Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mat. Teatr Brama
Mat. Teatr Brama
Projekt ID:Pomerania to innowacyjna inicjatywa kulturalna skupiająca się na badaniu, rewitalizacji i rozwoju tożsamości regionu. Czterech partnerów – Gmina Goleniów, Centrum Społeczno-Kulturalne STRAZE Greifswald, Teatr Brama Goleniów i Miasto Greifswald – będzie wspólnie realizować projekt przez trzy lata.

Celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, co hamuje rozwój Pomorza i uniemożliwia jego mieszkańcom dostęp do ich historii i tradycji. ID:Pomerania zbada dzisiejszą kulturę Pomorza, aby zrozumieć, co czyni ją wyjątkową, w jaki sposób doświadczenia historyczne kształtują tożsamość regionu i jak można promować unikalne cechy i inicjatywy społeczności lokalnych. W tym celu opracowany zostanie innowacyjny program aktywizujących działań kulturalnych oparty na czterech głównych obszarach.

ID:Pomerania Lab będzie miejscem, w którym transgraniczny zespół będzie współpracował z ekspertami, kuratorami, artystami i lokalną społecznością. Regularne laboratoria będą badać tożsamość kulturową i rozwijać nowe perspektywy.

Proces ID:Pomerania będzie składał się z sześciu długotrwałych procesów twórczych, w ramach których artyści będą współpracować z ekspertami i lokalną społecznością w celu stworzenia dzieł sztuki, które zostaną zaprezentowane podczas festiwali i wydarzeń ID:Pomerania. ID:Pomerania Festival i ID:Pomerania Event to transgraniczne festiwale i wydarzenia kuratorskie, które ożywiają dzieła artystyczne i inicjatywy kulturalne regionu.

Projekt koncentruje się na współpracy międzynarodowej i tworzeniu wspólnej oferty kulturalnej dla mieszkańców Gminy Goleniów i Miasta Greifswald, mającej wpływ na cały region. Poprzez współpracę z lokalnymi instytucjami, grupami nieformalnymi, artystami i mieszkańcami będzie tworzona, rozwijana i promowana kultura Pomorza. Celem jest stworzenie nowych możliwości artystycznych i społeczno-kulturalnych w regionie oraz pokazanie jego współczesnego oblicza poprzez różnorodne działania komunikacyjne.

Mat. Teatr Brama

Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Danielem Jacewiczem i Patrykiem Bednarskim
 

Zobacz także

2025-04-06, godz. 17:00 Mariusz Kwiecień – światowej sławy baryton doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… To czwarty tytuł nadany przez najmłodszą uczelnię artystyczną w Polsce – Akademię Sztuki w Szczecinie, obchodzącą 15-lecie istnienia. W czwartek, 3… » więcej 2025-04-06, godz. 23:51 "Transcendencje – mistyczny Bruckner" [RELACJA] "Transcendencje – mistyczny Bruckner" – tytuł tego wydarzenia mówi wszystko. Wczoraj w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie… » więcej 2025-03-31, godz. 01:28 Migawka z życia Andrzeja Ryfczyńskiego [WSPOMNIENIE] Niektórzy mówili, że miał w sobie coś z krokodyla - podobnie jak on upatrywał ofiary i czekał na odpowiedni moment. Nie zabijał, ale zamykał czas w klatce… » więcej 2025-03-31, godz. 01:05 Muzyczne fascynacje młodych organistów czyli "Zacznij od Bacha" [ROZMOWA] Data urodzin lipskiego kompozytora Jana.Sebastiana Bacha jest datą umowną (w źródłach podaje się dwie różne - 21 i 31 marca), niemniej rocznica kolejnych… » więcej 2025-03-31, godz. 02:16 "Szekspir w Klubie Seniora". Powstaje nowe słuchowisko w Radiu Szczecin [RELACJA] Krzysztof Wakuliński, Michał Janicki i Adam Dzieciniak. Już niedługo na naszej antenie kolejne słuchowisko z udziałem znanych aktorów. To "Szekspir w Klubie… » więcej 2025-03-31, godz. 02:29 Rusza nabór do VOICESandVILLAS 2025 [ROZMOWA] Międzynarodowy Konkurs Wokalny VOICESandVILLAS 2025, organizowany przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury ogłasza nabór na kolejną edycję. Pierwsza… » więcej 2025-03-30, godz. 17:00 Nabór do International Lutosławski Youth Orchestra. Filharmonia w Szczecinie zaprasza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W ubiegłym roku chęć grania w ILYO – International Lutosławski Youth Orchestra zgłosiło około czterystu instrumentalistów z czterech kontynentów, w… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 „Rondo Wiatraczna” najnowsza książka Marka Bieńczyka Co kilka lat odwiedza Szczecin Marek Bieńczyk, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz z francuskiego, autor kultowych powieści jak „Tworki” (nagrodzona… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Jerzy Salwarowski | „Kiedy dyryguję synem Hubertem, zawsze ogarnia mnie uczucie wielkiej, wielkiej dumy...” [ROZMOWA… W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2025 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały niezapomniane „Szkice miejskie” Henryka Warsa, „Błękitna… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Księgarnia na kółkach Kamienicy w Lesie To kolejny, oryginalny pomysł, właścicieli księgarni Kamienica w lesie. W oryginalnym, pomalowanym w kwiaty Volkswagenie z 1978 roku, zaczął bowiem działać… » więcej
12345