Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

W Szczecinie – podobnie jak w całym kraju – z roku na rok policjanci mają mniej pracy z powodu kradzieży samochodów. Nie znaczy to jednak, że problem zniknął całkowicie, bo on wciąż istnieje, tylko że w mniejszej skali niż jeszcze np. 15-20 lat temu. Poznaj statystyki opisujące to zjawisko i dowiedz się, jak zabezpieczyć auto na wypadek kradzieży.
Statystki kradzieży samochodów
Jak pokazują policyjne statystyki, Komenda Wojewódzka w Szczecinie w 2021 r. wszczęła dokładnie 192 postępowania dotyczących kradzieży samochodu. Dla porównania, rok wcześniej było ich nieco więcej, bo 229, podczas gdy w 2016 r. odnotowano 298 tego rodzaju przypadków. Różnice są widoczne, jednak zmiany w częstotliwości popełniania przestępstwa kradzieży aut w województwie pomorskim najlepiej obrazuje fakt, że w 2016 r. w Szczecinie rozpoczęto 1 395 tego rodzaju spraw, w 2004 r. było ich 2112, a w 1999 r. aż 4 013, czyli ponad 20 razy więcej niż w 2021 r.

Jak więc widać, skala zjawiska kradzieży samochodów w Szczecinie i okolicach została znacząco ograniczona. Podobny trend można zresztą zaobserwować w całej Polsce – podczas gdy jeszcze 20-25 lat temu przestępcy motoryzacyjni stanowili poważny problem społeczny i kryminalny, obecnie ich działalność jest o wiele mniej szkodliwa, choć oczywiście wciąż istnieje. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – trudno dociekać, czy do obniżenia liczby kradzieży aut bardziej przyczynił się rozwój monitoringu, skuteczność zabezpieczeń stosowanych przez producentów, bogacenie się społeczeństwa, czy jakiś inny czynnik. Faktem jest, że ze złodziejami samochodowymi mamy do czynienia coraz rzadziej.

Pod tym względem Szczecin i okolice należy uznać za bezpieczny obszar, ponieważ w większości innych dużych miast w kraju odnotowuje się wyraźnie więcej kradzieży samochodów. 192 zgłoszenia, z których powodu wszczęto postępowania przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, to jednak wciąż 3-4 skradzione pojazdy tygodniowo. W jaki sposób ograniczyć ryzyko i zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że właśnie Twoje auto zostanie wzięte na celownik przez przestępców?

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą
Oto kilka sprawdzonych metod.

Bezpieczne parkowanie
Parkowanie w bezpiecznych miejscach to podstawa. W razie czego lepiej pozostawić samochód w dalszej odległości od domu, ale w bezpiecznej lokalizacji niż kusić złodziei dla kilku minut oszczędności.

Alarm
Montaż alarmu nie tylko może wystarczyć potencjalnych przestępców, ale też nieco obniżyć cenę ubezpieczenia. Jeśli chcesz wykupić OC, AC lub inną polisę dla auta marki Skoda, więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/marki/skoda/.

Blokady
Blokada kierownicy, zapłonu, pedałów czy skrzyni biegów to równie skuteczny sposób na uchronienie pojazdu przed kradzieżą.

Lokalizatory
Co prawda lokalizatory radiowe ani GPS same w sobie nie stanowią przeszkody przed włamaniem do auta i odjechaniem nim przez złodzieja, jednak pozwalają je namierzyć i tym samym odzyskać, a przestępcę nakryć na gorącym uczynku.

Ubezpieczenie
Podobnie jak w przypadku lokalizatorów, samo ubezpieczenie w żaden sposób nie powstrzyma kradzieży, ale zabezpieczy Cię skutkami finansowymi tego zdarzenia. Jeśli jednak posiadasz ważne autocasco, a Twój samochód zostanie skradziony, przysługuje Ci prawo do odszkodowania odpowiadającego wartości pojazdu. Aby porównać oferty AC i wybrać dla siebie najlepszą, skorzystaj z serwisu https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty