Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mat. Teatr Brama
Mat. Teatr Brama
Projekt ID:Pomerania to innowacyjna inicjatywa kulturalna skupiająca się na badaniu, rewitalizacji i rozwoju tożsamości regionu. Czterech partnerów – Gmina Goleniów, Centrum Społeczno-Kulturalne STRAZE Greifswald, Teatr Brama Goleniów i Miasto Greifswald – będzie wspólnie realizować projekt przez trzy lata.

Celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, co hamuje rozwój Pomorza i uniemożliwia jego mieszkańcom dostęp do ich historii i tradycji. ID:Pomerania zbada dzisiejszą kulturę Pomorza, aby zrozumieć, co czyni ją wyjątkową, w jaki sposób doświadczenia historyczne kształtują tożsamość regionu i jak można promować unikalne cechy i inicjatywy społeczności lokalnych. W tym celu opracowany zostanie innowacyjny program aktywizujących działań kulturalnych oparty na czterech głównych obszarach.

ID:Pomerania Lab będzie miejscem, w którym transgraniczny zespół będzie współpracował z ekspertami, kuratorami, artystami i lokalną społecznością. Regularne laboratoria będą badać tożsamość kulturową i rozwijać nowe perspektywy.

Proces ID:Pomerania będzie składał się z sześciu długotrwałych procesów twórczych, w ramach których artyści będą współpracować z ekspertami i lokalną społecznością w celu stworzenia dzieł sztuki, które zostaną zaprezentowane podczas festiwali i wydarzeń ID:Pomerania. ID:Pomerania Festival i ID:Pomerania Event to transgraniczne festiwale i wydarzenia kuratorskie, które ożywiają dzieła artystyczne i inicjatywy kulturalne regionu.

Projekt koncentruje się na współpracy międzynarodowej i tworzeniu wspólnej oferty kulturalnej dla mieszkańców Gminy Goleniów i Miasta Greifswald, mającej wpływ na cały region. Poprzez współpracę z lokalnymi instytucjami, grupami nieformalnymi, artystami i mieszkańcami będzie tworzona, rozwijana i promowana kultura Pomorza. Celem jest stworzenie nowych możliwości artystycznych i społeczno-kulturalnych w regionie oraz pokazanie jego współczesnego oblicza poprzez różnorodne działania komunikacyjne.

Mat. Teatr Brama

Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Danielem Jacewiczem i Patrykiem Bednarskim
 

Zobacz także

2026-04-13, godz. 18:05 III Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY” [POSŁUCHAJ] Spotkaniem z Adamem Michnikiem i jego biografią intelektualną autorstwa Anny Nasalskiej w środę w Szczecinie rozpoczął się III Festiwal Bonhoeffera "Ślady"… » więcej 2026-04-13, godz. 18:53 Zaczęło się! Ruszył 58. Kontrapunkt [ROZMOWA] To druga edycja Kontrapunktu czyli Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w formule biennale. W piętek premierą „Czy to M…?" według scenariusza i w reżyserii… » więcej 2026-04-12, godz. 17:00 Baltic Neopolis Orchestra zagra w Filharmonii Berlińskiej [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Powstała w 2008 roku z inicjatywy szczecińskiej altowiolistki Emilii Goch. O doskonałym brzmieniu Baltic Neopolis Orchestra, bo o tym zespole mowa, decyduje… » więcej 2026-04-13, godz. 00:58 Morye w Szczecinie [ROZMOWA] "W centrum naszej pracy leży głos oraz wielogłos, oddech, współbrzmienie. Nasze utwory rodzą się ze śpiewu, potem słów, czasem odwrotnie. Wokół nich… » więcej 2026-04-13, godz. 19:11 Michał Buczkowski reprezentuje Unię Europejską [ROZMOWA] Pochodzący ze Szczecina skrzypek, Michał Buczkowski reprezentował ostatnio Unię Europejską w Kenii. Muzyk, mieszkający na co dzień w Holandii, chętnie… » więcej 2026-04-06, godz. 21:08 "BUMP” film Bartosza Mateńki Szczeciński fotografik Bartosz Mateńko, absolwent wydziału operatorskiego łódzkiej Filmówki otrzymał kolejne wyróżnienia jurorów prestiżowego Międzynarodowego… » więcej 2026-04-05, godz. 17:00 III Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady" [ZAPOWIEDŹ] III Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady" już w środę (8.04.2026) rozpocznie się w Szczecinie. W trakcie festiwalu zaplanowano spektakle, koncert, wystawę… » więcej 2026-04-06, godz. 20:24 Zapowiedź Międzynarodowego Teatru w Szczecinie. 50-lecie na scenie Mirosława Kosińskiego Międzynarodowy Dzień Teatru w Szczecinie świętowany będzie 13.04,2025 w Operze na Zamku w Szczecinie o godzinie 17.00. Podczas wydarzenia swoje 45-lecie… » więcej 2026-04-05, godz. 17:00 Poza granicami słowa - razem napiszmy książkę. Na warsztaty społeczno-pisarskie "Poza granicami słowa”, podczas których będzie można stworzyć własną opowieść, zaprasza pisarka i animatorka kultury… » więcej 2026-04-05, godz. 17:00 Iwona Sobotka gościem warsztatów mistrzowskich w Akademii Sztuki. Iwona Sobotka - polska śpiewaczka operowa - sopran, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety w Brukseli była gościem Akademii… » więcej
12345