Pełna energii osobowość, wszechstronność i obszerny repertuar – klasyczny, romantyczny, operowy i współczesny – stawiają Rune Bergmanna z Norwegii w gronie najbardziej utalentowanych światowych dyrygentów. Jest również znakomitym trębaczem, pianistą, skrzypkiem i altowiolistą, a jego pasją jest jazz.
Współpracował z uznanymi orkiestrami symfonicznymi i operowymi w Ameryce Północnej (m.in.: w Baltimore, Detroit, Edmonton, Houston, New Jersey oraz Pacific Symphony Orchestra i New Mexico Philharmonic), a w Europie stanął na podium m.in. Bergen Philharmonic, Oslo Philharmonic, Münchner Symphoniker, Orchestra della Svizzera Italiana, Orquesta Sinfonica Portuguesa, Orquesta de Valencia i Staatskapelle Halle. Prowadził także przedstawienia „Cyrulika sewilskiego” i „Traviaty” w Norweskiej Operze Narodowej, zadebiutował w amerykańskiej Yale Opera w produkcji „Snu nocy letniej” Brittena, wystawionej przez Claudię Solti, by wymienić tylko niektóre Jego imponujące dokonania.
Do końca sezonu 2023/2024 był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Funkcje te sprawował przez osiem lat, jednocześnie pełniąc identyczne w szwajcarskiej Argovia Philharmonic i kanadyjskiej Calgary Philharmonic Orchestra. W piątek, 9 maja 2025 roku maestro Rune Bergmann znów poprowadził szczecińskich symfoników.
Ku ogromnej uciesze muzyków, jak i wszystkich pracowników Filharmonii, artysta zadyrygował znaną Uwerturę do opery „Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta i jego rzadko grany Koncert podwójny C-dur na flet, harfę i orkiestrę KV 299 (297c). Solistami wirtuozowsko wykonanego dzieła byli flecista Filippo Del Noce i harfista Juliusz Wesołowski – instrumentaliści szczecińskiej orkiestry, przyjęci zresztą do tego zespołu przez maestro Bergmanna. Wspaniały wieczór gorąco oklaskiwany przez licznie zgromadzoną publiczność, zwieńczyła II Symfonia Ludwiga van Beethovena D-dur op. 26.