Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Tomasz Szczęsny – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z klasy profesora Stanisława Firleja. Stypendysta Miasta Szczecin i Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Debiutował z orkiestrą symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 1998 roku, wykonując Koncert wiolonczelowy Eduarda Lalo pod dyrekcją Tomasza Bugaja.

Jako solista i kameralista współpracował z takimi artystami jak m.in. Roman Jabłoński, Kevin Kenner, Bartłomiej Nizioł, Anna Maria Staśkiewicz czy Agata Szymczewska. Występował jako kameralista w wielu prestiżowych salach koncertowych na świecie, m.in. w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. Grał pod batutami wybitnych dyrygentów, wśród których byli m.in. Tomasz Bugaj, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Ivan Repušić, Zygmunt Rychter i Antoni Wit.

Od 2006 roku jest koncertmistrzem grupy wiolonczel Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Od 2013 współtworzy z Eugenem Prochaćem (Słowacja), Adamem Javorkai’em (Węgry), Petrem Nouzovskim (Czechy) międzynarodowy projekt „Visegrad Cello Quartet”. W 2014 został zaproszony przez berlińską orkiestrę Deutsche Kammer Orchester do poprowadzenia jako koncertmistrz grupy wiolonczel dwóch koncertów w Korei Południowej. Występował m.in. w Czechach, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, we Włoszech, na Słowacji i na Węgrzech.

Jest autorem transkrypcji pieśni Karola Szymanowskiego, które wraz z pozostałymi opracowaniami muzyki Szymanowskiego na wiolonczele i fortepian (Sławomir Wilk) zostały wydane na płycie CD „Karol Szymanowski. Works for cello and piano”. Regularnie nagrywa muzykę do przedstawień teatralnych i projektów filmowych. W roku 2011 zrealizował m.in. partię wiolonczeli na płycie „8” Katarzyny Nosowskiej.

Od roku 2007 prowadzi klasę wiolonczeli w szczecińskiej Akademii Sztuki (przed 2010 w Filii poznańskiej Akademii Muzycznej). W 2013 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych, a w 2018 doktora habilitowanego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Tomaszowi Szczęsnemu tytuł profesora sztuk muzycznych.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Tomaszem Szczęsnym
 

Zobacz także

2026-05-24, godz. 20:23 „Języki z wody” Bogny Burskiej i Daniela Kotowskiego na 61. Biennale Sztuki w Wenecji [POSŁUCHAJ] W tym tygodniu gościliśmy artystów, których praca reprezentuje Polskę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Bogna Burska i Daniel Kotowski przyjechali do Szczecina… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Uroczysta Gala Jubileuszowa 80-lecia Chóru „Hejnał” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, w tym m.in. występ podczas audiencji u Papieża Jana Pawła II w 1995 roku. Liczne nagrody na prestiżowych… » więcej 2026-05-24, godz. 23:49 Sydonia uniewinniona! Noc Otwartych Sądów w Szczecinie [RELACJA] Po Nocy Muzeów swoje drzwi do niedostępnych na co dzień nawet dla urzędników miejsc otworzyły sądy. To w ramach ogólnopolskiego wydarzenia, która zagościło… » więcej 2026-05-25, godz. 00:18 "Anikoty" - nowa płyta Michała Zabłockiej i Anny Szałapak [ROZMOWA] Michał Zabłocki, poeta i autor tekstów piosenek przygotował płytę w duecie z nie żyjącą już od dziewięciu lat Anną Szałapak, "Białą Damą Piwnicy… » więcej 2026-05-25, godz. 00:47 "Młode Wilki" znów w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Festiwal Młodej Sztuki "Młode Wilki" odbywający się w Szczecinie, organizowany przez Akademię Sztuki powoli dobiega końca. W programie trzydniowego przeglądu… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Taniec i muzyka na 23.Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie. Koncert "Muzyka i Kosmos" odbył się wczoraj (16.05.2026) w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej. Tym razem wystąpili Mojca Gal (Szwajcaria) - skrzypce barokowe, taniec… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Jacek Fijałkowski 55 lat pracy artystycznej Przed nami rozmowa z Jackiem Fijałkowskim - fotografem, grafikiem, scenografem. Będzie to przedsmak spotkania "na żywo". Bowiem w najbliższy czwartek (21.05.2026)… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Odeszła wybitna artystka - wspomnienie Stanisławy Celińskiej Stanisława Celińska urodzona 29 kwietnia 1947 w Warszawa to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych oraz ceniona pieśniarka. Ukończyła… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Rekord pobity! 551. muzyków zgłosiło się do International Lutosławski Youth Orchestra 2026 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Filharmonia w Szczecinie wierna przekonaniu, że muzyka nie zna granic i podziałów oraz, że jest jedynym uniwersalnym językiem ludzi, powołała w 2013 roku… » więcej 2026-05-13, godz. 00:21 Bibliotekarz i Biblioteka 2025 roku. Inauguracja Tygodnia Bibliotek [POSŁUCHAJ] Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie została "Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku 2025", zaś Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu… » więcej
12345