Krajowy System e-Faktur, czyli czego?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest Krajowy System e-Faktur, powinniśmy pokrótce przedstawić specyfikę faktur elektronicznych. Otóż są to dokumenty cyfrowe, czyli faktury funkcjonujące jako pliki. Od pewnego czasu przedsiębiorstwa nie mają już obowiązku wystawiania faktur papierowych. Wystarczy wypełnić odpowiedni dokument cyfrowy i wysłać go drogą elektroniczną do klienta lub kontrahenta. Jakie są korzyści z tego rozwiązania?
Przede wszystkim przedsiębiorca oszczędza mnóstwo czasu. Wystawienie e-faktury zajmuje bowiem mniej czasu. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane, aby system sam wystawił dokument. Nie trzeba też wysyłać niczego pocztą. Co więcej, brak dokumentów papierowych to oszczędność finansowa oraz rozwiązanie przyjazne środowisku. Ponadto, dzięki dokumentom elektronicznym o wiele łatwiej zachować porządek.
KSeF - na czym to polega?
Przejdźmy do sedna sprawy, czyli przedstawienia nowego rozwiązania, jakim jest KSeF. Czym jest Krajowy System e-Faktur? To system państwowy, którego zadaniem będzie rejestracja wszystkich faktur wystawianych przez polskie przedsiębiorstwa. System ten to wielka baza danych, w której każda faktura posiada swój indywidualny numer. Ponadto w KSeF obowiązuje określony wzór faktury, według którego powinna być ona wystawiona.
KSeF to system, który już działa. Jednak jak na razie przynależność do niego jest opcjonalna. Firmy, które chcą porządkować faktury w systemie mają taką możliwość, jednak żadne z przedsiębiorstw nie jest do tego zobligowane. Niedługo ma to ulec zmianie. Już w 2023 roku w systemie będą ewidencjonowanie wszystkie faktury wystawiane przez polskie przedsiębiorstwa. Obowiązkowość przynależności do KSeF budzi różne emocje wśród przedsiębiorców. Sprawdźmy zatem, czy Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie korzystne dla firm.
Krajowy System e-Faktur a korzyści i straty dla przedsiębiorcy
Argumentem wytaczanym przez przedsiębiorców przeciwko KSeF jest obawa przed pełną inwigilacją. Państwo zyskuje bowiem pełny dostęp do faktur polskich firm. Z drugiej jednak strony dzisiaj również państwo może uzyskać taki dostęp - wystarczy kontrola Urzędu Skarbowego w danej firmie. Kontrole są uciążliwe i wymagają przygotowania. KSeF ma sprawić, że kontrole nie będą potrzebne, a przepisy staną się jaśniejsze. Ponadto Krajowy System e-Faktur to sposób na uporządkowanie dokumentów. Kolejną korzyścią jest dostęp do wzoru dokumentu. Koniec z zastanawianiem się, jak powinna wyglądać faktura. Wystarczy stworzyć dokument zgodny ze wzorem dostępnym w systemie. Co więcej, jeśli faktura nie będzie odpowiadać wzorowi, system zidentyfikuje problem i wskaże rozwiązanie.