Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
O Matko! Jaki trafił mnie zaszczyt... Recenzuję najnowszą część Fallouta. A nie, czekaj... Gdzie trójwymiar? Gdzie widzenie z pierwszej osoby? Co tu robi znowu rzut izometryczny? Tak to przynajmniej wygląda na początku. Niektórzy Underrail nazywają duchowym spadkobiercą dwóch pierwszych Falloutów. I skojarzeń nie można uniknąć. Od grafiki, która przywraca wspomnienia z eksploracji pustkowi w latach 90. przez rozbudowane statystyki postaci, po generalną komplikację, która idzie jednak znacznie dalej, niż pierwowzór dla produkcji Stygian Software. Oczywiście jest szereg nowości. Na przykład moce psychiczne, które przydają się w walce. Ale umiejętności jest tak wiele i przydają się do tylu rzeczy, że nawet nie wiem, co o nich powiedzieć, czy które wybrać. Każdą z nich można rozwijać i każda się przydaje. Ale - skupmy się na najważniejszym. Dobre gry RPG są jak książki. Nie można odpuszczać, robić przerw, sięgać w międzyczasie po inne pozycje na dłużej. Tu trzeba stać się cześcią podziemnego świata - skojarzenia z Metro 2033 jak najbardziej wskazane i na miejscu - nie ma wymiękania.

Grę do recenzji dostaliśmy od internetowego sklepu gog.com
GIERMASZ-Recenzja Underrail

Jest oczywiście sporo walki, o której za chwilę i zadań, ale tutaj najważniejsza jest historia, wątki fabularne i dialogi. Dialogów jest dużo, są długie i ważne. Nawet bardzo. Nie klikamy "dalej" albo "pomiń", bo prędzej czy później będzie trzeba wrócić do rozmówcy i wypytać go jeszcze raz o wszystko. A potem na misję i walkę.

Co do starć - kolejne skojarzenia z Falloutem - odbywają się w turach, ale nie zmienia to faktu, że czasem częściej tu giniemy niż żyjemy. Każdy rodzaj przeciwnika wymaga innej taktyki, ale i tak - nawet po rozgryzieniu systemu walki są hardcorem - trudne i wymagają czasem nieco szczęścia. Kolejny dowód na to, że Underrail trzeba poświęcić się bez reszty.

A jak to wszystko wygląda? No, jeśli ktoś spodziewa się, że produkcja Stygian Software pobije ostatniego Batmana, to - nie nie pobije. Graficznie, to też raczej wczesny Fallout, ale nie zamierzam za to odbierać nawet pół punktu z oceny. Dlaczego? Bo grafika nie ma tu żadnego znaczenia. Jest dopracowana, dosyć szczegółowa i nie przeszkadza. To wystarczy w odbiorze historii i klimatu. Klimat, historia i możliwości rozwoju - to najważniejsze elementy każdego dobrego RPG. A w Underrail wszystkie one są najwyższej klasy. Dlatego ja też z całego serca zachęcam do tej gry. Ale tylko tych, którzy mają na to czas i dostatecznie dużo samozaparcia. A fani Fallouta pewnie już robią przelew, żeby zainstalować produkcję.
 

Zobacz także

2022-11-26, godz. 06:00 Football Manager 2023 [PC] Rewolucji nie ma i nie będzie. Tak można w skrócie opisać nowego Football Managera. Właśnie światło dzienne ujrzała część pod numerem "23". I wielkich… » więcej 2022-11-26, godz. 06:00 Goat Simulator 3 [Xbox Series X] Na wszelki wypadek przejrzałem opisy Goat Simulator 3, przeczytałem też kilka informacji na temat tej gry. Rozmawiałem z synem, żeby się upewnić. I okazało… » więcej 2022-11-26, godz. 06:00 Marvel's Spider-Man: Miles Morales [Steam Deck] To już trzecia w krótkim czasie "techniczna" recenzja: bo i kolejna ekskluzywna do tego momentu produkcja z konsoli PlayStation trafiła na "blaszaki". Co ciekawe… » więcej 2022-11-26, godz. 06:00 Gungrave G.O.R.E. [Xbox Series X] Trzecia część serii Gungrave powraca po 18 latach i oferuje strzelaninę wyglądającą jak z PlayStation 3, choć miejscami nawet generację wcześniej. Czyli… » więcej 2022-11-19, godz. 06:00 God of War Ragnarök [PlayStation 5] O wielki pogromco bogów, wybacz mi niewiernemu, bo żyłem w wielkim niczym Thor błędzie. Myślałem, że Ragnarök będzie po prostu takim większym dodatkiem… » więcej 2022-11-19, godz. 06:00 Bayonetta 3 [Switch] "Dziś prawdziwych slasherów już (prawie) nie ma"... mógłbym zanucić (ale nie chcielibyście tego słyszeć) obserwując sytuację w tym gatunku. Gier takich… » więcej 2022-11-12, godz. 06:00 Call of Duty: Modern Warfare II [PC] Call of Duty: Modern Warfare stawia wysoko poprzeczkę przed następcami serii. Bo to mówiąc prosto, ale bardzo szczerze: klasyka gier komputerowych. Modern… » więcej 2022-11-12, godz. 06:00 A Plague Tale: Requiem [Xbox Series X] Nie sądziłem, że Asobo Studio potrafi przebić pierwowzór. Druga część A Plague Tale z podtytułem Requiem bije jednak jedynkę na głowę, ale to nie jest… » więcej 2022-11-12, godz. 06:00 The Chant [Xbox Series X] The Chant ma duze ambicje, ale też spore ograczenia. Choć sednem gry są zjawiska nadprzyrodzone, to te granice stawiają jej problemy znacznie bardziej prozaiczne… » więcej 2022-11-12, godz. 06:00 New Tales from the Borderlands [Steam Deck] Ależ mam problem z tym tytułem! W główną serię Borderlands grałem, "luzacki" klimat tam panujący jak najbardziej "załapałem", ale przykładowo w poprzednią… » więcej
12345