Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. Małgorzata Frymus
Fot. Małgorzata Frymus
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana południowokoreańskiej pisarce Han Kang. Wyróżniono ją za "intensywną poetycką prozę, która konfrontuje się z historycznymi traumami i ujawnia kruchość ludzkiego życia".

Han Kang rozpoczęła karierę w 1993 roku, publikując wiersze w magazynie "Literatura i społeczeństwo". Jej debiut prozatorski miał miejsce w 1995 roku wraz z publikacją zbioru opowiadań "Miłość z Yeosu", a wkrótce potem ukazały się kolejne dzieła prozatorskie. Wśród nich wyróżnia się powieść z 2002 roku "Twoje zimne ręce".

Międzynarodowy przełom w twórczości autorki nastąpił wraz z publikacją powieści z 2007 roku "Wegetarianka", w Polsce ukazała ona w 2015 roku. Książka, napisana w trzech częściach, przedstawia konsekwencje decyzji głównej bohaterki Yeong-hye o odmowie spożywania mięsa. Jej decyzja spotyka się z całkowicie odmiennymi reakcjami, a zachowanie jest odrzucane zarówno przez męża, jak i autorytarnego ojca. Ostatecznie Yeong-hye trafia do kliniki psychiatrycznej, popada w stan przypominający psychozę.
Wydana w 2010 roku książka "Wiatr wieje, idź" pisarki to duża i złożona powieść o przyjaźni i sztuce, w której silnie obecne są żal i pragnienie przemiany.

Fizyczna empatia Han Kang wobec ekstremalnych historii życia zostaje wzmocniona przez metaforyczny styl. "Greek Lessons" - "Lekcje greki" z 2011 roku to portret niezwykłej relacji między dwojgiem wrażliwych osób. Młoda kobieta, która po serii traumatycznych doświadczeń straciła zdolność mówienia, nawiązuje więź z nauczycielem greki, który sam traci wzrok. Z ich wad rozwija się krucha miłość. Książka to piękna medytacja nad utratą, intymnością i ostatecznymi warunkami języka.
W 2016 ukazuje się "The White Book" - w polskim tłumaczeniu z 2017 roku zatytułowana "Biała elegia", w której ponownie dominuje poetycki styl Han Kang. Książka to elegia poświęcona osobie, która mogła być starszą siostrą narratora, ale zmarła kilka godzin po narodzinach. W serii krótkich notatek, wszystkie dotyczące białych przedmiotów - kolor żałoby w Azji - autorka buduje strukturę utworu. To sprawia, że jest ona bardziej "świecką książką modlitewną" niż powieścią, jak również została opisana.

Innym znaczącym dziełem jest książka "„Nie żegnamy się" z 2021 roku, która w obrazie bólu jest powiązana z "Białą elegią". Akcja toczy się w cieniu masakry, która miała miejsce pod koniec lat 40. na południowokoreańskiej wyspie Jeju, gdzie tysiące ludzi, w tym dzieci i starcy, zostali zastrzeleni pod zarzutem kolaboracji. Książka opisuje wspólny proces żałoby narratorki i jej przyjaciółki Inseon, które, długo po wydarzeniu, noszą ze sobą traumę związaną z katastrofą, która dotknęła ich bliskich.
W twórczości Han Kang konfrontuje się z historycznymi traumami oraz niewidzialnymi zestawami zasad, a w każdej ze swoich prac ujawnia kruchość ludzkiego życia. Charakteryzuje ją unikalna świadomość powiązań między ciałem i duszą, żywymi i martwymi, a jej poetycki i eksperymentalny styl sprawił, że stała się innowatorką w prozie współczesnej.

Poetka Urszula Kozioł otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2024. To jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. Kapituła doceniła jej tom poezji „Raptularz”. Zawiera on utwory, które są kontynuacją poetyckich poszukiwań wybitnej poetki. Ton lamentu i skargi, tak bardzo obecny w poprzednich tomach, tutaj przechodzi w refleksyjny, dojrzały humanizm, podziw i szacunek dla wszystkiego co kruche, wymagające uwagi i opieki. Ludzi, zwierząt, roślin.

93-letnia laureatka otrzymała prestiżową statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

Podczas gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wręczona została także Nike Czytelników. Otrzymał ją Michał Witkowski za książkę "Wiara. Autobiografia", w której autor wspomina pierwszych piętnaście lat swojego życia. To nie tylko zwykłe wspomnienia - to pełna humoru, ironii i nostalgii podróż do czasów PRL-u i wczesnych lat 90., widziana oczami dorastającego chłopca, który z czasem stanie się uznanym pisarzem.

Wyróżnienie, którego organizatorem jest Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a współorganizatorem Wyborcza, zostało przyznane po raz 28.

W konkursie wybierana jest najlepsza książka poprzedniego roku, a brać udział mogą wszystkie gatunki literackie - od poezji poprzez dramat po reportaż. Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in. Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Wicha, Andrzej Stasiuk czy Dorota Masłowska.


Relacja Katarzyny Ingram
Ralacja Doroty Piotrowskiej.
 

Zobacz także

2024-12-08, godz. 17:00 Czeska i słowacka twórczość wokalna na Akademii Sztuki w Szczecinie. Akademia Sztuki w Szczecinie, dzięki swoim profesorom, współpracuje z wieloma scenami i uczelniami w Polsce i na świecie. Profesor Katarzyna Dondalska zaprosiła… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza rozstrzygnięty [ROZMOWY, ZDJĘCIA] Pierwsza edycja Konkursu Kompozytorskiego zorganizowana z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odbyła się w 2018 roku. Wielki sukces przedsięwzięcia… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Koncert Adwentowy u Baptystów Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na koncert adwentowy w ramach cyklu Muzyka w dawnym Szczecinie poświęcony sztuce wokalnej i instrumentalnej XVII wieku… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 ARFIKOWA – „Gwiazdka nad Łasztownią 2024” Fundacja „Moja Łasztownia” zaprasza na „Gwiazdkę nad Łasztownią”. Tradycją stał się też udział w niej grupy artystycznej ARFIK. Już 8 grudnia… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Koncert brytyjskiego kompozytora w Szczecinie. Artysta wystąpi w niedzielę z CHAPS-em. Jedyny koncert w Polsce wybitnego brytyjskiego kompozytora i dyrygenta Boba Chilcotta odbędzie się w Szczecinie. Artysta poprowadzi 100-osobową grupę znakomitych… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Wystartował Szczecin Jazz Academy Szczecin Jazz Academy to nowy projekt edukacyjny Festiwalu Szczecin Jazz, którego 10. edycja już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Festiwalowi artyści… » więcej 2024-11-24, godz. 22:55 Artur Daniel Liskowacki po raz drugi nagrodzony "Jantarem" [POSŁUCHAJ] Od piątku (22 listopada) wszystkie drogi prowadzą do Książnicy Pomorskiej. Sala pod Piramidą, ale i inne sale tej szacownej instytucji pękają szwach, by… » więcej 2024-11-25, godz. 15:49 Nagrody "Pro Arte" przyznane po raz dwunasty [POSŁUCHAJ] W miniony poniedziałek (18 listopada) zachodniopomorscy artyści odebrali nagrody "Pro Arte" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia i ochrony kultury. W… » więcej 2024-11-25, godz. 18:00 Odkrywcy Wyobraźni znów opanowali Szczecin [ROZMOWA] 12. edycja Odkrywców Wyobraźni czyli Festiwalu Czytania im. Wojciecha Pszoniaka rozpoczęła się w piątek (22 listopada) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie… » więcej 2024-11-25, godz. 10:13 Romantyk z Pomorza także w Szczecinie. Trwa Tydzień Friedrichowski [ROZMOWA] Caspar David Friedrich urodził się 250 lat temu, dokładnie 5 września 1774 roku w Greifswaldzie na Pomorzu. Po studiach w Królewskiej Duńskiej Akademii… » więcej
12345