Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Ewa Filipowicz-Kosińska – mezzosopranistka (w środku zdjęcia) i Laura Kluwak-Sobolewska – pianistka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ewa Filipowicz-Kosińska – mezzosopranistka (w środku zdjęcia) i Laura Kluwak-Sobolewska – pianistka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zwany „Schubertem Północy” położył podwaliny dla rozwoju muzycznego Szczecina XIX wieku. Wczoraj w Willi Lentza zabrzmiały pieśni Carla Loewego w 227. rocznicę urodzin kompozytora.
Jego twórczość jest mi szczególnie bliska, ponieważ od kilku lat organizuję w Akademii Sztuki w Szczecinie Międzynarodowy Konkurs Wokalny imienia Carla Leowego. Z tym większą przyjemnością śpiewałam wczoraj jego pieśni w tłumaczeniu Andrzeja Dołęgowskiego – powiedziała prof. Ewa Filipowicz-Kosińska, mezzosopranistka.

- Gdy usłyszałam jedną z cyklu pieśni „Frauenliebe” op. 60, to się zainteresowałam tym cyklem, ponieważ muzyka była pisana do tego samego cyklu, który wcześniej śpiewałam, czyli Roberta Schumanna „Frauenliebe und Leben”, ale on wykorzystał tylko 8 pieśni, a Carl Loewe również napisał do tych samych tekstów 9 pieśni, więc postanowiłam przygotować te pieśni. Także to były bardzo piękne urodziny Carla Loewego. Ja myślę, że był z nami i był bardzo szczęśliwy ze swoich już 227. urodzin – podsumowała profesor.

Carl Loewe (1796-1869) skomponował pieśni do wierszy niemieckiego poety Adelberta von Chamissa. Koncert był swoistym oddaniem hołdu kompozytorowi, którego serce (zgodnie z testamentem twórcy), spoczęło pod organami w szczecińskiej katedrze pw. św. Jakuba Apostoła. Loewe grał na nich przez 46 lat.

Prof. Ewie Filipowicz-Kosińskiej towarzyszyła przy fortepianie prof. Laura Kluwak-Sobolewska z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Doskonały wieczór przygotowany z Akademią Sztuki w Szczecinie prowadził Piotr Kusiewicz.

Pieśni Carla Loewego zabrzmią także w sobotę, 25 listopada 2023 roku o godzinie 17 w Hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach przy Promenadzie Gwiazd 1. Poza Ewą Filipowicz-Kosińską, Laurą Kluwak-Sobolewską i Piotrem Kusiewiczem wystąpią w innym repertuarze studentki Akademii Sztuki z klasy prof. Ewy Filipowicz-Kosińskiej: Natalia Fałek, Iryna Naumenko i Elżbieta Surmacz.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty