Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Agnieszka Barańska – pianistka (L), Weronika Włodarczyk – mezzosopran, prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopran, dr Katarzyna Ganczarska – organistka po koncercie w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Fot. Alexander Kalischewski
Agnieszka Barańska – pianistka (L), Weronika Włodarczyk – mezzosopran, prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopran, dr Katarzyna Ganczarska – organistka po koncercie w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Fot. Alexander Kalischewski
Wczoraj, 21 czerwca 2025 w szczecińskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”. Niemiecka odsłona wydarzenia odbyła się na początku czerwca w Bagemühl (Brandenburgia), gdzie znajdują się odrestaurowane niedawno w stralsundzkim Baltischen Orgel Centrum jednomanuałowe organy opus 178 z 1877 roku. Ich budowniczym jest szczeciński organmistrz Karl Barnim Theodor Grüneberg (1828–1907).

Niedzielny koncert pt. „Mistrzyni i jej uczennica” był okazją do przedstawienia słuchaczom wyjątkowych wokalistek: oklaskiwanej w prestiżowych salach koncertowych prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej i Jej najzdolniejszej studentki, występującej po obu stronach globu, Weroniki Włodarczyk. Publiczność gorąco oklaskiwała śpiewaczki i towarzyszącą im pianistkę Agnieszkę Barańską za znakomite interpretacje pieśni i arii operowych, m.in.: F. Chopina , S. Moniuszki, G.F. Händla, F. Schuberta, G. Bizeta, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, R. Straussa i F. Campany.

W programie festiwalowego wieczoru nie zabrakło kompozycji organowych. Mimo trwającego w katedrze remontu (i z tego powodu nienajlepszej kondycji instrumentu), dzięki doskonałej grze dr Katarzyny Ganczarskiej, z organów zainstalowanych w Szczecinie w roku 2008 wydobywały się piękne i soczyste dźwięki. Organistka po mistrzowsku wykonała IV Sonatę organową B-dur op. 65 Feliksa Mendelsohna-Bartholdy’ego, Preludium chorałowe „Przywdziej się duszo w strój odświętny” Johannesa Brahmsa i Partitę Johanna Sebastiana Bacha „O dobry Panie Boże”.

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest Jan Koprowicz – prezes Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Przedsięwzięcie współfinansują Województwo Zachodniopomorskie i Gmina Miasto Szczecin. Partnerami wydarzenia są: Radio Szczecin, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenia Organowe św. Zofii w Brüssow oraz Muzyczne Bel Canto z Ueckermünde, sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie oraz kościoły pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wolinie, a także pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Wstęp na wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską, dr Katarzyną Ganczarską i Weroniką Włodarczyk
 

Zobacz także

2026-07-19, godz. 18:55 Sylwia Fabiańczyk-Makuch profesorem belwederskim w dziedzinie sztuk muzycznych [ROZMOWA z DYRYGENTKĄ, ZDJĘCIA] Sylwia Fabiańczyk-Makuch – absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (filia w Szczecinie) w klasie dyrygentury chóralnej prof… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Rok 2027 Zachodniopomorskim Rokiem Heleny Majdaniec. Wielcy artyści zasługują na wieczną pamięć w swoich miastach... "Szczecin, to mój dom - moje miejsce na ziemi - mówiła Helena Majdaniec w jednym z ostatnich… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Filipinkowe szaleństwo trwa Po 13 latach od wydania książki Marcina Szczygielskiego "Filipinki to my" książka cieszy się sporym zainteresowaniem. Autor spotyka się z zaciekawionymi… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Kenijski Festiwal LampART zagości na Szczecin Film Festiwalu. Festiwal Filmów Krótkometrażowych LampART to coroczne wydarzenie odbywające się w Mombasie w Kenii, podczas którego prezentowane są krótkometrażowe filmy… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Euro Arts Academy po raz czwarty w Szczecinie Euro Music Festival & Academy (EMFA) oraz Euro Arts Academy po raz czwarty odbywa się w Szczecinie. Festiwal oferuje młodym muzykom z całego świata edukację… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 JOT.PEG! 2026 - 1. Dolickie Lato Fotografii Dolice w sobotę (18.07.2026) stały się miejscem spotkania miłośników fotografii, podróży i sztuki. Odbyła się tam pierwsza edycja wydarzenia JOT.PEG!… » więcej 2026-07-12, godz. 19:00 Jola Szczepaniak z Frankiem Parkerem w Ogrodach Śródmieście [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Jola Szczepaniak – znana i ceniona wokalistka jazzowa, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka i pedagożka ukończyła m.in. Wydział Dyrygentury Chóralnej w… » więcej 2026-07-14, godz. 01:21 Spacer śladami "Króla tanga", Tadeusza Millera [RELACJA] Kolejny spacer literaci zorganizowany przez Radio Szczecin za nami. Tym razem wędrowaliśmy śladami bohatera powieści Sylwii Trojanowskiej "Król tanga". Tadeusz… » więcej 2026-07-14, godz. 01:30 Mieczysław Chruściel nie żyje. Radiowy portret portrecisty [WSPOMNIENIE] Był doktorem nauk medycznych, ale też malarzem i poetą, bywał rzeźbiarzem i filmowcem oraz zapalonym harleyowcem. W piątek (10 lipca) Szczecin pożegnał… » więcej 2026-07-12, godz. 20:00 PUDER. Premiera nowego zespołu ze Szczecina [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Utwór Puder (premiera odbyła się w piątek, 10 lipca 2026) nowo powstałego w Szczecinie zespołu Puder to, jak grupa pisze w swoich materiałach prasowych:… » więcej
12345