Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Michał Balas – wiolonczelista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą Korniliosa Michailidisa. Fot. Marcin Bielecki [Filharmonia w Szczecinie]
Michał Balas – wiolonczelista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą Korniliosa Michailidisa. Fot. Marcin Bielecki [Filharmonia w Szczecinie]
W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały w piątek, 24 listopada 2024 niezwykle liryczne dzieła nie tylko na wiolonczelę. Grała orkiestra szczecińskich symfoników pod batutą greckiego dyrygenta i pianisty Korniliosa Michailidisa.

Podczas koncertu licznie zgromadzona publiczność usłyszała Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego z 1938 roku i III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa. Kompozytor napisał ją już jako dojrzały twórca u szczytu swoich możliwości. Utwór budził entuzjazm nie tylko ze względu na samą melodyjność, ale także z uwagi na żywe barwy orkiestry i niezwykłą elastyczność rytmiczną.

Clou wieczoru stanowił Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna napisany u schyłku życia kompozytora, który nie doczekał jego premiery w Lipsku w 1860 roku. Przez wiele lat dzieło było całkowicie zapomniane, dopóki wielki Pablo Casals nie spopularyzował go ponownie w XX wieku.

W Szczecinie Koncert brawurowo wykonał Michał Balas – 23-letni polski wiolonczelista mieszkający w Bazylei uznany za jednego z wiodących muzyków swojego pokolenia. Jego gra przyciąga tłumy melomanów. Koncertuje z ogromnym powodzeniem m.in. w słynnych: Filharmonii Berlińskiej, wiedeńskiej Musikverein, Herkulessaal w Monachium, Stadtcasino w Bazylei oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W 2020 roku założył zespół kameralny ze skrzypkiem Wojciechem Niedziółką i pianistą Mikołajem Woźniakiem, z którymi występuje na renomowanych festiwalach muzycznych m.in. w Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce. Młodzi artyści regularnie nagrywają również utwory kameralne.

Jest stypendystą Fundacji LYRA, Szwajcarskiej Fundacji Młodych Muzyków oraz Akademii Muzycznej w Bazylei. Obecnie studiuje na kierunku Master of Arts w Musik Akademie Basel w klasie prof. Danjulo Ishizaki. Wcześniej jego mentorem był słynny prof. Stanisław Firlej.

Gra na instrumencie z 1718 roku, zbudowanym przez Carlo Antonio Testore'a, o którym – między innymi, mówił w wywiadzie udzielonym po gorąco oklaskiwanym koncercie w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej w Michałem Balasem
 

Zobacz także

2024-11-25, godz. 18:26 Odeszli ostatni dwaj członkowie "Następców Tronów" [POSŁUCHAJ] Szczeciński zespół big-beatowy "Następcy Tronów" gra i śpiewa już w pełnym składzie w innym świecie. Dotarła do nas informacja, że odeszli ostatni… » więcej 2024-11-24, godz. 23:39 "Siła kobiecej opowieści" [ROZMOWA] Wsłuchasz się w kobiece narracje oraz stworzysz własną. Rozwiniesz swoją kreatywność. Wzmocnisz poczucie własnej wartości. Otrzymasz narzędzia do pracy… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 Anda Rottenberg doktorem Honoris Causa Akademii Sztuki w Szczecinie. Anda Rottenberg - krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, historyczka, pisarka i publicystka uhonorowana została tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk… » więcej 2024-11-17, godz. 17:00 Angielska wersja monografii prof.Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk pt. "Między Młodą Polską, Skamandrem i Awangardą”. Finalizacja grantu prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk w programie „Doskonała Nauka II”, w module „Wsparcie monografii naukowych” – „Przekład monografii… » więcej 2024-11-17, godz. 15:55 Jakub Kuszlik i Przemysław Neumann „Na Temat Polski” | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Bohaterami piątkowego koncertu (15 listopada 2024) w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie było trzech wspaniałych polskich kompozytorów z przełomu XIX i… » więcej 2024-11-14, godz. 02:02 "Pogodny na tropie" w S1 [ROZMOWA] W najbliższy czwartek (1 listopada) zapraszamy na spotkanie z autorami „Pogodnego na tropie”, Markiem Stelarem, Leszkiem Hermanem i Przemysławem Kowalewskim… » więcej 2024-11-13, godz. 12:34 Muzy nie milczą we Lwowie - XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej [ROZMOWA] Tegoroczny XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej we Lwowie odbywa się w ramach niezwykłej serii koncertów ”Muses Are Not Silent” („Muzy nie milczą”)… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "Ja i północ" - premiera autorskich piosenek Jackopot [RELACJA] To była wielka premiera! Piątkowy wieczór w Nowej Dekadencji był wyjątkowy dzięki artystom, którzy zagwarantowali publiczności dawkę poczucia humoru (tu… » więcej 2024-11-14, godz. 02:12 Azjatyckie tournee BNO [ROZMOWA] Baltic Neopolis Orchestra po raz szósty pojechała do Azji. Na specjalne zaproszenie: Hong Kong Academy for Performing Arts, In Heritage Philharmonic w Hong Kongu… » więcej 2024-11-10, godz. 17:00 "Pory roku w Leśnej Filharmonii" [ROZMOWA] Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaprosiła uczennice i uczniów szkół podstawowych z okolic Grodna na Wyspie Wolin na cykl koncertów zatytułowany… » więcej
23456