Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
W czwartek (13 marca) w Centrum Dialogu Przełomy-Muzeum Narodowego w Szczecinie odbyła się promocja dwutomowego albumu Piotra Semki pt. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950".

Publikację, która powstawała aż pięć lat, poprzedziła wystawa pod tym samym tytułem, prezentowana w Szczecinie ma placu Solidarności czyli dachu Centrum Dialogu Przełomy oraz Warszawie. W zbieranie materiału zaangażowane były Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz „Kurier Szczeciński”. Wśród archiwalnych fotografii znalazły się także zbiory z archiwów kościelnych.

Ostatecznie do albumu wydanego w dwóch tomach trafiło blisko dwa tysiące zdjęć, opatrzonych komentarzami Autora. Jest to najobszerniejsza z wydanych dotąd publikacji, opowiadających o pierwszym powojennym okresie miasta. Nad jej powstaniem pracował zespół wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość, a wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Semka to historyk po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest dziennikarzem, autorem książek na temat historii najnowszej Polski.

Piotr Semka odwiedził studio Radia Szczecin, gdzie rozmawiała z nim Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2025-06-15, godz. 17:00 „Nad Dziwnę i Świnę. Relacje osadników z fonotek wolińskiego muzeum". Pierwszy tom książki „Nad Dziwnę i Świnę” zawiera wspomnienia i wywiady z pierwszymi polskimi osadnikami Ziemi Wolińskiej, nagrane na taśmy magnetofonowe… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 "Kociej Szajki i Baszty Siedmiu Płaszczy" W Dniu Dziecka proponujemy też coś dla naszych najmłodszych słuchaczy. Tydzień temu ukazał się kolejny tom kultowej serii autorstwa Agaty Romaniuk. Tym… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 „Ideburga. Igranie z ogniem” - nowa powieść Leszka Hermana Szczecin, koniec XIX wieku. Miasto przestaje być twierdzą, powstają nowe dzielnice, rodzą się fortuny przemysłowców. W takich czasach Leszek Herman umieszcza… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 "Kapitanowie" Krystyny Pohl odsłona trzecia Wybierali morze z różnych powodów, w zawodowym życiu trafiali do różnych armatorów i na różne statki. Ciekawie o tym opowiadają. Te krótkie opowieści… » więcej 2025-05-19, godz. 13:24 "Repatrland '45. Drogi Polaków na Ziemie Odzyskane" - Tomasz Bonek "Nazwano ich repatriantami, wrzucono do tygla i próbowano przetopić na jednolitą masę. Jedni jechali tu z niemieckich obozów koncentracyjnych, bo nie mieli… » więcej 2025-05-17, godz. 11:31 Marek Stelar - rozmowa o najnowszej powieści "Ołowiane żołnierzyki" Sylwia Trojanowska, Hania Beza, Monika Szymanik, Marcin Grzelak, Przemysław Kowalewski, Jarosław Molenda czy Marek Stelar – wielu szczecińskich autorów bierze… » więcej 2025-05-11, godz. 17:00 Nowa książka Diany Brzezińskiej - ŁGARZ "Łgarz" - najnowsza powieść popularnej szczecińskiej autorki Diany Brzezińskiej - to trzeci tom z serii o doktorze Aleksandrze Lewisie. Bohaterowie cyklu… » więcej 2025-05-05, godz. 15:48 "Czarny świt" - Urszuli Kusz-Neuman Thriller, którego fabuła rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, współcześnie i w czasach II wojny światowej. "Czarny świt" to opowieść o… » więcej 2025-04-27, godz. 17:00 "Martwe mleko" nowa powieść Marcina Grzelaka "Martwe mleko" to opowieść o zbrodni bez kary, o przyszłości i ludziach bezradnych wobec przeznaczenia. Początek tej historii to wydarzenia do których Niemcy… » więcej 2025-04-06, godz. 17:00 Książka za złotówkę akcja Książnicy Pomorskiej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy w Polsce. Modlitewnik z XVIII wieku i harmonijka ustna z 1920 roku wzbogaciły w ostatnim czasie zbiory specjalne Książnicy Pomorskiej. A to zakupy dokonane dzięki kiermaszowi… » więcej
12345