Budowa domu bardzo często wiąże się z zaskakującymi, często stresującymi sytuacjami. Nie inaczej jest w przypadku budowy dachu. Zobacz co może pójść nie tak w czasie tworzenia konstrukcji dachowej oraz jak można temu zapobiec, aby zaoszczędzić sobie stresu i nerwów.
Błędy projektowe
Budowa każdego dachu zaczyna się na… papierze. Dobry projekt to bowiem podstawa bezpiecznej i solidnej konstrukcji dachowej. Tworzy się go na podstawie wielu istotnych informacji, między innymi kąta pochylenia połaci, rozpiętości dachu czy maksimum obciążenia dla budynku. Jeżeli popełni się choć najmniejszy błąd na etapie projektowania może skutkować to pękaniem poszczególnych elementów dachu, a w najgorszym przypadku jego zawaleniem.
Chcąc uniknąć błędów na poziomie projektu dachu warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy z doświadczeniem. Dobrym rozwiązaniem jest także budowa dachu prefabrykowanego, czyli powstałego z gotowych wiązarów.
Zła jakość drewna
Odpowiedni dobór drewna, z którego wykonuje się konstrukcję dachu ma ogromne znaczenie. Jeśli zdecydujesz się na jego tańszy, a więc często gorszy rodzaj, musisz liczyć się z tym, że przez lata poszczególne elementy więźby mogą popękać lub ulec zniekształceniu. Złej jakości drewno jest też dużo bardziej podatne na różnego rodzaju szkodniki, takie jak grzyby, pleśń czy korniki.
Przed rozpoczęciem współpracy z firmą budującą dach twojej inwestycji, dowiedz się z jakiego rodzaju drewna ona korzysta. Przykładowo dolnośląska firma Wiązar Polska do swoich prac używa klasyfikowane drewno C-24, o stopniu wilgotności 18%. Jest to najlepszy typ materiału, gwarantujący solidną i bezpieczną konstrukcję dachową.
Niezabezpieczone elementy dachu
Każdy element konstrukcji dachowej powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wilgotnością, szkodnikami i ogniem. W tym celu drewno jest impregnowane jeszcze w tartaku. Ważnym jest jednak także to w jaki sposób jest one przechowywane na placu budowy. Pozostawione „samo sobie” jest narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych: może nasiąknąć wodą podczas deszczu lub zawilgotnieć od mokrej ziemi. Składowane na budowie drewno może też ulec zniszczeniu poprzez uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład maszynami budowlanymi.
Z tego powodu najlepiej trzymać je w suchym pomieszczeniu lub przynajmniej pod dachem. Jeżeli nie jest to możliwe należy dobrze je zabezpieczyć chociażby szczelną płachtą. Bezpiecznym rozwiązaniem jest także budowa dachu z prefabrykatów.
Wiązary prefabrykowane są bowiem składowane w siedzibie firmy producenta, a nie na placu budowy. Dzięki temu nie są narażone na żadne uszkodzenia.
Różnice wielkości poszczególnych elementów
Częstym błędem podczas budowania tradycyjnej więźby jest złe dopasowanie jej poszczególnych elementów. Konstrukcja dachowa ma bowiem formę przestrzenną, a więc spasowanie jej składowych bywa trudne i skomplikowane. Jeżeli jeden element zostanie źle docięty, a przez to będzie za krótki lub za długi (nawet o jeden centymetr) może to rzutować na całą konstrukcję.
Jak można tego uniknąć? Przede wszystkim należy korzystać z usług doświadczonych dekarzy, którzy mają wprawę w mierzeniu i wykonywaniu wszystkich detali więźby. Innym rozwiązaniem są wiązary prefabrykowane. Tworzone są one bowiem przez specjalistyczne maszyny, które – w przeciwieństwie do ludzkiej ręki – nie popełniają błędów obliczeniowych, a tym samym każdy element konstrukcji dachowej wykonują z niezwykłę precyzją i dokładnością.