Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Co kilka miesięcy zaczynają obowiązywać kolejne przepisy w ramach pakietu mobilności, który znacząco zmienił funkcjonowanie przedsiębiorstw działających w ramach branży transportowej. Aby nadążyć za zmianami, przewoźnicy powinni cały czas trzymać rękę na pulsie. W poniższym artykule przedstawiamy, jakie regulacje pakietu mobilności zaczną obowiązywać w najbliższym czasie.

Pakiet mobilności - co warto o nim wiedzieć?

Pakiet mobilności został wprowadzony w 2020 roku. Pierwsze regulacje zaczęły działać w sierpniu 2020 roku. Od tego momentu co kilka miesięcy wprowadzane są kolejne regulacje, które krok po kroku zmieniają zasady funkcjonowania podmiotów działających w ramach branży transportowej. Omawiane regulacje prawne wywołują mnóstwo kontrowersji.

Krytycy pakietu mobilności podkreślają, że przyczyna się on w ogromnym stopniu do pogorszenia pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw transportowych, przez co ich rentowność znacząco spada. Wynika to z tego, iż jednym z najważniejszych elementów pakietu mobilności było wprowadzenie zasady wynagradzania pracowników delegowanych na teren innego państwa Unii Europejskiej zgodnie ze stawką przyznawaną w danym kraju.

Firmy transportowe muszą przygotować się na kolejną falę zmian, ponieważ w 2022 roku zaczną obowiązywać kolejne regulacje prawne w ramach pakietu mobilności.
2

Co zmienił pakiet mobilności w Polsce i innych krajach UE?

Pierwsze regulacje w ramach pakietu mobilności zostały wprowadzone na terenie całej Unii Europejskiej w sierpniu 2020 roku. Zmieniono wówczas przede wszystkim zasady dotyczące czasu pracy kierowców i odbywania odpoczynków tygodniowych regularnych oraz skróconych. Chodzi tutaj o:

  • zakaz odbywania tygodniowych odpoczynków w kabinie pojazdu,

  • konieczność powrotu kierowcy do bazy bądź miejsca zamieszkania co 4 tygodnie na minimum 45 godzin; w przypadku, gdy kierowca w trasie korzystał z dwóch odpoczynków tygodniowych skróconych, powrót powinien mieć miejsce przed kolejnym odpoczynkiem tygodniowym regularnym,

  • dwa skrócone tygodniowe okresy odpoczynku mogą być realizowane jeden po drugim wyłącznie po spełnieniu określonych warunków.

Pakiet mobilności - zmiany od lutego 2022

Począwszy od 2 lutego 2022 roku obowiązują kolejne zmiany dotyczące realizowania usług transportowych poza granicami kraju zarejestrowania. Od tego dnia wszyscy kierowcy realizujący przejazdy na terytorium Unii Europejskiej muszą uzyskiwać pełne wynagrodzenie, które jest adekwatna do kraju, w którym ma miejsce wykonywanie usługi. Od tego momentu obowiązuje zakaz wliczania diet i ryczałtów za noclegi do płacy minimalnej jak było to przedtem.
3

Zmiany od maja 2022

Z kolei od 20 maja 2022 roku wprowadzone zostaną nowe przewozy dla firm zajmujących się realizacją przewozu rzeczy w transporcie międzynarodowym pojazdami powyżej 2,5 tony DMC. Od tego momentu konieczne będzie posiadanie licencji transportowej oraz uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie kolejne zmiany w branży przyniesie pakiet mobilności z OCRK.pl. OCRK to profesjonalna usługa w zakresie rozliczania czasu pracy kierowców oraz w wielu kwestii związanych z tym obszarem.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty