Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Osoby posiadające implanty i protezy powinny kłaść szczególny nacisk na higienę jamy ustnej. Ważne jest nie tylko szczotkowanie zębów odpowiednio dobranym przyrządem, ale również płukanie jamy ustnej, nitkowanie lub irygacja, a także codzienne czyszczenie implantów oraz protez.
Czym jest proteza zębowa? Można potraktować ją jako sztuczne uzębienie, a protezy dzielimy na stałe i ruchome. Do protez stałych zaliczamy: mosty, korony, wkłady koronowo-korzeniowe lub implanty. Istnieją również protezy ruchome, które można w każdej chwili samodzielnie założyć oraz wyjąć, a dzielą się na uzupełnienia całkowite i częściowe. Protezy możemy podzielić także ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy więc protezy akrylowe, nylonowe, szkieletowe oraz akronowe.

Codzienne dbanie o protezę

Aby proteza służyła nam jak najlepiej, należy zadbać o jej codzienną higienę. Najlepiej myć ją po każdym posiłku, co pozwoli uniknąć osadzania się bakterii oraz rozwoju kamienia nazębnego. Gdy posiadasz protezę ruchomą, warto zdejmować ją na noc, aby błona śluzowa jamy ustnej mogła „odpocząć”. Protezy nie należy myć zwykłą pastą. Wybieraj produkty z przeznaczeniem do higieny protezy, np. specjalne tabletki, proszki czy specjalistyczne pasty. Nie używaj tradycyjnej szczoteczki do zębów z włóknami o standardowej grubości. Przydatne informacje dotyczące wykorzystania szczoteczek znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/szczoteczka-soniczna/

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe mają za zadanie zastąpić korzeń brakującego zęba. Można podzielić je ze względu na głębokość umieszczenia w żuchwie czy szczęce. Najpopularniejsze są więc implanty śródkostne, które wszczepia się dwuetapowo. Najpierw umieszcza się „śrubkę” w określonym miejscu, które następnie należy zszyć, aby po upływie kilku miesięcy wyłonić implant i założyć łącznik, dzięki któremu możliwe będzie ulokowanie korony zęba.

Innym rodzajem implantów są implanty podokostnowe – wszczepiane są płycej niż śródkostne, bezpośrednio pod dziąsłem. Wierzchołek implantu pozostaje na zewnątrz przez cały czas, a po wygojeniu mocowana jest na nim korona. Implanty możemy podzielić także z uwagi na ich rozmiar, który waha się między 2 a nawet 6 mm średnicy. Stworzone są również z innych materiałów. Najpopularniejsze są implanty wykonane z tytanu.

Pierwsze chwile po wszczepieniu implantu

Prawidłowe zadbanie o implanty od razu po wszczepieniu jest bardzo ważne w kontekście ich integracji z tkankami organizmu.

  • nie pal papierosów

  • w trakcie szczotkowania zębów unikaj miejsca wszczepu

  • nie pij i nie jedz do momentu, kiedy znieczulenie przestanie działać

  • po każdym posiłku wypłucz usta letnią, przegotowaną wcześniej wodą

  • używaj szczoteczki do zębów z miękkimi włóknami

Codzienne szczotkowanie zębów

Osoby z implantami oraz protezami nie powinny używać standardowych szczoteczek z twardymi włóknami, które łatwiej podrażniają dziąsła i zęby. Najlepsze efekty przyniesie dwukrotne szczotkowanie zębów każdego dnia szczoteczką elektryczną, która posiada delikatniejsze włókna i odpowiednie tryby czyszczenia implantów oraz protez.

Płukanie jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej to świetne uzupełnienie higieny implantów oraz protez, jednak nie zastąpi codziennego szczotkowania zębów. Najważniejsze jest mechaniczne usuwanie osadów i zanieczyszczeń. Warto jednak sięgnąć po antyseptyczny, czyli zapobiegający rozwojowi drobnoustrojów płyn do płukania jamy ustnej.

Stosowanie irygatorów

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to bardzo ważna czynność w kontekście utrzymania zdrowia jamy ustnej, szczególnie w przypadku implantów. Aby skutecznie wyczyścić przestrzenie między zębami, należy stosować nić dentystyczną lub irygator dentystyczny. Co będzie lepsze? Choć nić to bardzo skuteczny produkt, czasami może podrażniać dziąsła oraz zęby. Irygator funkcjonuje na zasadzie strumienia wody pod ciśnieniem, a oprócz dokładnego oczyszczania jamy ustnej także masuje dziąsła, co można uznać za działanie terapeutyczne.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty