Dla kogo jest pożyczka dla zadłużonych?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka dla zadłużonych to produkt skierowany do osób, które ze względu na zadłużenie czy problemy finansowe nie mają szansy na kredyt w banku. Ta grupa jest spora. Jak wynika z raportu InfoDług, na koniec 2021 r. dłużników było 2,66 mln. Jednak nie tylko osoby mające problem ze spłatą już zaciągniętych zobowiązań są zainteresowane pożyczkami pozabankowymi – z pożyczek dla zadłużonych oferowanych przez te podmioty korzystają też:
-
Konsumenci z niską zdolnością kredytową – podobnie jak osoby zadłużone, członkowie tej grupy nie mają szansy na pożyczkę czy kredyt w banku
-
Osoby, które w przeszłości miały problem ze spłatą zobowiązań – nie mają one „czystej” historii kredytowej w BIK
-
Dłużnicy z majątkiem zajętym przez komornika sądowego – zajęcie rachunku bankowego również przekreśla możliwość otrzymania kredytu
Pożyczka dla zadłużonych i pożyczka z komornikiem mają wspólną cechę – przy ich udzielaniu pożyczkodawcy nie zawsze sprawdzają historię potencjalnego pożyczkobiorcy w bazach informacji o dłużnikach. Bezwzględnie wymagają jednak posiadania źródła dochodu.
Aktualne zestawienie pożyczek dla zadłużonych można znaleźć pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-z-komornikiem-dla-zadluzonych/. Po przejściu na podaną stronę można też wnioskować o pożyczki.
Jak rozsądnie zaciągnąć pożyczkę dla zadłużonych?
Osoby w trudnej sytuacji finansowej często działają pod wpływem impulsu – zaciągają kolejne zobowiązania, których nie są w stanie spłacić i w rezultacie wpadają w spiralę zadłużenia. Pożyczka z komornikiem może pomóc w rozwiązaniu problemów z płynnością finansową, ale aby tak się stało, musi zostać zaciągnięta dopiero po upewnieniu się, że jej spłata nie będzie obciążeniem dla domowego budżetu.
Kiedy pożyczka dla zadłużonych jest dobrym pomysłem? Jedynie w określonych sytuacjach:
-
Gdy osoba pożyczająca ma pewność, że będzie posiadać środki na spłatę zobowiązania w ustalonym terminie – w przeciwnym razie pojawią się dodatkowe koszty
-
Gdy pożyczka jest niezbędna, a potrzebnej sumy nie można pozyskać w inny sposób – przykładowo pożyczając od rodziny lub znajomych
W pozostałych przypadkach nie warto ryzykować. Pożyczka dla zadłużonych może być przysłowiową „ostatnią deską ratunku”, ale zaciągnięta nieodpowiedzialnie, będzie skutkować jeszcze większymi problemami.
Co mogą zrobić osoby, które mają świadomość, że nawet pożyczka z komornikiem nie pomoże im w wyjściu z kłopotów finansowych? Możliwości jest kilka – negocjacje z wierzycielem (przy czym warto wyjść z inicjatywą i samemu przedstawić proponowany plan spłaty) lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po zmianie przepisów o upadłość konsumencką jest łatwiej niż jeszcze kilka lat temu, procedura ta nie jest też kosztowna.
Na jakich zasadach jest udzielana pożyczka z komornikiem?
Osoby, które interesuje pożyczka z komornikiem, często są w sytuacji kryzysowej – potrzebują środków na spłatę innych zobowiązań lub opłacenie nagłego, pilnego wydatku. Warto jednak pamiętać, że chociaż pożyczka dla zadłużonych jest produktem specyficznym, to konsument w dalszym ciągu ma określone prawa. Pozycja pożyczkodawcy niekoniecznie jest silniejsza, bo pożyczkobiorcę chronią aktualnie obowiązujące przepisy.
Udzielanie wszystkich pożyczek (w tym także dla osób zadłużonych, czy z majątkiem zajętym przez komornika sądowego) odbywa się w oparciu o zapisy Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim. Dla firmy pożyczkowej oznacza to szereg obowiązków, w tym przede wszystkim:
-
Trzymanie się ustalonego maksymalnego poziomu odsetek
-
Spełnianie obowiązku informacyjnego względem klientów
Klient firmy pożyczkowej ma też możliwość odstąpienia od umowy. Jeżeli z kolei spłaci on zaciągnięte zobowiązanie przed umówionym terminem, ma prawo odzyskać część poniesionych kosztów.