Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak przed rokiem 1990, kiedy nie zdawałem sobie sprawy z istnienia komputerów.

Tak o swoich dziełach mówi Ryszard Horowitz – wybitny fotograf i fotokompozytor znany na całym świecie z umiejętności łączenia różnych technik w niezwykłe kompozycje wizualne ukazujące Jego nieustające dążenie do odkrywania nowych środków wyrazu. Z wybranymi, spośród niepoliczalnej liczby, przyjechał 5 maja 2024 roku do Galerii Poziom. 4 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Otworzył wystawę swoich prac, będącą retrospektywnym przeglądem Jego najważniejszych dzieł z lat 1969-2022. To spontaniczny spacer po różnych momentach twórczości Horowitza, prezentujący Jego podejście do tak różnorodnych tematów, jak moda, motoryzacja, emocje, iluzja i futurystyczne spojrzenie na świat.

To zaszczyt dla Szczecina, że Mistrz Horowitz wybrał to miasto na świętowanie swoich 85. urodzin – mówili wielcy tego świata oraz goście przybyli na uroczystość.

Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W 1959 wyjechał z Polski do Nowego Jorku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. W czasie II wojny światowej żył z rodziną w krakowskim getcie, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Znalazł się na „liście Schindlera” i był jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z obozu Auschwitz-Birkenau.

Po wojnie wraz z ocalałymi bliskimi wrócił do Krakowa. Przez pewien czas wychowywał się z Romanem Polańskim, z którym zbudował swój pierwszy powiększalnik fotograficzny z tektury. Zdjęcia zaczął robić już w wieku czternastu lat, ale Jego droga do fotografii wiodła przez malarstwo. Studiował je przez dwa lata w krakowskiej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, potem na Akademii Sztuk Pięknych. W tym czasie przyjaźnił się z artystami Piwnicy pod Baranami. Fascynował się jazzem; grał na klarnecie, interesował się amerykańską fotografią i dokumentował na zdjęciach narodziny polskiego jazzu. W 1958 roku na wystawę w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie przygotował zdjęcie przedstawiające kobiecy akt, zatytułowane „Nagi krajobraz”. Niemal natychmiast praca została usunięta z ekspozycji z przyczyn obyczajowych.

Po roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w prestiżowym Pratt Institute na wydziale projektowania i grafiki reklamowej. Tam poznał jednego ze swoich mistrzów – wybitnego fotografa Richarda Avedona. Horowitz asystował mu przy wielu projektach, m.in. podczas sesji zdjęciowej Salvadora Dalí’ego w 1963 roku. W pracowni Avedona Horowitz spotkał Alexeya Brodovitcha, najbardziej wpływową postać wśród fotografów amerykańskich określanych mianem Szkoły Nowojorskiej. Wykłady Brodovitcha nauczyły Horowitza, że dobrą sztukę zabija banał.

Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 roku pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku. Po czterech latach otworzył własną agencję fotograficzną, którą prowadzi do dziś. Zaczął angażować się w grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny, mocno eksperymentalny styl. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny niczym z marzeń sennych, grę symboli i obrazów.

Pobyt Ryszarda Horowitza w Szczecinie był niezwykłym spotkaniem z Nim samym, z Jego pracami, a także z Jego rodziną. Artysta przyjechał z żoną Anną. Była również Jego siostra, także dwaj synowie z małżonkami i dziećmi oraz wielu przyjaciół – wszyscy mieszkający daleko od siebie, niemal rozsiani po całym świecie. Wzruszające Urodziny przeszyte wspomnieniami na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt je świętować z Mistrzem.

Wystawa prac Ryszarda Horowitza w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie będzie dostępna do 25 sierpnia 2024.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Ryszardem Horowitzem i Jego synem Danielem
 

Zobacz także

2024-08-18, godz. 20:00 Agata Kulesza w Ińsku Agata Kulesza znana aktorka teatralna i filmowa była gościem specjalnym 51. Ińskiego Lata Filmowego. Na festiwalu przedpremierowo pokazywano film Adriana Panka… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Podsumowanie 51.Ińskiego Lata Filmowego Złote rybki czyli nagrody Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Jak co roku jury składające się z kilkunastu widzów Festiwalu przyznaje nagrodę w dwóch kategoriach:… » więcej 2024-08-18, godz. 19:30 Trio Animato | „W Chinach przyjmowano nas z niezwykłymi honorami...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Założona w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającą grupą kameralną w Szczecinie. Od wielu lat zespół kontynuuje dzieło Mistrza… » więcej 2024-08-12, godz. 18:30 W piątek wystartowało Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Po raz 51. W ińsku rozpoczęło Lato Filmowe. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1973 roku. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Bohdan Kowalski – ówczesny… » więcej 2024-08-13, godz. 13:22 Szczecińscy aktorzy w filmie Tobiasa Lenela [ROZMOWA] Maria Dąbrowska, Beata Zygarlicka, Katarzyna Nowak, Adrianna Janowska-Moniuszko, Adam Kuzycz-Berezowski, Paweł Niczewski i Mateusz Wiśniewski - to szczecińscy… » więcej 2024-08-12, godz. 18:06 Finał Markowego Festiwalu [RELACJA] Niedziela, 11 sierpnia to ostatni dzień Markowego Festiwalu. Jeszcze tylko spotkanie z wybitnym aktorem, Andrzejem Sewerynem o 17, a o 19-tej kolejny koncert… » więcej 2024-08-06, godz. 17:24 Kulturalny Szczecin od strony wody - czyli Trochę kultury na regatach [Część druga] Pisarze, księgarze, aktorzy, żeglarze, przewodnicy miejscy oraz miłośnicy Szczecina - oni wszyscy odwiedzili studio Radia Szczecin w Morskim Centrum Nauki… » więcej 2024-08-06, godz. 13:45 Kulturalny Szczecin od strony wody - czyli Trochę kultury na regatach [Część pierwsza] Pisarze, aktorzy, przewodnicy miejscy, muzycy, artyści fotograficy i artyści performatywni... Wszyscy kochający Szczecin, Odrę i Bałtyk (bo jak wiadomo Szczecin… » więcej 2024-07-28, godz. 20:00 51 Ińskie lato Filmowe już za chwilę. Ubiegłoroczne jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe było wielkim wydarzeniem. Przez 10 dni od rana po późnej nocy wiele atrakcji zajmowało stałych bywalców… » więcej 2024-07-30, godz. 13:42 Cztery sceny muzyczna na The Tall Ships Races'24 Przed nami największe plenerowe wydarzenie tego roku. Szczecin na kilka dni stanie się żeglarską stolicą Europy! Dwa brzegi Odry zostaną wypełnione po horyzont… » więcej
89101112