Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach, w których zdawałoby się to niewykonalne.

Wprowadzeniem do wystawy jest opowieść o losach Polaków pozbawionych swojego kraju przez zaborców, nie zapomnieli oni jednak o polskości i szukali okazji, by zawalczyć o wolność. Zwieńczeniem tej walki okazała się pierwsza wojna światowa i jej koniec, będący zarazem nowym początkiem dla Polski. Wolność, nie na długo odzyskaną, Polacy znów utracili zaledwie dwie dekady później.

Drugowojenną niewolę prezentują na wystawie losy jeńców, ofiar zsyłek, więźniów obozów koncentracyjnych. Rok 1945 ponownie zawiódł Polaków, objawił nowy rodzaj kajdan – komunistyczny totalitaryzm, gdzie bohater staje się postacią wyklętą. Dalsza część wystawy to droga przez lata absencji wolności politycznej w kraju, tym trudniejszej, że skrzętnie maskowanej, bo oficjalnie przecież władze zezwalały Polakom brać udział w wyborach. Na wystawie pokazano zniewolenie obywateli przez jedną partię i jedyną słuszną ideologię dopuszczaną przez państwo.

Dalsza narracja nawiązuje do zabranych obywatelom wolności słowa i dostępu do faktów. Tylko ci odważni żołnierze wolności nieśli słowo prawdy, tworząc tym samym drugi obieg informacji. Wszechobecną kontrolę symbolicznie przypomina dobrze znany w tamtych latach stempel „Ocenzurowano”.

Strajk, synonim PRL-owskiej walki o wolność, pokazano w dwóch obliczach, jako walkę o swobodę polityczno-społeczną oraz starania o wolność ekonomiczną i godny byt. Zakończeniem wystawy są prezentacje dwóch dróg zniewolenia, jakie spotykały opozycjonistów. Jedną była utrata wolności poprzez internowanie, a drugą – pozbawienie możliwości mieszkania w swojej ojczyźnie, czyli bilet w jedną stronę. Wystawa nie daje odpowiedzi na pytanie, czy Polacy wygrali swoją walkę. Ta kwestia pozostaje otwarta.

(Materiały CDP)
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Paulą Sendrą
 

Zobacz także

2025-03-15, godz. 23:25 Koncert charytatywny dla Domów Dziecka w Ustce w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA] "Chcemy umożliwić podopiecznym Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce dostęp do kultury i nowych doświadczeń, które poszerzą ich horyzonty… » więcej 2025-03-16, godz. 22:54 Europejski Dzień Muzyki Dawnej [ROZMOWA] 21 marca to szczególny dzień – nie tylko początek wiosny, ale także rocznica urodzin Jana Sebastiana Bacha, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii… » więcej 2025-03-16, godz. 23:53 Światowy Dzień Lalkarstwa w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Światowy Dzień Lalkarstwa obchodzony jest 21 marca. Święto to ustanowiło Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA. Światowy Dzień Lalkarstwa jest… » więcej 2025-03-16, godz. 16:40 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” | „Przygotowujemy się do nagrania płyty z okazji 65-lecia istnienia zespołu...”… Pierwsza próba odbyła się 4 grudnia w 1960 roku w Szkole Podstawowej nr 55. Zespół, z którym pracował Marian Foksa i Aleksander Mleczak składał się… » więcej 2025-03-16, godz. 14:40 Konrad Słoka i Baltic Neopolis Orchestra przedstawili „Stare śmieci” w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA… Debiutancka płyta Konrada Słoki pt. „Stare śmieci” powstawała kilka lat. Premiera odbyła się w październiku ubiegłego roku. Artysta mówi o niej m.in.… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 Profesor Tomasz Szczęsny w Nowojorskiej Carnegie Hall [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Carnegie Hall – jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie znana z doskonałej akustyki i występów najwybitniejszych artystów. Budowa… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 Słuchowisko "Beksa" na podstawie powieści Marcina Grzelaka. Mafijne porachunki, przemyt dziewczyn do berlińskich agencji towarzyskich, poobijane przez los kobiety i mężczyźni, którzy nie radzą sobie z emocjami. … » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pani Pylińska i sekret Chopena" Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza na Międzynarodowy Dzień Teatru na spektakl, który na długo pozostanie w pamięci. To nie… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pół na pół" na scenie Jana Banuchy w Teatrze Polskim Sztukę "PÓŁ NA PÓŁ" autorstwa dwóch panów: Jordi Sancheza i Pep Antona Gomeza wyreżyserował Tomasz Obara. Przychodzi brat do brata, a w drugim pokoju… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Oskar i rzeczy" to spektakl kierowany do młodej publiczności od 4 roku życia. Mały Oskar po raz pierwszy zostaje na dłużej bez rodziców. Przyjazny dotąd dom Babci wydaje mu się obcy, a wszystko wokół nagle napawa lękiem i budzi… » więcej
12345