Oferty pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie w głównej mierze uzależniony jest od położenia geograficznego. Bliski dostęp do morza sprawia, że wiodące branże to przemysł stoczniowy, rybołówstwo, transport wodny, handel oraz turystyka.
W mieście powstał Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny, który wpływa na rozwój małych oraz średnich firm z branży ICT. Bez większych trudności znajdą tutaj pracę specjaliści tj. programista, grafik komputerowy, UX Designer, tester oprogramowania.
Położenie oraz prężnie rozwijająca się gospodarka sprawiają, że bardzo chętnie inwestują tutaj firmy zagraniczne z Niemiec, Danii oraz Hiszpanii. Zatrudnienie w nowopowstałych firmach znajdują nie tylko mieszkańcy, ale i studenci z innych miast, którzy podjęli się nauki na tutejszych uczelniach. Po zakończeniu nauczania często decydują się oni na pozostanie w Szczecinie oraz pracę w renomowanych firmach. Wysokość wynagrodzenia w Szczecinie znacznie przewyższa wysokość pensji, jaką mogliby oni otrzymać w rejonie, z którego pochodzą.
Rynek pracy w Szczecinie – zawody deficytowe oraz nadwyżkowe
Rynek pracy w Szczecinie sprzyja wielu mieszkańcom. Osoby pracujące w zawodach deficytowych tj. specjalista IT, kucharz, barman, kelner, przewodnik, pielęgniarz, ratownik medyczny, operator maszyn, spawacz, ślusarz czy magazynier nie muszą obawiać się o swoje miejsce pracy.
Przed dużym problemem stoją natomiast osoby pracujące w zawodach nadwyżkowych. Oferty pracy w Szczecinie dla socjologów, ekonomistów, pracowników biurowych, specjalistów ds. marketingu, PR czy też reklamy należą do rzadkości. Gdy tylko się ukażą, są rozchwytywane w mgnieniu oka. Warto śledzić ogłoszenia na portalach tj. Aplikuj.pl i aplikować, gdy tylko pojawi się coś nowego.
Jak znaleźć dobrą pracę w Szczecinie
Nie da się ukryć, że najlepsze oferty pracy w Szczecinie trafiają do ludzi z odpowiednim wykształceniem oraz dużym doświadczeniem. Uczelnie tj.:
-
Uniwersytet Szczeciński;
-
Akademia Sztuki w Szczecinie;
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie;
umożliwiają młodym ludziom zdobycie dobrego wykształcenia, a co za tym idzie dobrego startu w życie zawodowe. Już w trakcie studiów mają oni wpływ na to, jak rozwinie się ich ścieżka kariery. Wymiana studencka, praktyki, staż czy też praca podczas wakacji pomagają im zdobywać doświadczenie oraz szlifować język. Osoby, które najlepiej wykorzystają czas w trakcie studiów, mają później największe szanse na lukratywną pracę w Szczecinie, ale i za granicą. Wiele osób zdobywa wiedzę praktyczną poza granicami naszego kraju, po czym wraca do kraju i obejmuje kierownicze stanowiska w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach.
Chociaż sytuacja na rynku pracy w Szczecinie uległa w ostatnich dwóch latach pogorszeniu, powoli wszystko wraca do normy. W wielu branżach dobrym rozwiązaniem okazała się praca zdalna lub praca hybrydowa. Firmy bardzo szybko dostosowały się do panującej sytuacji, dzięki czemu zostało zachowanych wiele miejsc pracy. Praca zdalna umożliwiła również pracodawcom poszukiwanie pracowników deficytowych zawodów w innych zakątkach naszego kraju.