Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Układanie grafiku pracy bywa bardzo problematyczne, zwłaszcza jeśli musimy wziąć pod uwagę nie tylko obowiązki poszczególnych pracowników, ale również zmianowy system ich wykonywania. Oto 3 wskazówki, dzięki którym układanie dobrego grafiku pracy nie będzie trudne.

Jak dokładnie rozplanować obowiązki?

Dobry grafik pracy to taki, który nie pomija żadnych obowiązków, nawet tych, które wydają się być błahe i możliwe do przełożenia. To właśnie przekładanie poszczególnych zadań "na później" powoduje, że zaczynają się one gromadzić i narastać. Planowanie zadań powinno również uwzględniać terminy. Niektóre obowiązki należy wykonać w określonym czasie, inne zaś nie wymagają ścisłego terminu. Tutaj ponownie - nic nie powinno być odkładane na ostatni moment. Przykładowo, jeśli dane zadanie musimy wykonać do piątku, do godziny 12, to lepiej zrealizować je już w czwartek, na wypadek, gdyby w międzyczasie wystąpiły jakieś przeszkody czy problemy. Dokładne rozplanowanie obowiązków powinno również określać czas na wykonanie poszczególnych zadań. Tutaj należy wziąć pod uwagę ich specyfikę, a także możliwe opóźnienia. Jeśli bowiem w międzyczasie z pracownikiem skontaktuje się klient, to nie będzie on w stanie wykonać wyznaczonych zadań w danym czasie.

tekst

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, planując grafik?

Wiadomo już, że w pierwszej kolejności wykonuje się te obowiązki, które obarczone są terminami. Niemniej jednak przy układaniu grafiku warto wziąć pod uwagę inne, wydawałoby się, bardziej błahe aspekty.Zaplanujmy pracę, uprzednio sprawdzając grafik urlopów. W wielu firmach pracownicy zobowiązani są uzupełnić plan urlopów już na początku roku, z możliwością wprowadzenia ewentualnych zmian. Chodzi tutaj głównie o dłuższe, planowane nieobecności. Dobry manager w pierwszej kolejności sprawdza, czy dany pracownik będzie dostępny w terminie, w jakim planuje się grafik. Nieobecności pracowników dobrze jest sprawdzać regularnie, modyfikując przy tym przygotowany grafik i dopasowując go do aktualnych potrzeb. Pamiętajmy także o ważniejszych projektach, które wymagają znacznie większego zaangażowania pracowników. Dobrze jest ich z wyprzedzeniem poinformować o zmianach w grafiku, jakie wystąpią, a które wiążą się na przykład z koniecznością przeorganizowania dotychczasowego sposobu pracy. Przydatne narzędzie, które okazuje się być bardzo pomocne w planowaniu grafiku pracy, można znaleźć tutaj https://inewi.pl/Funkcje/Grafiki-Pracy.

Dlaczego warto planować pracę w porozumieniu z podwładnymi?

Wydawałoby się, że planowanie pracy to wyłączny obowiązek managera zespołu bądź właściciela firmy. Tymczasem okazuje się, że o ile rzeczywiście ostatnie słowo należy do przełożonego, o tyle samo układanie grafiku powinno przebiegać w porozumieniu z pracownikami. Dzięki temu można w o wiele efektywniejszy sposób rozplanować obowiązki.Przełożeni nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak długo może potrwać spotkanie z klientem bądź jakich konkretnie nakładów pracy wymaga wykonanie poszczególnego zadania. Dlatego też tak ważne są bieżące konsultacje z pracownikami, zwłaszcza w kwestiach, które wydają się nam być problematyczne. Efektywna współpraca na linii manager-podwładni stanowi klucz do sukcesu, w tym także do planowania i realizowania wyznaczonych w grafiku pracy obowiązków zawodowych.

Artykuły sponsorowane

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty