątek (19 czerwca) na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie przyjaciele i znajomi pożegnali Ryszarda Słowickiego - poetę, kompozytora, pieśniarza, multiinstrumentalistę… » więcej 2026-06-21, godz. 17:00 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” 2026 [POSŁUCHAJ] Pierwsze dwa koncerty zatytułowane „Mistrzowskie interpretacje Spirituals & Gospel” zrealizowane zostaną w niedzielę 28 czerwca 2026 roku (godz. 20.00)… » więcej 2026-06-21, godz. 21:34 "Kumotry" w kinie Pionier 1907 [ROZMOWA] Film Emilii Śniegowskiej to historia przyjaźni kobiet zamieszkujących wymierającą polską wieś w rumuńskich Karpatach. Hanka i Bronka pochowały już mężów… » więcej
12345